Neurologisista testeistä kysymys

Jalateitoimi

Kärsin oireista, joiden vuoksi tk:ssa ollaan jo useampaan kertaan harkittu MS-taudin mahdollisuutta. Lähetteen saaminen tutkimuksiin kaatuu kuitenkin aina neurologisiin testeihin, eli Babinskit ja muut ok. Ainoastaan Rombergissa on ollut huojumista ja jänneheijasteet ovat vilkkaat, mutta molemminpuolisesti. Varsinkin tuohon Babinskiin aina vedotaan että kun on negatiivinen niin ei voi olla kyseessä MS. Onko näin? Olen yrittänyt selvittää, mutta ainakaan missään löytämässäni lähteessä ei ole tarkemmin kerrottu onko neurologisten löydösten suhteen jotain "vaatimuksia".

5

1703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäsäukko
    • Jalateitoimi

      Kiitos, mäsäukko. :) Valitettavasti minulle ei kuitenkaan vieläkään auennut, että ovatko nuo Babinskin ym. poikkeavuudet ehdoton kriteeri että saa lähetteen magneettikuviin? Lääkäri oli sitä mieltä...

      • eihhhh

        Ei helevetissä ole. Terveyskeskuslääkärit (ja muutkin) valehtelee niin paljon kuin kerkiää. Siksi kannattaa ottaa itse selville jo etukäteen mahdollisimman paljon asioita.


    • HuojuuMuttaPysyy

      Minulla ms, ollut yli 10 vuotta ja vieläkin neurologiset testit ok. Ainoa myös tuo Romberg, joka huojuu mut niin se taitaa huojuttaa lähes kaikilla.
      Sun pitäis mennä neurologille, ei tk:n lääkärit ikinä anna lähetettä magneettiin.

    • nymäsyväsy

      EPÄILEN ETTÄ sinulla ei Mäsää, liian paljon taudin nimiä. Mulla kylmää kyytiä: Magneettikuvissa Aivoissa plakkeja niin paljon ettei höyhentä väliin mahtunut. Siitä selkäydinpunktiolla (neulalla) varmistus! Päivässä selvis! Mitä Maalaistohtoreita siellä teilläpäin on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      221
      2927
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1647
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1337
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1171
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1107
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe