Tyhjänä laukaisu.

34235

Usein varoitetaan ettei saisi laukoa aseella tyhjänä. Vieläkö pyssyt ovat niin huonoja, että rikkoutuvat jos niitä laukoo tyhjänä?

8

4081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taitaa olla vanhentunut varoitus. Antiikkisissa nallilukkoluodikoissa ja -haulikoissa ei saanut ampua "tyhjiä", vaan laukaisuharjoitteissa oli aina oltava käytetty nalli paikallaan. Sama sääntö koski reunasytytteisiä vanhoja revolvereja ja muitakin teknisiä ratkaisuja, joissa iskuri saattoi ylettyä iskemään patruunapesän laitaan, ellei nalli tai hylsy ollut paikallaan.

      Reunasytytteisten pienoiskiväärien ja -pistoolien kanssa kehottaisin kuitenkin varmuuden vuoksi kysymään valmistajalta neuvoa, ellei käyttöohjeessa ole asiasta mainittu.

      • ÄLÄRIKOPYSSYÄ

        enpä nyt tuota allekkirjoittaisi.joka kerta kun iskuri lyö "tyhjää" metalli lukon pohjassa ja iskurissa väsyy ns littaantuu.pienessä osassa melkoiset voimat kuitenkin.tarpeeksi kun naksuttelee ja ei ole edes hylsyn pohjaa tukemassa voi pikkuhiljaa hiusmurtumia tulla..ihan vaan 30v metallimiehen kokemuksella..laita ammuttu hylsy pesään,oli mikä vehje hyvänsä.


      • ÄLÄRIKOPYSSYÄ kirjoitti:

        enpä nyt tuota allekkirjoittaisi.joka kerta kun iskuri lyö "tyhjää" metalli lukon pohjassa ja iskurissa väsyy ns littaantuu.pienessä osassa melkoiset voimat kuitenkin.tarpeeksi kun naksuttelee ja ei ole edes hylsyn pohjaa tukemassa voi pikkuhiljaa hiusmurtumia tulla..ihan vaan 30v metallimiehen kokemuksella..laita ammuttu hylsy pesään,oli mikä vehje hyvänsä.

        No jaa. Armeijassa ainakin naksuteltiin aivan helvetin tavalla kaikilla aseilla. Niistä vanhimmilla oli naksuteltu jo yli sata vuotta.

        Nallilukkoaseiden kohdalla taas olen itse nähnyt, kuinka voi käydä, jos naksuttelee tyhjää: nallipesä littaantuu lopulta niin, ettei siihen saa enää nallia paikalleen.


      • metsästäjä.aseharrastaja
        Kollimaattori kirjoitti:

        No jaa. Armeijassa ainakin naksuteltiin aivan helvetin tavalla kaikilla aseilla. Niistä vanhimmilla oli naksuteltu jo yli sata vuotta.

        Nallilukkoaseiden kohdalla taas olen itse nähnyt, kuinka voi käydä, jos naksuttelee tyhjää: nallipesä littaantuu lopulta niin, ettei siihen saa enää nallia paikalleen.

        No armeijan aseet nyt muutenkin todella kovilla.

        Riippuu paljon aseesta mutta itse en turhaan naksuttelisi mitään asetta, omaa baikalin rinnakkaispiippuista naksuttelen ainoastaan silloin kun olen poistanut patruunat ja laukaisen aseen ennen kuin laitan aseen säilytykseen (tämän patruunoiden poiston teen aina ulkona, ennen saapumistani pihapiiriin ja laukaisen "tyhjän" aseen, piiput suunnattuna turvalliseen suuntaan, metsästysmaat alkaa aivan pihapiiristä).

        Pulttilukkokivääriäni en laukaise koska sen vireen voi poistaa saattamalla lukon kammen alas kädellä ja samalla painamalla liipaisinta ja samoin teen pistoolin kanssa, en laukaise vaan saatan iskuvasaran peukalolla alas.

        Aseisiin on saatavana ns. klikkipatruunoita joten taitettavan haulikonkin voi laukaista klikkipatruunan avulla ja näin säästää nallipiikkiä.


    • ammuskelija

      Keskisytytteisiä patruunoita käyttävissä aseissa iskuri laukeaa se osuu nallipiikkiin, joka singahtaa eteenpäin ja jos pehmeä nalli ei ole vastassa, niin nallipiikki pysähtyy lukon teräksiseen pohjaan. Eli nallipiikki voi katketa nopeammin tyhjillä naksutteluilla.
      Piekkareilla eli reunasytytteisillä asia on paljon tuhoisampi, sillä nallipiikki lyö patruunan kannan reunaan. Jos patruuna puuttuu, niin nallipiikki osuu suoraan patruunapesän reunaan ja koloaa siihen kuopan. Tämä alkaa ahdistamaan hylsyä patruunapesässä ja ulosvetäjä ei välttämättä enää saa vedettyä hylsyä kunnollisesti ulos.

      Eli keskisytytteiset kestävät tyhjiä naksutteluita paremmin, mutta reunasytytteisillä ei saisi koskaan laukoa tyhjää.

    • HeikossaHapessaIskuri

      Jo on heikko iskuri, jos ei kestä tyhjää laukoa, miten iskuri kestää sitten oikean panoksen iskemistä, kun panos räjähtää.

      • mietitääsvähän

        Se on kato siinä, että iskuri lyö pehmeään nalliin ja lukon pohja ottaa paineet vastaan. Ei siis iskuri.


      • metsästäjä.aseharrastaja
        mietitääsvähän kirjoitti:

        Se on kato siinä, että iskuri lyö pehmeään nalliin ja lukon pohja ottaa paineet vastaan. Ei siis iskuri.

        Aivan, siis klikkipatruunat käyttöön!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      408
      3035
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2362
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2009
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      117
      1727
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      141
      1600
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1233
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      272
      1030
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1022
    10. 40
      884
    Aihe