Nyky-yhteiskunta on aika paska monilta osin. Opettajan ovat epäoikeudenmukaisia ja harjoittelupaikoissa saatetaan kokea vääryyttä, jos open ja oppilaan kemiat eivät toimi. Kaikista paras on, että nuoret lukevat vaikka oikeustiedettä tai menevät lääkikseen. Niillä aloilla on paljon rehellistä töitä eikä tarvitse kestää mitään amisharjoittelupaikkojen simputusta jne. Toinen mahdollisuus on joku huippu rallikuskin yms urheilijan. ura, jos omaa hyvät lahjat.
epäoikeudenmukaisuus
4
275
Vastaukset
- Säälittää
Ei ole helppoa nuorenkaan elämä täs yhteiskunnas. Näin se on. Väärä vallankäyttö voi tuhota nuoren, mut eiköhän ne opet pääasiassa ajattele oppilaan parasta👍
- aikaaikaansakutakin
Kävin kansakoulua 60-luvulla. Silloin vallan väärinkäyttöä vasta olikin, köyhimpien perheiden lapset ei edes päässeet Eurajoen oppikouluun lukemaan kun kaikki piti maksaa itse, ja rahaa ei ollut kunnolla edes perheen ruokaan, puhumattakaan lukiosta jonka jälkeen olisi voinut pyrkiä lääketiedettä tai oikeustiedettä opiskelemaan. Nykyisi sentään peruskoulussa saa ilmaisen opetuksen ja tukea opiskeluun jos vain haluaa. Loppu onkin omasta halusta ja motivaatiosta paljon kiinni, tietotekniikkaa ja englantia opiskelen vieläkin vaikka olen jo eläkkeellä, tekisin töitäkin jos olisi työtä tarjolla. Olen kyllä ajatellut että nuoret sitä paremmin tarvitsee kuin minä ja oppisopimus on hyvä väylä työelämään jos vain työnantajat sen tajuaisivat, itse menin sitä kautta ja palvelin kunnes firma siirtyi pörssiin ja ulkomaiseen omistukseen ja muutti halvemman työvoiman maihin kun ensin oli pilkottu pieniin osiin ja osakkeenomistajat saaneet voittonsa.
- Yksimummelivaan
Niin totta. kuulin ihan omilla korvillani kun yksi sijaisopettaja kertoi, ettei halua olla Eurajoen yläasteella / lukiossa, kun heti ensipäivinä opettajan huoneessa kerrotaan oppilaan tausta, kenestä kannattaa pitää ja kenestä ei. Kuka on rikas ja kuka on hyvästä perheestä. Hänestä se oli ihan kauhistuttavaa. Itsekin olen joutunut olemaan ko. opettajien ja jopa psyk.tätien kanssa tekemisissä ja täysin allekirjoitan kaikki. Eurajoella vain taustat vaikuttaa. Tosi surullista.
- Ihmetelkää
Se on ollut aikojen alusta niin myös Luvialla. Surullista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle283557Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142820Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212741Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt182444Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162418Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771762Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501678Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261666Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431421- 1441334