Onko kolmen pariskunnan veneitä olemassa?

Mahtuuko yhteen veneeseen oikeasti kolme pariskuntaa? Vaikka nukkumapaikat riittäisivät, niin riittääkö sosiaalinen tila?
10520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Riippuu varmaan kuinka pitkän aikaa asustaa veneessä. Crotiassa ollaan oltu 3 pariskunnan kanssa 37-45 jalkaisissa viikon. Kaksi vessaa pitää kyllä olla. 37 ft alkaa olla liian pieni pöytä, jääkaappi etc tilojen suhteen.

Äänestä

Yli 44 jalkaisissa on tilaa hyvin. 52 jalakiseen Bavaan mahtui neljäö pariskuntaa pariksi viikoksi hyvin.

Äänestä

Meillä kolme pariskuntaa nukkuu samassa punkassa, kuka kenenkin kanssa sisäkkäin. Hyvin mahtuu, paitsi Benkulla jolla on poikkeuksellisen suuri. En ymmärrä miten pöydät tai vessat liittyy tähän.

Äänestä

Suurimpaan osaan catamaraaneista mahtuu helposti kolme pariskuntaa, ja sosiaaliset tilat riittävät heidän lisäkseen satunnaisille vieraillekin. WC tilojakin on tyypillisesti 2...4 erillistä.
Eli on niitä olemassa.

Äänestä

Kavereilla on Bavaria 40 swingerboot erikoisvarustelulla. Hyvin tuntuu (kaikki) mahtuvan.

Äänestä
  • Achtung,, Achtung, ei mahtunt vaik kuin tung...

    Äänestä

Kolme serkkuani puolisoineen purjehtivat aikoinaan pitkiäkin reissuja Guy 27:lla. Neljä mahtui yhtä aikaa nukkumaan, joten matkaa tehtiin yötä päivää tai nukuttiin hotellissa tai teltassa.

Äänestä

Eihän se riipu mistään muusta kuin veneen koosta (ja ihmisten sosiaalisista taidoista).

Äänestä

Kaikki taas vastaavat pääsääntöisesti siihen mitä ei kysytä...

"Vaikka nukkumapaikat riittäisivät, niin riittääkö sosiaalinen tila?"

Äänestä
  • Meidän 36-jalkaisessa veneessä oli viime kesänä parhaimmillaan 6 lasta ja 4 aikuista yli yön reissulla. Sosiaaliset tilat riitti, vaikka vene ei olekaan näitä nykyisiä leveärunkoisia. Ruokailu oli kahdessa erässä. Osa porukasta nukkui maissa. 3 aikuista ja 5 lasta on aiemmin nukkunut veneessä yli yön reissulla. Jos ollaan laiturissa ilta ja yö, niin porukka on kuitenkin hereillä ollessaan rannassa enimmäkseen, joten yhteistilat ei ole samassa suhteessa kuormitettuja kuin nukkumatilat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapsetovatpahasta kirjoitti:

Mahtuuko yhteen veneeseen oikeasti kolme pariskuntaa? Vaikka nukkumapaikat riittäisivät, niin riittääkö sosiaalinen tila?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu