Vaikuttaisi että nyt on tehty jälkikäteen diili jakaa voittopotti kolmen kesken. Eikö siinä tapauksessa näiden kahden muun saamasta osuudesta pidä maksaa lahjavero?
Koijaako 87 miljoonan voittaja verottajaa?
verottajan.tarpeet
47720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Tuo on omaa spekulointia ja ainahan voi väittää mitä tahansa. Olet vain kateellinen siitä, että joku voitti ja Veikkaus on jo voitosta tarvittavat verot maksanut. Jos voittaja esittää porukkasopimuksen, on asia sillä selvä. Onnea voittajille!
Verot pitää totta kai maksaa. Ei siitä tule mitään jos kaikki eläisivät kokoomuslaisittain ja kiertäisivät veroja sen minkä pystyvät. Jälkikäteen tuota lottovoittoa ei voi enää verottomasti jakaa, mutta jos on tehty etukäteen sopimus niin asia on toinen. Sen verran pitkään meni voittajan ilmoittautumiseen aikaa, että varmaankin...
Jos elää kokoomuslaisittain niin silloin haluaa pitää omat rahat. Jos elää demarilaisittain niin silloin haluaa ottaa toisten rahat. Jos ovat tehneet sopimuksen (suullisenkin) niin totta kai potti voidaan jakaa ilman verottajan seuraamuksia.
Kokoomuksen "omat" rahat ovat yhteiskunnalta peräisin. Sitähän se veronkierto pääpiirteittäin on. Kokoomuslaiset ovat mestareita tuhlaamaan muiden rahoja. Ovat kyllä innokkaita omimaan ne muiden rahat.
Sopimuksen kirjaamisen ajankohta määrittää lottovoiton jakamisessa verokohtelun. Jos sopimus on päivätty ennen arvontaa, niin jakaminen on verotonta, mutta jos sopimus on tehtyä arvonnan jälkeen, niin silloin pitää maksaa lahjaverot.
---
Neuvooko Veikkaus suurpotin voittaneita tekemään jälkikäteisen porukkasopimuksen?
”Emme ohjeista tekemään porukkasopimusta jälkikäteen. Lähtökohta voitonmaksulle on aina se, että myyntipaikoissa pelattujen voittojen mahdollinen porukkasopimus on täytynyt laatia ennen arvontaa”
Suomen lainsäädännön mukaan suullinen sopimus on yhtä pätevä kuin kirjallinen.
Kyllä kai Suomessa pitää verot maksaa moneen kertaan. Ensin Veikkaus on maksanut verot ja sitten voittajan pitää vielä erikseen maksaa verot. Jatkossa sitten verotetaan kaikesta siitä omaisuudesta, mitä voittajalle kertyy. Kymmenen vuotta, niin eipä taida voittajan tilillä noista miljoonista montaa tonnia jäljellä olla, kun verottaja on verottanut kiinteistöistä, sijoitustuotoista sun muista moneen kertaan. Kytätään, että paljonko sitä rahaa tileillä makaa ja verot viedään. Kyllä tämmösestä vero"paratiisista" kannattaa muuttaa pois, jos meinaa että itellekin jää jotain. Näinkin velkainen valtio, niin kyllähän verottaja tuollaisesta 87 millin voitosta vie melkoisen siivun.
Selkeintä olisi pitää ne voittopotit kokonaan verollisina kuten ulkomailla ja vaikkapa "haluatko miljonääriksi" ohjelmassa. Sillä tavalla jokainen maksaisi verot aina henkilökohtaisesti ja olisi aivan sama kuinka potti jaetaan ja kenen kanssa.
Tämäkin spekulointi loppuisi, jos kuponkia maksaessa kysyttäisiin mahdollinen porukka, siis porukka vai ei.
Olen tuota monasti ihmetellyt, että miksi ei Veikkaus luo porukkakorttia, se olisi kätevä, sillä saisi osalliset suoraan voitetut rahansa tileilleen eikä tarviis sopimuksia tehdä
Jos voittajan kaksi lasta on osallistunut etukäteen porukkaan 66,666... sentin panoksella kumpikin, niin kyllähän he silloin saavat voitosta laillisesti verottomana kolmasosan kumpikin.
Pitäisi olla selvä sääntö, että porukka-lotto on mahdollista vain ostamalla porukka-loton eli Veikkauksen järjestelmään Porukka niin monta tositetta, kuin porukassa on ja vain tämä kelpaisi verottajalle. Ei mitään kotisopimuksia.
Oikeudenmukaisinta olisi ollut jakaa voittopotti kaikkien veikkaajien kesken tasan.
Veikkauksellahan on nimenomaan sopimuslomake porukkaveikkaajia varten, ja sellainen oli tässäkin tapauksessa uutisten mukaan laadittu. Tosin sitä ei kerrottu, miten Veikkausyhtiö toteaa kupongin päivämäärän aitouden.
Poliisi pystyy kyllä tutkia millon muste on kuivunut.
Ihmisistä+tulee+jännästi+heti+kokoomuslaisia,+kun+saavat+ison+mällin+ansiotonta+rahaa+käyttöönsä.+Tästä+syystä+perintöverokin+pitäisi+olla+100%.+Kun+jokainen+joutuu+tekemään+elantonsa+eteen+töitä,+niin+kokoomuksen+kaltaista+loisjärjestöäkään+ei+pääse+syntymään.
Kyllä aloittaja näkee suuren vaivan siitä jos pelattu 1 eurolla ni todennäköisyys kimppaan on 0
tässä voi olla oikeasti kyse veropetoksesta, varmaan senkin takia ko. voittajat esittävät vaatimatonta,
omatunto onko puhdas?
Oikeudenmukaisinta on olla veikkaamatta. Köyhät osallistuu eniten tähän vapaehtoiseen verotukseen.
Verottajan kannattaa ohjata tämän keissin tutkintaan resursseja. Kyseessä saattaa olla useamman miljoonan verosaatavat.
Ainakin verotarkastus tulee tehdä jokaiselle. Verosuunnittelua harrastavien henkilöiden historiasta voi hyvinkin löytyä myös muita verotukseen liittyviä epäselvyyksiä.
Suurien summien ollessa kyseessä on aikaisemmat tapahtumat pengottava perin pohjin. Verottajan pitäisi muutenkin olla aktiivisempi isojen rahojen epämääräisten liikkeiden seurannassa. Kansalaisille on tullut sellainen mielikuva, ettei Suomessa verottajaa juurikaan talouseliitin tekemiset kiinnosta. Onneksi Suomessa ei sentään korruptiota esiinny.
Siitä ei tiedä mutta sen tiedän että on ihminen typerä jos aikoo jatkaa työelämässä saatuaan noin paljon rahaa, enemmän kuin pystyisi 1000 vuodessa tienaamaan, kun työllä ei rikastu.
Siis pieni ele kuitenkin ahneudesta vaikka ensin ei pitänyt kuulemma pröystäillä ei sovi tamperelaisuuteen vaan kuitenkin pitää työnsä josta jollekin olisi oikeasti tarve kun miljonäärillä ei niin kauheasti ole pikkurahan tarve, ei ainakaan pitäisi.
Kun 87 miljoonaa euroa jaetaan tasan kaikkien puolen miljoonan työttömän kesken, niin jokainen saa 174 euroa, eli suunnilleen 1000 markkaa.
Tuo touhutonni menisi todennäköisesti kaikilla heti käyttöön ja piristämään Suomen kansantaloutta.
Nyt ne miljoonat jäävät passiivisesti makailemaan pankkitileille tai muihin sijoituksiin. Köyhät köyhtyvät ja rikkaat rikastuvat, kunnes koko talous romahtaa. Sen jälkeen tapellaan taas verissäpäin.
Kiitos kokoomus, kun ajatte moneen kertaan kuopattua hallintarekisterilakia edelleen kuin käärmettä pyssyyn. Rahat pitää saada kiirellä ulkomaille turvaan, koska jokainen päivä rikkaana saattaa olla se viimeinen.
Sipilällä tässä elämänsä tilaisuus päästä verottamaan. Toivottavasti hoitaa homman.
Onneksi sipilä ja muut valmiiksi sikarikkaat auttaa , tekevät nyt omien rahojen piilottamiseen hallintarekisteriä.
Peitellään sitä vaikka alentamalla päivähoitomaksua pienituloiselta mutta silti maantavan mukaan tuloton yrittäjä kun ei maksa lapsensa hoidosta sitäkään, kun ei ole tuloja, se se on täysin verottajan kusettamista, josta piti kirjoittaa.
Pisti vaan vihaksi kun samasta ylinopeudesta portterin penkillä minulle kirjoitettiin 560 euron sakko ja tuntemani yrittäjä on vieläkin tuloton kun sakko jäi 70 euroon vaikka menestyykin miljoonien harrastuksissa ja viettää aikaansa sairaan kalliilla mökillä, swanilla veneillen.
Melkoinen byrokratia suomessa. Aina kun joku näyttää selvältä, ei olekaan selvää.
Niin tyhmiä ei pitäisi olla edes Tampereella, että siellä uskotaan yhden vaivaisen rivin veikkaamisesta tehtäisiin etukäteen sopimus. Viivyttelyn aikana oli aikaa sopia, että luultavasti perheessä säästetään suuret summat, kun jaetetaan rahat perheen kesken ilman, että verottaja pääsee osingoille ja uskotellaan, että kyse oli porukkavoitosta.
Ahneilla on se tunnettu loppu, sillä maksamalla lahjaverot, rahaa olisi jäänyt vielä kymmeniä miljoonia per. lurjus. Jos yksikin "kimpan" jäsenistä kertoo totuuden sen jälkeen kun jo saanut varat käyttöönsä, niin kyse on törkeästä veropetoksessa ja häkki saattaa myös heilahtaa.
Paljonko on maksimi kakku törkeästä veropetoksesta? Jos muutaman miljoonan "tienaa" lusimalla pikkutuomion, niin takuulla jää tuntipalkoille. Verottajan miljoonat pitää toki ensin siirtää piiloon veroparatiisiin.
Lahjoituksen+arvon+ollessa+yli+1+000+000+euroa++vero+on+142+100+++17%+ylimenevästä+osasta,+jos+kyse+on+halvimmasta+veroluokasta.+Jokainen+voi+laskea+paljonko+summa+1/3+osasta+87+mlijoonasta,+eli+kyse+on+29+miljoonan+osasta+voittoa+ja+siitä+summasta+säästetystä+lahjaverosta!+Yhdenrivin++ja+kahden+euron+"porukalla"+taitaa+ola+paha+uskottavuusongelma.
kuka pelaa kimpassa yhtä riviä !!???
selkeä huijausyritys
Sinuako henkilökohtaisesti on huijattu? onnea voittajille!
Veronkiertäjien vuoksi jokainen suomalainen joutuu maksamaan enemmän. Yksittäinenkin verojen välttely koskee siis aivan kaikkia. Tätä ei tyypillisellä järjenjuoksulla varustettu kokoomuslainen housuunkusija oikein ymmärrä.
Ja sinä katkera kateellinen demari haluat sosialisoida toisten omaisuuden perintö-ja lahjaveron muodossa
verosuunnittelu on täysin laillista ja sitä tehdään maan korkeimmalla tasolla (Sipilä, Berner, Lehti yms.)
Verottajaa pelottaa kalastella isoja kaloja. Parempi on vetää nuottaa ja pyytää silakoita joulukaloiksi.
Kyllä mä sanoisin näin, että jos yhellä rivillä on pelattu ja voitettu tollanen summa rahaa, niin on ihme, ettei sitä voittoa ole aiemmin tullut. Tuuria on täytyny olla kuin Eurojackpotvoittajalla.
Yksi mahdollisuus n. 95 miljoonasta yhdellä rivillä. Pikku säkä kävi:) Toivotaan, että satu kimpasta menee säkällä läpi.
Ovatko kaikki kolme samasta perheestä? Jos eivät ole mitään sukua toisilleen, niin jotenkin vois olla uskottavaa, jos olis jostain spukeporukasta kyse ja fyffee vähänlaisesti sijoittaa veikkaamiseen. Jos yksin olis saanut joku tuon 87 miljoonaa niin sehän on verotonta tuloa, mutta jos lapsilleen haluaisi lahjoittaa niin siitä menee lahjaveroa.
Mutta työssäkäyviä ihmisiä. Jossain lehdessä oli, että säilyttivät sitä tositetta astiakaapissa ja aina joku päivysti niin ettei asunto ollut koskaan tyhjä. Tällainen kuulostaa vähän saman perheen jäseniltä. Mielenkiinnolla seuraan että mahdetaanko tätä porukkauskottavuutta selvitellä mitenkään.
Minäkin olin tuossa porukassa mukana elikä jako 4 ään. Sovittu juttu.
No harva 3 porukka ostaa 2€ lapun, normaalisti 3 2€lappua.Pääasia on,että potti jakautui kolmella.
Helppohan se on tehdä sopimuksia jälkikäteenkin kun ei käytä veik.korttia tai pelaa netissä. Kas kummaa kun voitto osui tällaiselle anonyymille.
Peliyhtiö järjestää oikein ilotulituksen Treella täsmäpotin kunniaksi. Sinne suuntaanhan meni myös loton jättipotti viikkoa myöhemmin.
Lahjavero on eri asia kun arpajaisvero. Koska peliyhtiölle asia on ok tuskin verottaja puuttuu asiaan.
Mitä tästä opimme? Pelaa Tre Lahti Uusimaa plus rannikkoaluilla ilman veik.korttia. Itään ja pohjoiseen ei isoja potteja osu.
Onnea voittajille!
"Perjantain ja lauantain välisenä yönä yksi porukan jäsenistä lähetti tositetta hallussaan pitävälle porukan jäsenelle viestin, jossa hän kehotti tarkistamaan numerot, koska voitto oli tullut kuulemma Suomeen.
– En kuitenkaan viitsinyt siinä yöllä ruveta tarkistamaan, vaan menin nukkumaan, tositetta hallussaan pitänyt porukan jäsen kertoo".
Heheh, mitä satuilua. "Kimppakaveri" ilmoittaa 87 miljoonan voitosta, eikä hän muka viisinyt sitä yöllä tarkastaa! Eipä ole älyä käytetty tuossakaan valheessa. Mistä hän olisi voinut numerot tarkastaakkaan, kun voittolappu oli voittajan hallussa? Poliisi heti tutkimaan näiden vekuloitten satuilua.
Huonolta näyttää kun tavallinen kansakin oppii veronkiertämisen jalon taidon. Pienistä veronkiertopuroista kertyy nimittäin melkoinen verontulojen menetysvirta yhteiskunnalle.
Kannattaa muistaa, että ilman veronkiertoa Suomi olisi velaton maa.
Esko Ahon johtama hallitus eriytti verottamisen näkökulmasta palkka- ja pääomatulot toisistaan ja siitä saakka on Suomi velkaantunut.
Jättäkää minut ja ystäväni rauhaan. Te kateelliset suomi siat ete osaa muuta kun kateilla toisen onnesta.
pelaisivat väärin. Olisi pitänyt myyjälle sanoa, että jakaa kupongin kolmeen osaan. Näin ei olisi mennyt ylimääräistä lahjaveroa. Myös netissä voi pelata ja jakaa kupongin osiin. En ymmärräkään miksi ihmiset vievät kuponkeja kioskiin tai kauppaan kun netisiisä veikkaus.fi voi pelata ja voitot voi kotuttaa kätevästi pankkitilille ilman mitään kuponkien lunastuksia. Varmaan joillekin eläkeläisille meni sillä nuoret pelaa kaikki netin kautta.
Porukkaa ei ilmeisesti voi tehdä kolmelle, koska kolmella voi jakaa harvoin tasan? Neljän porukka taas onnistuu ja siinähän voi yhden osuuden arpoa sitten jollekin siitä kolmen porukasta, jolloin yksi saisi voitosta 2/4 ja loput kaksi 1/4.
Veikkauspisteessä porukan voi jakaa vain kahteen, viiteen tai kymmeneen osaan siten, että jokainen osallistuja saa tositteen jolla voi itse nostaa voittonsa, kuten esim. Toijalan 10 hengen porukan 57 Me voitto. Pyyntö kassalle esim.: jako kahden porukkaan, jako viiden porukkaan tai jako kymmenen hengen porukkaan
Sen sijaan porukkakopioita voi pyytää vapaavalintaisen määrän, mutta porukkakopiolla ei voi nostaa voittoja eikä se yksin todista porukkaan osallistumista, vaan sen lisäksi pitää olla porukkasopimus. Pyyntö kassalle esim.: saanko 15 kappaletta porukkakopioita, kiitos.
Netissä voi nykyään porukkaan osallistua 2-50 henkeä.
Kolmen hengen porukka osallistujien kesken tehdyllä sopimuksella voidaan tehdä myös siten, että panokset (ja voitot) eivät ole tasan yhtä suuret kaikille, esim. 2 euron peli voidaan jakaa kolmeen osuuteen panoksilla 0,70; 0,65 ja 0,65 e.
Suomalaista kateutta parhaimmillaan.
Paradoksaalinen kansakunta, kun veronkiertäjille ollaan kateellisia, mutta veronmaksajille ei..