Minulla tulee kuukautisten aikana verta pepusta!!!! Äsken kun kävin vessassa ja pyyhkäisin peräukkoani vessa papereilla niin minulla tuli sielä verta ja vähän jotain mustaa!! Minulla tullee myös ihan normaalista paikasta sitä vutoa mistä pirääkin tulla ja tää on vasta mun toinen kerta kun mulla on menkat ja on tosi huolissaan enkä todellakaan kerro kellekkään asiasta!! Oon siis 12v!! Pliis auttakaa on ihan paniikissa😭😭❤️ kiitos jos autat minua!!!^^
Verta pepusta?
Apuaaa12
122407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olisi aika epätodennäköistä, että sinulla olisi joku rakennevika, jossa kuukautisvuoto tulisi myös peräaukosta. Ja jos olisi vaikka peräpukamista johtuva vuoto, se tuskin ajoittuisi vain kuukautisten kohdalle. Kaikista todennäköisintä on se, että luulet vuodon tulevan pepusta, vaikka se tulee ihan normaalisti emättimestä. Verellä vaan on taipumusta levitä vähän sinne ja tänne, eikä paperilla ole kovin helppoa pyyhkäistä niin, että se osuisi vain ja ainoastaan peräaukon kohdalle. Niinpä pyyhkäiset sillä lähes poikkeuksetta aina niin, että emättimestä tuleva veri siihen tarttuu.
Musta on oletettavasti hyytynyttä verta/kohdun limakalvoa. Ei mitään vaarallista, vaan ihan normaalia.
Muuten mitä se rakennevika on? Sori en tiiäXDD
Kiitos paljon vastauksesta:) Helpotit oloani tosi paljon!! <3
OLEN VARMA, ETTÄ KUUKAUTISENI TULEE PERÄAUKOSTA!!!!! APUA MITÄ TEEN!!!!! :( :( :( KERTOKAA JOKU?????!!!!
Sitten voisit varmaan jo harkita jollekin kertomista. (esim. äiti, teekkari, lääkäri)
En usko! Kuvittelet vain...ja vaikka niin olisi niin joskus ekoina menkkoina se veri voit tulla peräaukosta, mutta harvoin! :)
Ei ole vaarallista se on normaalia
Olet oikeassa
Olen hyvin pahoillani tapahtuneesta! Itsellä on vasta ekat edessä sen verran oireita on jo ollut luulis että kohta tulee googlaa testimato ja paina ekasta linkistä minkä heti näet ja kirjoita menkat ja paina # menkat
Mulla on toi tismalleen sama enkä tiedä mitä tehdä(itekkin oon 12v)
Jos sulla on kuukautiset niin sun pitää käyttää kuukautissuojia. Ei se veri peräaukosta tule. On normaalia kuukautisten aikana pyyhkiessä tulee myös verta. Ole ihan rauhassa jos sulla ei verta muulloin tule pyyhkiessä kuin menkkojen aikana.
Ja käsisuihku on kans hyvä koska sillä saa kuivuneet veret pois ja lopuksi voi paperilla voi pyyhkiä ylimääräiset vedet pois