Miksi lääkekannabiksen puhujat haluavat kannabiksen lailliseksi?
Ovatko ne vain henkilöitä jotka haluavat vetää kannabiksella päänsä täyteen päivittäin ja käyttävät sitä keppihevosena?
Vastaus on että ei. Kannabis on siis suomessa laillinen lääke jolla hoidetaan mm. MS tautia.
Valitettavasti se ei ole Kelan hyväksymä lääke ja virallisen lääkkeen hinta on valtava. Katukaupasta saa murto-osalla täsmälleen samaa ainetta.
Myös on valitettavaa kuinka kannabis on niin heikosti annettava lääke vaikka potentiaali on valtava.
Mm. Epilepsia, parkinson, hermostokivut/vauriot, migreeni, kemoterapia, syömishäiriöt, crohnin tauti, silmäkivut yms. Pisteenä i päälle se voi kyetä jopa tuhoamaan kasvaimia.
Isoin ongelma on lääkäreiden pelko antaa sitä lääkkeeksi.
Suomen ilmapiiri kannabiksen asemaan vaarallisena huumeena pakottaa ihmiset jotka epätoivoisesti etsivät helpotusta elämäänsä kääntymään niiden puolelle jotka haluavat sitä viihteenä käyttää koska he kuulevat avunhuudon.
KANNABISTA EI ANNETA LÄÄKKEENÄ VAIN ASENTEEN TAKIA!
Ymmärrän että terveen ihmisen on vaikea ymmärtää tilannetta kun toinen on jatkuvissa kivuissa ja tuskassa ja haluaa vain helpotusta oloonsa että voi elää normaalia elämää.
Ymmärrän myös asenteen että luullaan että kaikkeen on jo olemassa lääke. Mutta valitettavasti se on vain illuusio. Ei ole. Lääkkeitä on paljon mutta yksikään ei välttämättä auta. Se on sairaalla hyvin turhauttavaa käydä lääkkeitä läpi kun mikään ei auta. Varsinkin kun olisi olemassa sellainen joka auttaisi.
Vielä näin loppuun. Jos olet kannabista vastaan ja elät tarpeeksi vanhaksi niin tulet kokemaan jonkun kyseisistä sairauksista ja tuskan ihan varmasti. Jos on laillistettu niin saat testata itse että kuinka kauan menee ettet koske siihen.
Kysy itseltäsi: Miksi tätä ei saa lääkkeenä?
P.S. Olen tietoinen myös lääkkeen ongelmista. Kuinka ihmiset käyttävät systeemiä hyväkseen ja myyvät eteenpäin kuten ADHD lääkkeitä.
Lääkekannabis
c.sativa
0
132
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3511041- 69711
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et36629- 41568
- 39532
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht318495- 75461
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22449Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19441