Lehtipuhallin

Ostin 5-6 vuotta sitten Hongkong tavaratalosta polttomoottorikäyttösen reppumalli lehtipuhaltimen. Merkki Horse Power 41,5cc 1,6kW. Maahantuoja oli sillon Fenet Oy.
Tällähetkellä näyttää yritys olevan konkursissa. Varaosista olisin kiinnostunut. Netistä sen verran
löysin tietoa, että puhallin olisi Kiinalainen. Käynnistinnarupaketti sanoi työsopimuksen irti.
Näyttää sisäosista niin paljon erilaiselta, mitä muissa narukäynnistimissä. Hyvät neuvot ja tiedot olisi tervetulleita.
132263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Hyvä neuvo: älä säästä ja osta kiinalaista romua. Jälkihoidon kanssa käy aina näin. Tuskin varaosia enää saa, kiertotuotteita eli valmistetaan vuosi tätä ja vuosi tuota, ensi vuonna sitten muuta.

Äänestä

Jos olet sillä 5-6 vuotta puhallellut niin onhan tuo ollut enemmän kuin keskimääräistä parempi kiinalainen. Heitä se siis roskiin ja hae uusi. Mutta mieluiten merkki vehje tällä kertaa.
Ei siihen osia saa eikä kukaan suostu korjaamaan vaikka saisi.

Äänestä

minulle oli Boschin ALS -puhallin/imuri tosi pettymys; helposti tukossa ja kova meteli.

Äänestä
  • Minulla Bosch ALS 30 ostin toissapäivänä. Pölypussia saa olla nostamassa paikoilleen joka toinen minuutti koska kone pysähtyy, kun lukko ei pidä, lisäksi vasemman käden kahva notkuu enteilevästi koskahan katkeaa kannattaa varmaan jättää kahva pois ja pidellä pelkästä tyngästä. oikean käden kahva on meikäläiselle niin korkealla että käsi kramppaa lyhyen työskentelyn jälkeen.Täytynee rakentaa lisä kahva. Puhallustoiminto OK

    Äänestä

Se voi olla hyvinkin että lehtipuhaltimellasi on käyttötunnit sen vertta täynnä että voit joutua valitettavasti heittämään sen menemään ja ostamaan uuden lehtipuhaltimen, mutta toki se ei kuitenkaan pois sulje sitä että voit yrittää metsästää sellaista henkilöä joka osaa väsätä esim muovista 3D tulostamalla uuden vetokäynnistimen taikka, koska todennäköisesti se vetokäynnistin paketti on noissa kiinalaisissa vehkeissä yleensä muovia, niin tuollainen osa voidaan teettä esim 3D tulostamalla, eli siis rikkime mennet rojut mukaan ja näytille sellaiselle tyypille ketä suostuu teettämään uudet varaosat. metalliosista sitten Konepajat hoitaa loput, mikäli jos kenties suostuvat sitten tekemään, mutta kiinurit kenties vähän kun on tälläisiä vehkeitä hajoovat helposti käsiin. Joten joku tälläinen merkkituote esim
Dolmar, Husqvarna, Sthil, Echo, Homelite, Mc Culloch ovat hyviä merkkituotteita.

Äänestä

Kauppahuone.fi, sieltä varmaan saat varaosia. Moottorin malli/sarjanumero tarvitset laittaa heille ja näin onnistuu..

Äänestä

Itselläni on "huskun" lehtipuhallin jonka ostin yli kymmenen vuotta sitten ja toimii aina vaan.

Äänestä

Tere kaikille.
Ostin Dolmar PB 252.4 puhaltimen käytettynä. Uuden näköinen ja pelaa hyvin. Mittailin siitä venttiilin välyksiä ja ne näyttivät olevan melko suuret. Imu 0,25 mm ja pako 0,35 mm. On laitettu tehtaalla isot välykset ettei pala venttiilit heti.
Löysin netistä meksikon makitan sivulta korjausmanuaalin. Siinä Makita on sama kuin tuo Dolmar.
Linkki sivulle: https://www.makita.com.mx/wp-content/uploads/2023/05/Part_Diagram_BHX2500.pdf
Tuossa annetaan välys 0,15 mm molemmille venttileille. Vaikuttaa aika kohtuulliselta. Sivulla 31 on välyksen toleranssit.
Mistään muualta ei välysarvoa löytynyt.

Äänestä
  • Kaikki suomessa olevat marketit myy vaan kiinalaista halpaa kertakäyttöistä romua !

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kaikki suomessa olevat marketit myy vaan kiinalaista halpaa kertakäyttöistä romua !

    Niihin ei ole mitään varaosia koskaan ollutkaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Niihin ei ole mitään varaosia koskaan ollutkaan!

    ei kiinalaisiin myydä varaosia suomessa

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    ei kiinalaisiin myydä varaosia suomessa

    Monta kertaa ostanut.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Monta kertaa ostanut.

    kiinalaisiin ei ole huoltoliikkeitä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PKT kirjoitti:

Ostin 5-6 vuotta sitten Hongkong tavaratalosta polttomoottorikäyttösen reppumalli lehtipuhaltimen. Merkki Horse Power 41,5cc 1,6kW. Maahantuoja oli sillon Fenet Oy.
Tällähetkellä näyttää yritys olevan konkursissa. Varaosista olisin kiinnostunut. Netistä sen verran
löysin tietoa, että puhallin olisi Kiinalainen. Käynnistinnarupaketti sanoi työsopimuksen irti.
Näyttää sisäosista niin paljon erilaiselta, mitä muissa narukäynnistimissä. Hyvät neuvot ja tiedot olisi tervetulleita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu