Veden suurkuluttaja

mcw

Hei,

Mietimme matkaa Sun Island Resortille. Ottaisimme AI-paketin. Hotellin sivuilla kerrotaan, että päivittäin huoneeseen tuodaan2 kpl 500 ml vesipulloa. Saako vesipulloja baareista tai ravintoloista esim. rannalle mukaan vai onko kaikki aina juotava paikan päällä? Esim. Meksikossa sai baarista hakee niin paljon vesipulloja kuin halusi.
Itse juon paljon vettä ja jos 1,5l maksaa 4,75USD niin meillähän menee päivässä lähes 20USD pelkkiin vesiin.
Lisäksi kysyisin, että minkä hintaisia on retket ja vesiurheilu.

6

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MeksikoParempiTeile

      Voi hyvänen aika.

      Joo sääntö on että vedet pitää hörppiä heti ja pelipaikalla.

      Jos vettä repussa, linnaan.

      Koska olet huolissasi veden hinnasta, kantsii jäädä kotiin kaivon viereen.

      Vesiurheilu kielletty, että ei vahingossa hörppää vettä.

      Retkiä on aavikolle, mutta vettä ei saa ottaa mukaan.

      Miksi matkustaa Sun Islandille kun Meksikossa saa juoda vettä ?

      • mcw

        On se hyvä, että löytyy näitä kaikkitietäviä :D Suosittelisin hankkimaan elämän, jos on aikaa kirjoittaa turhanpäiväistä paskaa ;)


      • WcM

        Paljonko käytit aikaasi aloitukseen ?


      • mcw
        WcM kirjoitti:

        Paljonko käytit aikaasi aloitukseen ?

        En niin paljoa kuin asian tutkimiseen :D :D :D Onneks olen saikulla, joten voi käyttää aikaa, sillä köyhän on pakko ottaa asioista selvää. Löysinkin vastauksen, jossa todetaan et laseittain saa ja huoneisiin voi ostaa lisää huonepalvelun kautta.

        Osaisitko vielä vastata retkien ja aktiviteettien hintatasosta?

        Köyhä kun laittaa n. 6000€ AI-matkaan, niin olisihan se kiva varautua siihen paljonko menee vielä paikanpäällä. Ja kyllä olen huolissani veden hinnasta, koska jos ostan AI-matkan niin on se nyt perseestä jos saa useita satoja vielä tunkea paikan päällä veteen. Kyllä ennemmin ne rahat johonkin muuhun sijoittaisin.


      • WcMies

        No en tiedä retkistä ja aktiviteeteistä, mutta sinullahan on omassa asiassasi aikaa saikulla tutkia.

        Vedestä sen verran kun löysit vastauksen, että voit ostaa huonepalvelusta, saat papukaijamerkin.
        Suosittelen kuitenkin ostamaan vedet paikallisesta elintarvikeliikkeestä sen sijaan, että ostat ne kalleimmalla mahdollisella tavalla ja palvelulla.

        6 donaa matkaan onkin jo hulppea summa, joten taidatte saada aikamoisen matkailuelämyksen.

        Tuolla rahalla meidän perhe asuu Thaimaassa puoli vuotta.

        Hyvää matkaa.


    • mcw

      Saarella ei ole kuin itse hotelli, joka tekee bisnestä kaikesta ja kalliiks tulee käydä paikallisessa kaupassa, sillä meno-paluu on noin 250€ ja matkatavaroihin on laitettu kilorajat, joten veden hamstraamisen voi kentältä unohtaa.

      Jospa tehtäisiin niin, että voit jatkaa toisten kiusaamista Thaimaan osiossa, sillä selkeesti et ole Malediiveilla ollut lomakeskuksissa.

      Mielelläni voisin kyllä jatkaa keskustelua kanssasi kerrankin kun on aikaa, sen verran hupiukkelilta vaikutat :D Thaimaahan ollaan taas tulossa marraskuussa, joten varmaan osaisit kertoa jotain Khao Lakista. Törmäillään Thaimaan osiossa <3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6391
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3501
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3098
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2292
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2181
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      121
      2087
    7. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      2022
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2009
    9. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      1652
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1618
    Aihe