Missä edullinen mutta hyvä palkanlaskenta.Heti.

PomonOikeaJaVasenKäsi

Mulla on hieno työ, mutta palkka-asiat ketuillaan. Pomo yrittää niitä itse laskea. Meitä on viisi lähes kokoaikaista työntekijää, vuorotyö, lisiä, ylitöitäkin. Pomolla yhtä jos toistakin haastetta omassa elämässään. Kiva ihminen. Mutta, mutta... eihän tämmösen puljun pyörittäminen sovi jos ei osaa/jaksa palkkoja hoitaa. Tämän jos sanon ääneen eli vaadin itselleni lakiteitse oikeaa palkkaa niin puljulta voi mennä ovet kiinni? Vai voiko? Siinä menis multakin kiva työ alta? Pomo se vasta raskaasti ottais asian, en osaa kuvitella millaista hänen elämästään tulis sen jälkeen. Tässä on yks erityispointti, jota en tässä käy paljastamaan, millä alalla töitä tehdään. Sen verran paljastan: tässä puljussa työnäni on olla avuksi pienellä palkalla, suuria rahoja ei tahkota mutta itselleen saa hyvää mieltä. Ehkä tilitoimistonkin pitäis olla liikkeellä tällä samalla ajatuksella: tahkota tästä asiakkaasta enemmän hyvää mieltä kuin rahaa.
Nyt ehdotuksia pian hyväksi tilitoimistoksi, sillä parin päivän päästä saattaa olla jo tilanne kinkkisempi, jos multa palaa hermo ja lähden asiaa lakiteitse ajamaan.
Nyt ois viel helppo sanoo pomolle että "kato, tässä ois tällänen hyvä tilitoimisto joka laskis kaikkien palkat ja ottais sulta monta huolta pois"
Sanokaa edes hintahaarukka missä tään puljun palkanlaskennat liikkuis?

0

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kunpa minä tietäisin

        Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
        Ikävä
        25
        2416
      2. paras asia kaivatussasi?

        ❤️‍🔥
        Ikävä
        113
        2041
      3. Vihaan sua todella paljon.

        Tiedoksi vaan 🙃
        Ikävä
        113
        1667
      4. Syitä välttelyyn

        En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
        Ikävä
        42
        1523
      5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

        Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
        Ähtäri
        9
        1457
      6. Miksi kaivattunne

        ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
        Ikävä
        90
        1065
      7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

        Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
        Maailman menoa
        120
        1006
      8. Pelottaa kohdata hänet

        En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
        Ikävä
        87
        965
      9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

        Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
        Ikävä
        15
        949
      10. Olisin halunnu vaan tutustua

        Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
        Ikävä
        35
        947
      Aihe