Lukiosta siirtyminen Amikseen ja kurssien korvaus

LukiostaAmikseen

Eli oon ollu nyt lukiossa 2 vuotta ja haluaisin vaihtaa amikseen, kiinnostaisi tietää voiko amiksen kursseja korvata jo suoritetuilla vastaavilla lukion kursseilla, vai pitäiskö harkita kaksoistutkintoa? Vai pitääkö alottaa ihan alusta kaikki ja heittää viimeisen kahden vuoden opiskelut hukkaan?

2

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokulukiolainen

      YTO aineet hyväksiluetaan. Lisäksi esim tietotekniikan ym voi saada hyväksiluettua.

      Ammattiaineita ei saa. Työssäoppimisia voi saada hyväksiluettuja, jos on alaan liittyviä, mutta menee ryhmänohjaajan arvion mukaan.

      Suosittelisin kyllä aktiivisesti keskustelemaan opon kanssa ennenkuin alkaa sen suuremmin miettimään amiskaan siirtymistä.

    • Suosittelennäin

      Jos olet jo kaksi vuotta opiskellut lukiossa normitahdilla, niin eihän sinulla ole enää kuin vuosi jäljellä. Suosittelen käymään lukion loppuun, kirjoittamaan ylioppilaaksi ja sitten aloittamaan amiksessa.

      Itse kävin aikuislukion ja huomasin siellä monia nuoria aikuisia, jotka olivat aikanaan jättäneet lukion kesken. He olivat ihan ok elämässä mukana, oli ammatti hankittu ja töitä, mutta kuitenkin se kesken jäänyt lukio oli sen verran harmittanut, että olivat lopulta hakeutuneet aikuislukioon suorittamaan lukion loppuun ja kirjoittamaan ylioppilaiksi.

      Ja se suoritettu lukio on valuuttaa amiksessa. Ei tarvitse osallistua yleisten aineiden opetukseen ollenkaan, saat ne kaikki hyväksilukuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      8403
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      66
      4674
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4353
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3952
    5. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      35
      3493
    6. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3470
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3368
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3133
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2871
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2634
    Aihe