Mahtava hanke tämä Koli Cultura. http://www.kolicultura.fi/. Kallis tietenkin kuin mikä, mutta Lieksaan jää ainakin osa tuotoista (tai veloista;) Kannatan.
Olisi mukavaa seurata kokouksia netistä nettikameran välityksellä. AM jo vähän vihjailikin, että jo seuraavaa kokousta kokeillaan, jos valtuusto antaa luvan. Kannatan.
Kantalieksalaiset nuoret ovat kuuleman mukaan kiusanneet maahanmuuttaja ikätovereitaan. Keskustelua on oikein käyty kansalaisaloitteen pohjalta. Tällaiseen olisi puututtava välittömästi. Totta kai on jo puututtu. Kuinkahan monta vuotta on käyty keskustelua ja polemiikkia kaikenlaisesta kiusaamisesta.
Kiusaamisen tuomitsen yksiselitteisesti, mutta se taitaa olla joku lajin kasvuun kuuluva ja ilmiö nuorilla (joskus vanhemmillakin;), jota on aina ollut omienkin keskuudessa. Todennäköisesti aina tulee olemaankin. Ylisuojelukaan ei kuulu mielestäni terveeseen kasvatukseen. Ei kiusaaminen ole kitkemälläkään lähtenyt, vai onko? Ja nyt sitten oikein aloite, kun oli maahanmuuttajanuorukaisista kyse. Ihan vaan tasapuolisuuden nimissä kevyesti hymyilyttää, mutta ei kyllä naurata. En ota minkäänlaista kantaa.
PS. Tästä lähtien tallennan kaikki aloitukseni ja viestini eräässä toimistossa olevan edustajani kanssa, ihan vaan siltä varalta, että näyttöä kertyy mahdollisesti tarpeeksi, tiettyjä mielenkiintoisia jatkotoimenpiteitä varten. Ryhmäkannekaan ei ole poissuljettu, antoi edustajani vinkin. Kannatan, itseni jääväten.
Koli Cultura ym. terkkui
0
151
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831279
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 84824
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?49690Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t248594Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 52552
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550