Olen puolihuolimattomasti lukenut muutamia valittavia viestejä simputuksista.
Itse sanoimme sitä koulutukseksi. Kriisitilanteissa sotilaalta vaaditaan annettujen käskyjen ehdotonta noudattamista. Tämä on ehdoton ja poikkeamista rangaistaan kriisitilanteissa aina kuolemalla.
Tämä on syytä muistaa näiden globaalikommarien jotka soluttautumisyrityksissään tätä pyrkivät kyseenalaistamaan.
Maamme puolustus perustuu annettujen käskyjen ja määräysten järkähtämättömään noudattamiseen ja siitä ei tule tinkiä.
Nämä vasurikommarit tulee tunnistaa jo alokaskoulutusvaiheessa ja heivata heidät pellolle isänmaallisten nuorten joukosta!
Santsarina Kouvolassa vuonna 1967.
5
1305
Vastaukset
Simputus on oleelliselta sisällöltään nolaamista ja alentavaa kohtelua. Sen tarkoituksena on saada simputettava tuntemaan häpeää.
Häpeän kokemuksen tuottaminen on kautta aikojen ollut kasvatuskeinona niin perheissä kuin yhteiskunnissakin. Ihminen ehdollistuu häpeään paremmin kuin kipuun taikka positiivisiin palautteisiin. Kun jokin asia opetetaan häpeän taikka häpeänpelon kautta, se menee perille ja pysyy muistissa lopun elämän. Kivulla voidaan alistaa, mutta se on omiaan herättämään myös vihaa. Vihainen ihminen on vaarallinen niin viholliselle kuin omillekin. Positiivinen palaute toimii kunnes mitään positiivista palautetta ei ole. Kun on totuttu saamaan vain positiivista palautetta, voi päinvastainen kokemus olla lannistava.
Motivoituneiden ihmisten koulutuksessa ei tarvita simputusta, eli opettamista häpeämisen ja häpäisemisen pelon kautta. Tai oikeastaan motivoituneiden kohdalla häpeän kokemiseen ei tarvita mitään erityisiä menetelmiä. Pelkkä kokeminen, ettei pärjää samalla tavalla kuin muut, riittää kannustimeksi. Lisähäpeää taikka pelkoa sellaisesta ei silloin tarvita.
Simputukseksi mielletään helposti myös turhien asioiden teettäminen kiusaamistarkoituksessa, jota pidetään oikeastaan esimiesaseman väärinkäyttönä. Tällaisella toiminnalla on kuitenkin mahdollista lisätä stressinsietokykyä. Kun oikein paljon ottaa päähän, ja tottelee siitä huolimatta, on omiaan tottelemaan myös erittäin stressaavissa taistelutilanteissa.
Kun murkulaa sataa päälle, ja pitäisi toimia käskyjen mukaan, ei silloin aleta miettimään käskyjen oikeudenmukaisuutta taikka reiluutta, silloin pitää toimia. Mitä enemmän siinä vaiheessa turhia pohdiskelee, sitä todennäköisemmin painelee kotia kohti pää kolmantena jalkana.- Evoevo
Täysin samaa mieltä edellisen nimimerkin "rytmimunat" kanssa. Aina ei voida toimia omalla mukavuusalueella. Kun stressin sietokyky terveellä tavalla on kunnossa ei pahoissakaan paikoissa toimintakyky lamaannu.
Itse olin intissä 1969-70. PST- komppaniamme varsinainen päällikkö oli simputuksen vuoksi pidätetty virasta yli puoleksi vuodeksi. Mitäkö teki? Oli edellisen saapumiserän asevelvolliset vienyt keskellä yötä yöpuvuissaan kasarmin pihalle vesisateeseen harjoittelemaan jakkaran ja päiväpeitteen kanssa pinkan tekoa. Tapahtumahetkellä tämä yliluutnantti oli lisäksi humalassa.
Meidän saapumiserämme alokasaikana meillä toimi vt komppanianpäällikkönä nuori luutnantti. Hän oli ottanut asiakseen kitkeä kaikenlainen asiaton "simputukseksi" kutsuttava toiminta pois käytännöstä. Muistan kuinka hän piti meille alokkaille ensimmäisenä aamuna puheen jossa hän tähdensi juuri edellä mainittuja asioita. Itseäni hämmästytti lisäksi hänen mainintansa ns "pehmeän laskeutumisen" käytännöstä alkuvaiheessa. Ennakkokäsitykseni armeijasta muuttuivat täysin tuon puheen jälkeen. Lisäksi oma ryhmänjohtajamme toi esiin huumorin merkityksen vaikeissa paikoissa. Eivät kaikki tosin näin tehneet. Jotkut yrittivät simputtaakin. Mutta osasin ottaa ne jo ilman turhia paineita.
Koko inttiaika meni hyvin vaikka au- koulutuksesta kieltäydyinkin opiskelukiireisiini vedoten. Kunto ja lihasvoima kohenivat kummasti asevelvollisuusaikana. Eikä vähiten "mustin" ulkoiluttamisessa. Hvvät muistot jäi.
- tarkka-ampuja
Valitettavasti Kouvolassakin noina vuosina tapahtui simputusta.
Tai sitä santsarin" koulutusta". Taisi PST olla varsinainen koulutuskeskittymä.
Onneksi siellä oli kuitenkin jo upseereita jotka olivat ylittäneet jo 1700
luvun koulutuskäytännöt, asiaan vaikutti varmasti myös puolustusvoimain
komentajan Yrjö Keinosen asenne.
Arvostin erityisesti omaa joukkueenjohtajaani ( luutnantti) joka paikkasi
koulutuksessa kunnostautunutta ylikersanttia joka oli suorittamassa
jatko-opintojaan alkoholiparantolassa. - Vain_vankilaan
Kuolemanrangaistusta ei ole enää lainkaan Suomen laissa, edes sodan aikana. Se poistettiin v. 1972. Sitä ei saa helposti eikä pikaisesti takaisinkaan, sillä kielto on nyttemmin perustuslaissa.
- Anonyymi
esimies joka simputtaa alaisiaan koulutuksessa, ei voi olla varma omasta turvallisuudestaan kriisitilanteessa. Se on niin kuin jossain romaanissa on sanottu: Jos ei edestä satu, niin takaa sattuu varmasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834493Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu263284Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt402920- 172772
Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172737Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432597Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132295MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737