Ystävä saanut 2.5 vuotta ehdotonta vankeutta. Hirveä tilanne, osaisiko joku auttaa? On ensikertalainen, ei aiempaa rikoshistoriaa. Talousrikostyyppinen asia. Kuinka pitkään yleensä joutuu olemaan vankilassa, miten valvontapannat yms koevapaudet menee? Ystävällä olisi työpaikka jossa käydä, mutta kun noin pitkä tuomio, ei ilmeisesti pysty työssä käymään. Kiitos avustanne ja asiallisista vastauksista etukäteen.
2.5v ehdotonta vankeutta, mitä tapahtuu?
12
1580
Vastaukset
- Löydättiedon
Katso seuraavat sivut http://www.rikosseuraamus.fi/fi/. Sieltä esimerkiksi kohta Täytäntöönpano.
Vankilassa kannattaa olla sekaantumatta toisten tekemisiin. Siellä on aina joku "kuumakalle" joukossa. Yhteyttä läheisiin voi pitää, lomillekin pääsee. Netin käyttö on rajoitettua (riippuu vankilamuodosta). Valvottu koevapaus on yleensä rangaistuksen loppuosassa, elikä "siviiliin laskeutuminen". - äitykkä
Eikös rikolliset saa ensikertalaisena vain puolet kakusta jonka oikeus määrää?
- selvitystävain
juuri noin ensikertalainenbn istuu puolet tuomiosta ja jos hyvin käy voi senkin suorittaa avotalossa, josta käsin töissäkäyminen on mahdollista. Ystäväsi kannattaisi selvitellä asioita omalta kohdaltaan jo hyvissä ajoin ennen tuomion täytäntöönpanoa.
- jguik
Avotaloon pääsee melko varmasti heti. Asioita kannattaa selvitellä etukäteen.
Jos ikää oli tekohetkellä 21 vuotta tai enemmän, joutuu kärsimään puolet eli vuosi ja kolme kuukautta. Jos alle, niin kolmanneksen. Valvottuun koevapauteen voi päästä aikaisintaan 6 kk aikaisemmin, mutta tämä ei ole mikään takuu.
- PeräPorataan
Hirveä tilanne kun teki kuprun vai hirveää kun sattui jäämään kiinni?
- dsfddsg
"ystävä" tää kirjoittaja lähtee itte lusii! lol
- jammp74
9kk joutuu istuun,sit koe vapauteen.
- Käyrävart
Kantsii Käyrän avo vankilaan laitta hakemus, melko varmaan pääset
- Anonyymi
Sauna reissu 😎
- Anonyymi
Laine. Se on ja on syytäkin joutua vankilaan. Pitäisi vielä maksaa vankilassa olonsa aihuttamat kulutkin yhteiskunnalla
- Anonyymi
Reenaa poeka persiis kuntoon ettei pukamat puhkee kun ruunat ottaaa susta savut! Kolme sormee upottava tai tulee itku!
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124677Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734415Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951789- 4031681
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61129Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3561127- 611020
- 67999
- 92958