Apua kaivataan

osinkolippu

Hei kaikki osinko asioista ymmärtävät. Löysin papan vanhoista jäämistöistä kaksi A4 kokoista paperia jossa lukee (etuoikeutettu osake) Kantalippu osakirjaan ja yritys metsäliiton selluloosa oy ja lapuissa vuosiluku 1965-1974. Sitten löytyi myös Alavuden seudun peruna Oy osakekirja (5,000:-) jossa myös sisällä myös A4 kokoinen osinkirjan kantalippu vuosi lulu 1953-1962. Nyt kysyisin teiltä, että onkohan näillä lappusilla mitään arvoa vai joutaako heittää roskiin?

2

356

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklöölkj

      Säilytä muisto papastasi.

    • jklkg

      Taitaa olla lähinnä tunne- ja keräilyarvo. Metsäliiton pörssiyhtiö-haara on nykyään Metsä Board, mutta jostain luin että sen vanhojen paperiosakkeiden siirto arvo-osuuksiksi on päättynyt jo 2011. Alavuden seudun perunan kohtalosta voisi tietysti kysyä Alavuden suunnalta, mutta siitä ei taida olla enää mitään jäljellä. Se on valmistanut aikoinaan sekä perunajauhoa että koneita.

      Roskiin ei kannata heittää, ainakaan ennen kuin on selvittänyt kysyntää keräilyforumeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe