Huonekasvit ja urtikaria?

Olen kärsinyt muutamia viikkoja erittäin kutisevasta nokkosihottumasta, se tulee yhtäkkiä ja ihan mihin vaan ja kutisee niin vietävästi!
Olenkin miettinyt huonekasvejani voidiko joku niistä aiheuttaa tätä, eli minulla on seuraavat kasvit:
Jukkapalmu, rahapuu, onnenapila . Osaako kukaan sanoa voiko niistä joku aiheuttaa kyseisiä oireita?

8

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvelujavaan

      Kauanko huonekasvit ovat olleet sinulla ? Ei kai ne yht'kkiä ala oireita aiheuttaa, jos ei ennenkään, jos et ole alkanut syödä niitten lehtiä….hehe.
      Jonkun muun syöminen, uusi ruoka-aine, lääke yms. voi pikemminkin aiheuttaa oireitasi.
      Meneekö kutina siis välillä pois ? Kiinnitä huomiota, mitä silloin olen syönyt esimerkiksi, kun se alkaa. Mulle se tuli antasidista, Nexium'sta, samantyyppinen kuin Somac. Ne ovat mahahappoja tasaavia lääkkeitä.
      Nokkosihottumaa voi aiheutta moni asia. Oletkohan tullut allergiseksi kevään kukinnoille ?

    • Palmu on ollut jo vuoden, rahapuu ja onnenapila muutaman kuukauden. Kevään kukinnot ei oikein rehota noin kylmässä! Sitä paitsi olen ollut sisällä viime kuukauden melkein koko ajan! Nyt aloin miettiä pesuaineita siis pyykin, kai nekin voi aiheuttaa oireita vaikka hajusteettomia ovatkin?!
      Ainakin netti on pullollaan ihmisiä jotka saaneet oireet helpottamaan vaihdettuaan pesuaineensa, pakko kait kokeilla sitäkin!

      • kutinasilmissä

        Eteläisessä Suomessa rehottaa jotain kukintoja jo, jonkun puun tai pajun mahdollisesti, olen "saanut" jo kutisevat silmät ja nenä valuu !


      • Ei ole allergia oireita muita kuin ihossa!


    • jögökgö

      Miksi et poistu sisältä? Saatko tarpeeksi D-vitamiinia, kun et ulkoile? D-vitamiini on hyvin tärkeää hyvinvoinnille. Vaikea kuvitella lähes koko aikansa sisällä viettävän ihmisen olevan muutenkaan parhaassa mahdollisessa hapessa. Harrastatko liikuntaa lainkaan? Miten ovat verensokerit (kokemuksesta voin sanoa, että nousevat helposti, myös hoikalla, jolloin ihoinfektioidenkin riski kasvaa).

      Tuskin nahkealehtisestä huonekasvista saa ihottumaa, ellei sitä koskettele. Hometta toki voi olla kukkamullassa, kuten kämpässäkin. Homeoireilua?

      • Kaatumisen takia liikunta ei onnistunut kuukauteen, d vitamiinia syön koko talven purkista. Eipä auringosta oo edes vielä saanut sitä! Kunnossa ei vikaa!
        Eli siinä ei oo syy!


      • Ei home oireita


    • Voevoetaas

      Kyllä ne nokkosihottumaoireet tulee nyt keväällä ulkoa. Itselläni koko vuosi menee ok mutta just nyt pamahti taas joka keväinen nokkoihottuma. Kasvot ja kaula kutisee ja iho on punainen läikykäs ja turpoaa. Kirvelee ja kutiaa. Ihan kauheeta. Täytyy löytää sopiva lääke taas jostain. Stressikin sen laukaisee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      44
      5884
    2. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      84
      5586
    3. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      248
      5501
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4689
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      31
      4678
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      180
      3939
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      141
      3490
    8. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      28
      3126
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      24
      3108
    10. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      2881
    Aihe