Housunlahkeiden yksinkertainen lyhennys

Miten miesten tavallisten housujen mahdollisimman helppo ja yksinkertainen lyhentäminen onnistuisi itseltä? Mulla kun on varmaan suht sopusuhtainen vartalo, mutta valmiisiin housuihin yleensä liian lyhyet jalat. Olen näihin asti joko lyhennyttänyt liikkeessä tai sitten yrittänyt lyhentää joko niillä ihme-tarrateipeillä tai ihan tavallisella leveällä maalarinteipillä. Jälkimmäiset eivät ole kovin pitkäikäisiä tapoja. Minulla on perintönä saatu Singer, jossa on jonkunlainen sik-sak ja kone kaiketi toimii, tikkaa nättiä saumaa ainakin suoraan kankaaseen. Katselin vallmiita lyhennyksiä tehtaan jäljiltä. Kaikissa niissä on kangas käännetty kahteen kertaan. Se, miten tuo on tehty, meneee mulla jo ns. "yli hilseen". Jos leikkaa puntin lyhyemmäksi ja sitten kerran vaan surauttaa taitoksen, se ei kai pysy pitkään purkautumatta, tai onko siihen kaksoiskääntämiseen joku vielä parempi syy? Sen tajuan, että ensin mitataan, sitten leikataan. Työvaraa pitää jättää, mutta kuinka paljon. Osaan minä muita asioita, mutta tämä ompelusasia on jäänyt vähemmälle harjoittelulle. Neuvokaa nyt tietävämmät ja osaavammat.

Lämmin kiitos jo etukäteen!

-Pentti

6

8904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neulova

      Se kahteen kertaan käännetty reuna tunnetaan nimellä (kaksitaitteinen) päärme ja se on tyypillinen rakenne helmoissa ja lahkeissa (jos katsot vaikka paitaasi, niin todennäköisesti senkin alareunassa on päärme). Päärmeen ompelusta löytyy hyvät ohjeet täältä: https://punomo.npn.fi/tekniikat/ompelu-tekniikat/ompelun-perusasioita/paarmeet/paarmeet-kaksitaitteinen-paarme/

      Päärmeen takia et tosiaan saa leikata housuja poikki siitä kohtaa, missä haluat lopullisen reunan olevan vaan päärmeen verran alempaa. Jos päärmeessäsi on esimerkiksi 1 cm:n sisäkäänne ja 2 cm:n ulkokäänne, tarvitset yhteensä 3 cm päärmeen kääntämiseen. Muista, että leikattua on vaikea saada takaisin eli kannattaa olla aika varovainen leikkausvaiheessa. Jos kangasta on liikaa, voit aina tehdä leveämmän päärmeen tai purkaa jo tehdyn päärmeen, leikata helmasta vähän ja sitten taas tehdä uuden päärmeen vähän ylemmäksi.

      Kuten huomaat, päärmeen ohjeessa kehotetaan neulaamaan päärme ja silittämään se litteäksi. Tämä on erittäin hyvä neuvo, kannattaa oikeasti noudattaa sitä. Jos olet varovainen nuppineulojen kanssa, voit sovittaa housuja silityksen jälkeen, mutta ennen ompelua, jolloin voit vielä muuttaa lahkeen päättymiskohtaa (eli ota nuppineulat pois, silitä päärme auki, tee ja neulaa uusi päärme, silitä paikalleen ja ompele).

    • ompelemaan

      Kokeile kengät jalassa sopivaa pituutta. Merkkaa liidulla. Leikkaa yksi lahje ja mittaa leikatulla kappaleella toinen samanlaiseksi. Ompele ensin risapäärme, sitten käsin lopullinen käänne, näin ettei näy päällepäin.
      Housujen lahkeet voi korjata vinokaitaleella, jos lahkeensuu on kulunut, käännä vinokaitale nurjalle puolelle, kiinnitys käsin ommellen.

    • Monet kiitokset näistä seikkaperäisistä ohjeista. Kerään tarmoa ja uskallusta lähteä saksimaan lahkeita jne. Täytynee ensin kokeilla joillakin vanhoilla housuilla, ettei harmita jos homma menee vähän "kuuseen". Muuten, käydessäni joitakin aikoja sitten Etelä-Turkissa, samalla reissuila asioin mm. räätälissä. Siellä lyhennettiin lahkeita pikavauhtia ensin tietysti mitaten, sitten leikattiin lahkeista sopiva kaistale pois juuri sen lahkeen päätysaumojen yläpuolelta ja lopuksi ommeltiin se vanha lahkeen pää lahkeen puolelle takaisin kiinni. Joku ylimääräinen sauma siihen jäi näkyviin, mutta kun räätäli prässäsi puntin, loppuvaikutelma oli siisti. Vähän on kikkailun makua, mutta ilmeisesti toimii näinkin. Kumpi tapa on töisevämpi? Onko tuo "turkkilainen" lyhennys kestävä? Minusta tuo turkkilainen käy paremmin johonkin farkunlahkeeseen, mutta ei olikein prässihousuihin tms.

    • ompelemaan

      Kirjoita muistiin lahkeen sisäsauman pituus.
      Prässihousuihin mahdollista tehdä "upslaaki", oli muotia joskus 70-luvulla muistaakseni, harvemmin löytyy saman laista kangasta. Kaksinkertainen kangaskaistale joka taitetaan päällipuolelle. Sauma jää täten "upslaakin" sisäpuolelle näkymättömiin. Pari pistoa käsin sivusauman kohtaan että taite pysyy. Roskia nämä kyllä keräävät.
      Et tarvitse kuin yhden sauman ja huolittelun.

    • Anonyymi

      mitenkä upslaagi housujen lahkeesta jää lyhyeksi eikä riitä opslagiin

    • Anonyymi

      Harsit vaan kevyesti ne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      558
      2192
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      407
      1794
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1610
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1418
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1176
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1112
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      119
      1111
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      898
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      13
      858
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      823
    Aihe