Toyotaa pidetään usein koko hybriditeknologian kehittäjänä. Väärin.
Lue ja opi, tero:
1899 herrat Jacob Lohner ja Ferdinand Porsche kehittivät hybridiauton
Täysin puhdasoppisen hybridin, jossa vakionopeudella pyörivä mäntämoottori pyörittää dynamoa joka lataa akkua joka ruokkii sähkömoottoria.
Se oli sarjatuotantoauto, sitä tehtiin noin 300 kappaletta. Patentti myytiin Emil Jellinekille ( yksi Daimler Benzin perustajia).
Ensimmäinen Toyota-auto valmistui 37 vuotta myöhemmin, 1936.
Lue ja opi, tero:
1899 herrat Jacob Lohner ja Ferdinand Porsche kehittivät hybridiauton
Täysin puhdasoppisen hybridin, jossa vakionopeudella pyörivä mäntämoottori pyörittää dynamoa joka lataa akkua joka ruokkii sähkömoottoria.
Se oli sarjatuotantoauto, sitä tehtiin noin 300 kappaletta. Patentti myytiin Emil Jellinekille ( yksi Daimler Benzin perustajia).
Ensimmäinen Toyota-auto valmistui 37 vuotta myöhemmin, 1936.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Tässä on linkki: http://www.hybrid-vehicle.org/hybrid-vehicle-history.html
tojohönö joutuu teholle tämän luettuaan...
Jep, eipä tule uni ensi yönä.
Ikioma trollipoju taas oksentelee täällä harhaisia vaihtoehtoisia totuuksiaan vaikka jokainen ymmärtää ne skitsofrenian tuottaminen houreiksi. Oikeasti trollipoju ei tiedä autoista mitään vaan ajelee nololla yh-äipän hankkimalla Raisullaan ja trollaa perättömyyksiö että edes joku puhuisi sille.
Googlaa jos et usko, tojohönö. Tojon hybriditeknologia on sellaisenaan kopsittu länsimaista. Kuten kaikki muukin.
Ainoastaan Toyota on onnistunut hybrideissä kaupallisesti, muut valmistajat näpertelevät vieläkin, eivätkä ole saaneet Toyotan etumatkaa kiinni. Lisäksi Toyota on onnistunut tekemään hybrideistä jopa kestävämpiä kuin normaalistikin ylivoimaisen luotettavista tavanomaisista Toyota-malleista. Tämä lisää Toyotan ylivoimaa ja myyntitilastot ovat sen jo todistaneet. Ja Toyota pitää hallussaan myös muotoiluvaltikkaa, uusi Prius näyttää suuntaa 2020-luvun automuotoilulle ja siitä on myöhemmin tulossa klassikko ja muotoiluikoni, jota kilpailijat yrittävät kopioida parhaansa mukaan.
NO kyllä tätä tehtiin 300 kappaletta, tuskin voi sanoa ettei tehty kaupallisesti. Markkinat olivat toki 1800-luvun puolella vähän pienemmät. Olikohan Japanissa vielä silloin autoja?
Siinä on hampailla myynyibrosyyrit hyvin sisäistettynä. Taidat tykätä tojoista.
Toyota osaa kyllä säästää ja keventää ihan kaikessa ja se on näkynyt viimeisten 15 vuoden aikana täydellisenä laadun romahtamisena. Jos tuolla konstilla ja valtioiden veroavuilla saadaan autonhinta painettua riittävän alas, niin en pitäisi sitä positiivisena suuntana. Ruoste syö Toyotan jo muutaman vuoden aikana huonoon happeen.
Muut tulevat markkinoille kun se on järkevää ja nyt se tapahtuu. Toyotan halpishybridit jäivät heti kättelyssä jälkeen mm. Hyundaille ja VW:lle jonka hybrid ovat tuloillaan. Myös skodan kaasuauto on todella paljon fiksumpi kokonaisuus verrattuna Toyotan halpishybrideihin. Octavia on tuolla versiolla edelleen hyvin kulkeva ja taloudellinen auto jonka tankkaaminen tapahtuu hetkessä, eikä sitä tarvitse suitsia tuntikausiksi johdon päähän.
Volsun hybridejä näkisi liikenteessä. Voihan niitäkin muutama olla muttei niitä mistään erota että onko koko Volkkari tältä vuodelta vai vuodelta 2004. Kuinkas sitä sanotaan, kehitys kehittyy.
Täysin koominen ja naurettava aloitus. Porchen hybridillä ei ole mitään tekemistä Toyotan hybridien kanssa. Katso kuvat renkaissa olevista moottoreista, joilla ei ole mitään tekemistä Toyotan hybridien kanssa:
https://www.google.fi/search?q=hybridi porsche&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj09sSy8bnTAhViMZoKHQxYBjEQ_AUIBigB&biw=1470&bih=1287#tbm=isch&q=hybridi ferdinand porsche
Tästä voit lukea, että noilla ei ole Toyotan kanssa mitään tekemistä:
http://press.porsche.com/news/release.php?id=642
Naurettavaa, että joku lapsellinen lällykkä aivan aidosti uskoo, että tuolla Porchen kyhäelmällä on jotain tekemistä nykyisten hybridiautojen kanssa.
Naurettava olet itse. Lienemme yhtä mieltä siitä, että se on auto, ja että siinä on polttomoottori joka tuottaa virtaa akuille ja sähkömoottorille.
Miten määrittelet hybridin? https://fi.wikipedia.org/wiki/Hybridiauto
Tämäkin yhden Toyota-trollaajan vänkäys on jälleen naurettava yritys Toyotaa vastaan. Tuosta wiki-linkistä on selvästi luettavissa, että Toyota oli Priuksellaan ensimmäinen todellinen nykytekniikan hybridiauton valmistaja 20 vuotta sitten. Toyota aloitti hybridin kehittelyn jo 60-luvulla, jolloin Euroopassa savusivat Audin esiasteena 2-tahtiset DKW:t ja IFA:t.
Periaattelisen idean ja käytännön toteutuksen ero ratkaisee.
Sairaalloisen pakkomielteinen yritys kuitenkin ja lisää lienee odotettavissa.
Kaikki kunnia sille että.myös Toyota on saanut hybridin kasaan.
Mutta kyllä Porsche--Lohner teki aidon hybridin vuosisadan vaiheessa. Ei voi mihinkään muuhun tulokseen tulla.
Taas kerran osoitus siitä, että Toyota ei tee itse mitään. Se on kyllä hyvä kopioimaan sitä mitä muut ovat tehneet, ja halvalla tuottaminen onnistuu. Seuraavan kerran kun näet hybridi Toyotan, niin muista että senkin ratkaisun tekivät ensin saksalaiset.
Ja jos Porsche nyt tarjoilee hybridiä niin ei tarvitse ajatella että se olisi kopioinut Lexukselta.
jääneet viime yönnäkin aika vähiin. Ei ihme jos kuuppa on sekaisin.
Siinä olet aivan oikeassa.
Porchen hybridillä ei ole mitään tekemistä Toyotan kanssa. http://www.porsche.fi/mallit/cayenne/cayenne-s-e-hybrid/tekniset-tiedot
Koskahan joonas oppisit kirjoittamaan tuon auton nimen oikein?
Joonasko tuon tokohörhön nimi onkin? Nuorekas nimi henkilölle josta tulee mieleen joku kiljuva ja raivosta tärisevä korollapappa.
Mielenkiintoinen hybridi, jonka kulutus on 0l/100km, mutta päästelee melkein yhtä paljon kuin Toyotan perushybridi. Mikähän mahtaa olla kulutus kun patteri tyhjenee, ehkä joku 13-15l/100km.
Muutenkin marginaaliauto. Ei koske tavallista autonostajaa.
Ero tuon Lohner/Porschen ja nykytojojen välillä on aivan hämmästyttävän pieni. Muotoilu, jarrut, jousitus, melu ja toimintaperiaate on sama. Vain kulmia vähän pyöristelty ja muutama jännittävän näköinen ledivalo laitettu houkuttelemaan insinörttejä.
Kyllä tuolla Wikipediassa sanotaan että ...was the first hybrid vehicle developed by Ferdinand Porsche...https://en.wikipedia.org/wiki/Lohner-Porsche.
Voi olla että joku automerkki haluaa omia kunnian itselleen, mutta luotan Wikipediaan.
Matkapuhelimenkin keksi amerikkalainen viime vuosisadan alkupuolella syntynyt Martin Cooper, mutta parhaimman teknisen kehityksen läpimurron sillä teki Nokia!
Joku keksii ja toinen toteuttaa kaupallisesti sekä menestyksekkäästi. Voihan olla, että Toyotakin jää toisten jalkoihin, mutta epätodennäköistä hybridien osalta. Sähköautot ovat asia erikseen.
"Täysin koominen ja naurettava aloitus. Porchen hybridillä ei ole mitään tekemistä Toyotan hybridien kanssa. Katso kuvat renkaissa olevista moottoreista, joilla ei ole mitään tekemistä Toyotan hybridien kanssa:"
Ei kukaan ole väittänytkään että Toyota olisi kopioinut, tällä kertaa. Avauksessa vain kerrotaan se yksinkertainen fakta että hybridi on keksitty Saksassa jo reilut satavuotta sitten ja sen sarjatuotantokin on peräisin samalta Porschen pajalta.
Tojota on kehitetyllyt omia ratkaisujaan, mutta ei ole missään nimessä hybridiautojen keksijä, Se keksijä löytyy Saksasta ja ja ensinnäiset hybridit myytiin jo reilusti sata vuotta sitten.