Olen abi. Tätä olen odottanut junnu vuodesta asti. Mutta nyt tuntuu että kaikki kaatuu päälle.
Kaikki motivaatio ja vähäinenkin yrittämisen halu on kadonnut. Mihin ihmeeseen se katos just ennen kirjotuksia.
Mua ei kiinnosta raahautua aamusin kouluun, ei kiinnosta avata kirjoja...mutta pakko on pakko. Pitäskö mun vaan pitää parin päivän stressitön loma ilman koulua? Varmaan pitäs, mutta kun ei pysty. Tuntuu vaan että mikään ei kiinnosta ja millään ei ole mitään väliä.
Onko tää haluttomuus yleistäkin?
Kaikki motivaatio ja vähäinenkin yrittämisen halu on kadonnut. Mihin ihmeeseen se katos just ennen kirjotuksia.
Mua ei kiinnosta raahautua aamusin kouluun, ei kiinnosta avata kirjoja...mutta pakko on pakko. Pitäskö mun vaan pitää parin päivän stressitön loma ilman koulua? Varmaan pitäs, mutta kun ei pysty. Tuntuu vaan että mikään ei kiinnosta ja millään ei ole mitään väliä.
Onko tää haluttomuus yleistäkin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mä olen käynyt koulussa harvinaisen aktiivisesti varsinkin viimeisessä jaksossa. Nyt kun koeviikko on alkamassa olen aivan ihmeissäni mitä hittoa voin tehdä koeviikolla, sillä olen tehnyt läksyt niin hyvin ettei minun tarvitsekkaan lukea häsessä paria päivää ennen kokeita.
Hei, toi on ihan normaalia! Meidän koulun suurin osa abeista kärsii motivaation puutteesta että et oo mikään epänormaali!
Aamuisin on vaikea pitää tunnilla silmiään auki kun väsyttää niin kovaa. Aamutunnit menee ruokailua odottaessa. Loppupäivä sitten siinä että odottelee että pääsee pois. Ei kiinnosta mikään muu kuin kaverin kanssa höpöttely. Ja tunneilla on vain siksi että saa kurssit täyteen. Opettajat antavat extra-läksyjä ja tehtäviä (esim. aineita, portfolioita, tutkielmia jne.) että me saisimme mahdollisimman paljon harjoitusta enne h-hetkeä.
Useimmista tuntuu siis että tehtäviä annetaan liikaa, aika on rajallista ja se, että opettajat ikäänkuin eivät ymmärrä että abien ON TÄRKEÄÄ levätä ja kerätä voimia kevättä varten!!!
Vielä kun tähän lisätää tylsä koulurakennus, rasittavat kaverit ja huono ruoka.. niin en yhtään ihmettele miksi me emme jaksa. Olemme yli-rasittuneita.
Mutta YRITTÄKÄÄ JAKSAA!
Ajatelkaa (minä yritän) että ensiksi yritätte päästä koeviikosta läpi! JA vasta sitten ajattelette yo-kirjoituksia. Ei kannata stressata liikaa vaikka ne opet siitä puhuu joka päivä!
LUKIO EI OLE ELÄMÄ! Vaan on tärkeää pitää omasta elämästä kiinni ja yrittää suoriutua ja tehdä parhaansa keväällä.
Tsemppiä! :)
Kokeisiin tällä koeviikolla olen lukenut tasan puoli tuntia. Ei mitenkään jaksa avata kirjaa ja lukea.
Huomenna on preliminääri, johon ei edes kiinnoistaisi osallistua, mutta meillä se on kurssin kokeena. En ole kertaakaan avannut kirjaa enkä aio avatakaan. Viime kokeessa en osannut mitään.
yhtä tutkielmaa olen väsännyt syksystä asti, mutta en saa sitä tehtyä. Jos en palauta sitä huomenna, ei tule siitä kurssista numeroa.
Keskiarvoni on tippunut yläasteen noin ysistä tähän kuutoseen. Esim. enkku tippui ysistä viitoseen.
Ja mitenkän sitä oppii lukuloman aikana koko lukion oppimäärän, kun kertaakaan ei ole kokeisiin kunnolla lukenut tai läksyjä tehnyt.
Huoh.