Taas herännyt henkiin vipukauppa

Ent.Meklari

Mitä eroa näillä 2 vaihtoehdolla:

1. pelaan 100 kertaisella vivulla ja 1 % pääomalla
2. pelaan ilman vipua koko pääomalla

Vaihtoehdolla 1 pienikin takapakki vie stoploss ja rahat meni, eli pitää varmasti arvata oikea suunta, tai rahat menee, myöskin välittäjä laskuttaa lisää vivusta.

vaihtoehdolla 2 on aikaa seurata minne suuntaan mennään, välttämättä ei tarvita edes stoplossia, kun kurssi kääntyy puolelle, niin lukitaan ja otetaan voitto kotiin.

Kakkosvaihtoehtoa käyttää pankit ja välittäjät, minkähän takia, idiooteille ja peräkammarin treidaajille on luotu "nyt meni vipuun" . Välittäjille vipu on varmaa rahaa.

10

506

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wiejhsidfjghb

      Vain hullu pelaa koko pääomalla.

      • Hanskinkaima

        Mutta voittohan on varma. Hannu sano.
        400% puolivuosi. Open Desk.
        Valuuttakauppa ei ole nollasummapeliä


      • puolivuotiskuukautinen
        Hanskinkaima kirjoitti:

        Mutta voittohan on varma. Hannu sano.
        400% puolivuosi. Open Desk.
        Valuuttakauppa ei ole nollasummapeliä

        no ku' vallu sano


      • Pönttöjä_piisaa

        Niin? Kyllä siinä pelaa ihan samalla tavalla koko pääomalla, jos sijoittaa 1% 100x-vivulla. Sama summa siinä sijoitetaan yhteen kauppaan. Vai meinaatko sen 100x-vivun olevan ilmainen laina? Ja sen vaikuttavan vain, jos voittoa tehdään? Samalla tavalla siinä tulee takkiin 100x-kertoimella, jos kurssi lähtee väärään suuntaan.


      • hgghjklkjhb
        Pönttöjä_piisaa kirjoitti:

        Niin? Kyllä siinä pelaa ihan samalla tavalla koko pääomalla, jos sijoittaa 1% 100x-vivulla. Sama summa siinä sijoitetaan yhteen kauppaan. Vai meinaatko sen 100x-vivun olevan ilmainen laina? Ja sen vaikuttavan vain, jos voittoa tehdään? Samalla tavalla siinä tulee takkiin 100x-kertoimella, jos kurssi lähtee väärään suuntaan.

        etkö ääliö ymmärrä edes alkeita


      • Pönttöjä_piisaa
        hgghjklkjhb kirjoitti:

        etkö ääliö ymmärrä edes alkeita

        Etkö ääliö ymmärrä matematiikkaa? Mitä eroa tulee sijoittamalla 1000 euroa omaa rahaa tai sijoittamalla 990 euroa lainarahaa ja 10 euroa omaa? Meinaatko jättäväsi lainan maksamatta, kun sijoitus tuottaa 50 euroa tappiota?


    • huhuhuhjoo

      Pankit ja välittäjät pelaavat koko pääomalla????

      Ensinnäkään pankit eivät "pelaa" eivätkä varmasti pelaa koko pääomalla!!!!!

      • hei.heijaa.pösilö

        Trallalaa - saivartelet nyt.

        Minäkin ymmärsin "Ent.Meklarin" väitteen siitä, että pankit pelaavat ilman vipua ja koko (sijoitettu)pääoma on omaa. Lause on siinäkin mielessä järkevä, että ei ole mieltä ottaa lainarahaa ja lainakustannuksia, jos holvissa on peräkärryllinen omaa rahaa.

        Winkkarin wannabe_valuuttakauppateoreetikot ovat koko ajan puhuneet täällä kuin vipu olisi ilmaista, taivaasta tippunutta rahaa, jota ei missään vaiheessa tarvitse maksaa takaisin. ;)))


      • voittajal

        "Ent.Meklari" on aivan ulkona asiassa.


      • Vivuttajat

        Sä oot mennyt vipuun


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      114
      2358
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      32
      1275
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      973
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      631
      944
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      88
      808
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      686
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe