Lieksalainen Akseli

Uskonpa että nopeassa ”rytäkässä” meni äsken minunkin viestini bittiavaruuteen. Siksi toistan oman kirjoitukseni näin. Korostan että mielestäni aloitus pitikin poistaa tietyistä syistä. Tätä poistettaessa on syytä harkita tarkemmin.

Tämän alla olevan kirjoitukseni yllä olevaa ei enää ole verrokiksi olemassa tässä, mutta käyttäkää mieli- tai muistikuvianne. En aloittanut poistettua ketjua. Pääsääntönä on, että jos aloitus on epäkelpo, koko ketju poistetaan ilman väliviestien poistoilmoituksia.

Se mitä kirjoitin, seuraavassa olkoon.
Noniin. Miksi aloitit noin? Parempi aloitus olisi ollut esimerkiksi: Kovillehan se tuntuu ottavan ymmärtää asioita. Puhu mieluummin paikasta pankolla kuin pankkolaisesta. Joku nero jo tällä palstalla tänään sanoikin, että mieluummin pureutua asiaan kuin henkilöön. Minusta siinä ei ole mitään naurettavaa, jos asiat ymmärtävät väärin. Silloin pitää olla empaattinen, jos käden pituus riittää siihen suureen inhimilliseen hyvyyteen. Henkilökohtaista on myös väittää, että olisi vasemmistolainen mielenterveyspotilas näyttöä kertomatta. Ja vaikka olisikin näyttöä, olisi se ainakin äärettömän epäkohteliasta ja turhaa henkilöitymiseen menemistä ja asiaankuulumatonta mollaamista. Vaikka on, nimimerkki.

Minä en uuninpankkoa puolusta, mutta jotain säädyllisyyttä ja rajaa. Helpottaisi moderaattorin tehtäviä. Eipä täältä peruskorvesta muuta, tällä kertaa.

13

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä on niin asiallinen aloitus, että sen voisi kiinnittää nastalla etusivulle.

      • Onkimaanheikoillejäille

        Juuri sillä nastalla, millä kissanvuoraajat ovat.


      • LadySoilesirjainen

        Etkö meinaa deletoida aloitusta?


    • LieToMe

      Kummasti se ei vaan ole mitään muuta kuin pahaa vihervasemmistolaista politiikkaa, jota upotetaan päiväkodeista kouluihin!

      Miksi paskanne halutaan upottaa mahdollisimman nuoriin?

      • Sosisalismi

        Aatteemme ei edisty muuten.


      • Mikä vasemmistolaisuudessa ja vihreydessä on sitten niin pahaa?


      • PeloistaPeloin
        Uuninpankko kirjoitti:

        Mikä vasemmistolaisuudessa ja vihreydessä on sitten niin pahaa?

        Jumalista jumalin.


      • LadySoilesirjainen
        Uuninpankko kirjoitti:

        Mikä vasemmistolaisuudessa ja vihreydessä on sitten niin pahaa?

        Se on stalinistinen aate ja tiedät varmasti jos avaat suljettua mieltäsi, mitä sinun laiset ovat maailman historiassa saaneet aikaan. Herra Hitler ei ole pystynyt samaan.


      • Ei kouluissa ja päiväkodeissa opeteta poliittisia aatteita.


      • LadySoilesirjainen kirjoitti:

        Se on stalinistinen aate ja tiedät varmasti jos avaat suljettua mieltäsi, mitä sinun laiset ovat maailman historiassa saaneet aikaan. Herra Hitler ei ole pystynyt samaan.

        Tiedät kyllä itsekin että Hitler pystyi samaan kuin Stalin ja pahempaankin.


    • Wikipedia: "Stalinismi on käsite, jolla viitataan Josif Stalinin oppien mukaiseen jyrkkään kommunismin suuntaukseen ja poliittiseen järjestelmään. Stalinismi yhdistetään etenkin Stalinin Neuvostoliiton kielteisinä pidettyihin ilmiöihin kuten terroriin, henkilöpalvontaan ja vallan keskittymiseen."

      Ei, vasemmistolaisuus tai vihreys ei ole tätä.

    • lieksankyrpäjooseppi

      Lieksassa on noin 145 kielteisen päätöksen saanutta turvapaikanhakijaa, suurin osa Lieksalaisista haluaisi päästä heistä eroon, toivottaa hyvää kotimatkaa lähtömaihinsa!
      Itse olen samaa mieltä!
      Emme tarvitse heitä!

      • Suurinta osaa lieksalaisista ei varmasti liikuta edes asia eivätkä suhtaudu asiaan noin intohimoisesti kuin sinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1461
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1039
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      660
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe