2.5v ehdotonta vankeutta, mitä tapahtuu?

Öpr

Ystävä saanut 2.5 vuotta ehdotonta vankeutta. Hirveä tilanne, osaisiko joku auttaa? On ensikertalainen, ei aiempaa rikoshistoriaa. Talousrikostyyppinen asia. Kuinka pitkään yleensä joutuu olemaan vankilassa, miten valvontapannat yms koevapaudet menee? Ystävällä olisi työpaikka jossa käydä, mutta kun noin pitkä tuomio, ei ilmeisesti pysty työssä käymään. Kiitos avustanne ja asiallisista vastauksista etukäteen.

12

1631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Löydättiedon

      Katso seuraavat sivut http://www.rikosseuraamus.fi/fi/. Sieltä esimerkiksi kohta Täytäntöönpano.
      Vankilassa kannattaa olla sekaantumatta toisten tekemisiin. Siellä on aina joku "kuumakalle" joukossa. Yhteyttä läheisiin voi pitää, lomillekin pääsee. Netin käyttö on rajoitettua (riippuu vankilamuodosta). Valvottu koevapaus on yleensä rangaistuksen loppuosassa, elikä "siviiliin laskeutuminen".

    • äitykkä

      Eikös rikolliset saa ensikertalaisena vain puolet kakusta jonka oikeus määrää?

    • selvitystävain

      juuri noin ensikertalainenbn istuu puolet tuomiosta ja jos hyvin käy voi senkin suorittaa avotalossa, josta käsin töissäkäyminen on mahdollista. Ystäväsi kannattaisi selvitellä asioita omalta kohdaltaan jo hyvissä ajoin ennen tuomion täytäntöönpanoa.

    • jguik

      Avotaloon pääsee melko varmasti heti. Asioita kannattaa selvitellä etukäteen.

    • Jos ikää oli tekohetkellä 21 vuotta tai enemmän, joutuu kärsimään puolet eli vuosi ja kolme kuukautta. Jos alle, niin kolmanneksen. Valvottuun koevapauteen voi päästä aikaisintaan 6 kk aikaisemmin, mutta tämä ei ole mikään takuu.

    • PeräPorataan

      Hirveä tilanne kun teki kuprun vai hirveää kun sattui jäämään kiinni?

    • dsfddsg

      "ystävä" tää kirjoittaja lähtee itte lusii! lol

    • jammp74

      9kk joutuu istuun,sit koe vapauteen.

    • Käyrävart

      Kantsii Käyrän avo vankilaan laitta hakemus, melko varmaan pääset

    • Anonyymi

      Sauna reissu 😎

    • Anonyymi

      Laine. Se on ja on syytäkin joutua vankilaan. Pitäisi vielä maksaa vankilassa olonsa aihuttamat kulutkin yhteiskunnalla

    • Anonyymi

      Reenaa poeka persiis kuntoon ettei pukamat puhkee kun ruunat ottaaa susta savut! Kolme sormee upottava tai tulee itku!

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      263
      9895
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      193
      5634
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      162
      5210
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      74
      4875
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2439
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2269
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      339
      1977
    8. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1655
    9. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1607
    10. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      0
      1450
    Aihe