Haluasiko joku kali linuxin käyttäjä auttaa hädäs

Moro.
Meinasin asentaa siis kali linuxin ja haluan asentaa sen windowsin vierelle. Olen jakanu kiintolevyn kahteen osaan jolle toiselle meinasin asentaa kali linuxin. Apuvideoissa asennus vaiheessa pitäisi laittaa "bootable flag" päälle. Kun yritän laittaa sitä päälle se ei vaihdu vaan jää "off" tilaan. Netistä ei löytynyt apua. Kiitos jos joku auttaa.
10300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Miksi viestissäsi pitää olla "Moro?" Onko lippalakkikin väärinpäin?
HOHHOIJJAAH!

Äänestä
  • Hohhoijaatti tuota Kiovan kääpiötä.
    Trump syyttää Zelenskyä neuvottelemasta kieltäytymisestä.

    :(

    Äänestä

Kun Windows käynnistyy niin sinulla on jo käynnistvä levy. Todennäköisesti mbr osioitu levy. Yleensä lataaja asennetaan Linux kielellä laitteeseen /dev/sda kun kyseessä on mbr-levy ja niissä vain yksi osio voi olla käynnistyvä. Dos ja Windows vaativat sitä aikoinaan. Linux voi käynnistyä miltä levyltä tahansa kunhan lataajan tärkeimmät tavut ovat käynnistyvällä levyllä ja levy on asetettu Biossissa käynnistyväksi.

Äänestä

Tuo ( / ) löytyy kun valitsee valitulta levyosiolta asennusvaiheessa "liitoskohta".
Muistaakseni siinä on lista jonks sisältöä en enää muista.

Äänestä

Linux-kokeiluihin on viisaampaa käyttää VirtualBox-ohjelmaa. Asenna Windowsiin VirtualBox. Sitten asenna lataamasi Kali iso VirtualBoxin alaisuuteen.
Näin säästyt monelta ongelmalta.

Äänestä
  • Miksi Windows pitäisi sotkea asiaan?

    Äänestä

  • Kokeilut Linux-distroilla on kätevintä tehdä live-USB-tikuilla.
    Näin ei kiintolevyään tarvi sotkea mitenkään.

    Äänestä

Minä olen aloittelija Kalin kanssa, tai yleensö Linuxin.
Latasin jonkinlaisen yhteispaketin joka sisälsi Kalin ja sen virtual nasiina jutun.
Sain sen purettua kyllä ihan ookoo mutta miksi se ei suostu mahtumaan myustitikulle jolla tilaa 35 gt?

Äänestä

Et tule onnistumaan, et osaa kirjoittaa ja se on välttämättömyys tietotekniikan parissa, tekipä sitten mitä hyvänsä.

Äänestä

Kali on penetraatiotesti Live linux, sitä ei ole tarkoitettu asennettavaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Thenikke13 kirjoitti:

Moro.
Meinasin asentaa siis kali linuxin ja haluan asentaa sen windowsin vierelle. Olen jakanu kiintolevyn kahteen osaan jolle toiselle meinasin asentaa kali linuxin. Apuvideoissa asennus vaiheessa pitäisi laittaa "bootable flag" päälle. Kun yritän laittaa sitä päälle se ei vaihdu vaan jää "off" tilaan. Netistä ei löytynyt apua. Kiitos jos joku auttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu