Jos lähdet oppisopimuskoulutukseen uuteen ammattiin ammattitutkintoon johtavassa koulutuksessa, työnantaja ei ole velvolllinen työllistämään työntekijää, vaikka ammattitutkinto paperit saisikin!
oppisopimus koulutusta
työnantaja käytttää hyväksi...
5783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vaikka työnantaja ei tarvi työllistää, saat sinä silti itse sellaisen pääoman jota sinulta ei voida ottaa pois. älä luule, että pääset helpolla! Se on rankkaa. Tiedän kokemuksesta.
Ajattele mitä kaikkea muuta positiivista siinä on. Et tarvitse itse ostaa, edes oppikirjoja! Kaikki saa ilmaiseksi ja vielä päivärahan päälle. Matkat korvataan. Siin se on niin hyvä koulutusmuoto, jotta lähtisin heti jatkamman, vaikka viime rupeaman jälkeen olin ihan poikki. ihan poikki. en edes tajunnut sitä koko sinä opiskelu-työaikana, ennen ku se kaikki oli ohi.
Onnittelen lämpimästi!
ÄLÄ KESKEYTÄ!!!!
Meidän porukasta keskeytti 30%...
En tiedä saako oppisopimuskoulutuksessa kirjoja, en itse käy sitä, mut ainakin perustutkinnossa, koulukirjoja ei saatu, ei vaikka ehdotettiin että maksettaisiin osa kirjoista itse, monisteita on repullisen verran!
Kenen intresseissä se olisi, että jaettaisiin kirjoja ilmaiseksi? Opiskelija siitä tietenkin hyötyisi, mutta ei kukaan muu. Opiskelusta tulee aina, ja pitääkin tulla, kustannuksia opiskelijalle. Päiväkerhot ovat sitten erikseen.
vaikka oltaisiin kustannettu itse osa niistä, päiväkerhot on erikseen, ei siinä aikuiskoulutuksen opiskelussa opeteta paljon muutakaan, istutaan luokassa, käytännön harjoittelua ei ole oikeastaan ollenkaan, mietitään mitä ALVAR kysyy näyttökokeessa, yleensä sattuu silleen, että näyttökokeessa sit harjoitellaan, koska suurin osa näytöistä on ainakin mulle ollut, etten ikinä ole tehnyt niitä käytännössä!
on ihan erikseen!