1.5. laki muuttuu, ja rakennuslupien saannin pitäisi helpottua mm. kyläalueilla. Kuinkakohan pitkään (kuukausia / vuosia / vuosikymmen) kestää, että Tammelassa saadaan muutettua rakennusjärjestystä niin, että vapaa-ajan asunnon voisi ainakin osassa kuntaa muuttaa normaaliksi asuinrakennuksi ilman poikkeuspäätöstä tai suunnittelutarveratkaisua?
Aiheesta todetaan ympäristöministeriön tiedotteessa tänään näin:
"Mahdollisuus ohjata rakentamista suoraan yleiskaavalla laajenee myös sellaisiin kyliin, joissa on rakentamispaineita. Sama koskee kyläalueiden ulkopuolista haja-asutusaluetta. Myös kylien ranta-alueiden nykyistä tiiviimpi rakentaminen helpottuu.
Maatilan lisärakentaminen on jatkossa aiempaa helpompaa. Suunnittelutarveratkaisua ei enää tarvita maatilaan kuuluvalle rakennukselle, jota tarvitaan maa- ja metsätaloudessa. Tällainen rakennus voi olla esimerkiksi tuotanto- ja varastorakennus tai eläinsuoja.
Vapaa-ajan asunnon voi muuttaa pysyvään asuinkäyttöön entistä joustavammin. Kunta voi osoittaa rakennusjärjestyksessään sellaiset kaavoittamattomat alueet, joilla muutoksen voi tehdä ilman, että tarvitaan poikkeamispäätöstä tai suunnittelutarveratkaisua. Vain kunnan rakennuslupa tarvitaan."
http://www.ym.fi/fi-FI/Ajankohtaista/Tiedotteet/Kaavoituksen_ja_rakentamisen_saantelya_k(42879)
Loma-asunto vakituseksi asuinrakennukseksi
5
218
Vastaukset
- mlkmlkfds
Osa mökkikunnista on aloittanut jo rakennusjärjestyksen muuttamisen käyttötarkoituksen muutokset paremmin mahdollistavaksi. Esimerkiksi Sallassa halutaan lisää vakituisia asukkaita myös perinteisille mökkialueille, ja siellä rakennujärjestyksen muutos on jo pitkällä:
http://www.salla.fi/cgi-bin/wafnet3.pl?id=10412&kid=1
Sallan kunta on laatinut 13 karttaa, joihin on merkitty alueet, joissa jatkossa saa muuttaa mökin käyttötarkoituksen pysyvään asuinkäyttöön ilman tarvetta poikkeamispäätökselle tai suunnittelutarveratkaisulle, joita tähän asti on aina vaadittu. Käyttötarkoituksen muutos muuttuu näin helpommaksi, nopeammaksi ja halvemmaksi kun yksi luvanhakuvaihe jää kokonaan pois. - Vaalilupaus_nro21
Tammelassa uuden kunnanvaltuuston ensimmäisiä tehtäviä olkoon käynnistää kunnan rakennusjärjestyksen uusiminen Sallan kunnan malliin!
- Metsämökki834
Nyt kai vielä vaaditaan, että loma-asunnon täytyy täyttää v. 2013 rakennusmääräykset lähes täysin, eli pullotalo ja vaikka mitä. Miten muuten suhtautuisivat vakituisesti asuttaviin taloihin, joihin ei ole vedetty sähkölinjoja? Sellaisessa talossa asuin lapsena vielä 70-luvulla!
Kesämökillä on kyllä aika työ lämmityksessä, on vain puulämmitys eikä edes öljylämmitystä. Tietenkään täällä ei ole sähkölinjoja parin km säteellä.
- Kyänäion
Jumakaut, onko tämä vapaa maa vai ei? Minähän asun vaikka teltassa jos haluan, eikä siihen ole byrokraateilla mitään sanomista!
- ndmdmdmd
no teltassahan me tällä menolla asutaan parin vuoden päästä koko kansa. asunnot on silloin vain kunniavieraillemme irakista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324431Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752874- 472403
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431697- 781389
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘821164PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64860
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832