tuolla purjehduspuolella on aika mielenkiintoinen juttu tuosta merkistä joka vedetään mastoon kun purjevene ajaa koneella.ja purjeveneilijät käy mike2 kimppuun oikein joukolla kun mike2 väitti että tosi vähän sitä merkkiä käytetään.mitä mieltä te moottoriveneilijät olette?? käytetäänkö paljon vai ootteko ikinä nähneet koko merkkiä?
kertokaa veneilijät
sivusta seurannut
241719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
täysiä paskoja muutamaa lukuunottamatta kaikki,luulevat olevansa jotain valiojoukkoa mut todellisuudessa aika huvittavia klovneja valkoisissa vaatteissaan ja hienohelmavaimoineen jotka ei ees solmua osaa tehdä..
Onko nimimerkkisi myös veneesi tyyppi?
Luulin kaikkien Marino-veneiden jo uponneen, erityisesti 7000 mallit. Toivon, kun kaartelet veneelläsi, ettei mitään "vahinkoa" satu, edes
myöhemminkään kun satumme samalle laiturille.
Kaikki purkkarin omistajat kun eivät taidakkaan olla homoja.
Tuskin kelluu kun noin harmittaa. Voisivat ne marinot onkia ylös kun ajaessa näkyy kaiussa joka paikassa missä on 20cm korkeampi aallokko. Vähempikin ottaa kaaliin.
tuohon marino 7000:nen kirjoitukseen.kaksi kertaa olen nähnyt tuon kartion kun,appiukko on sen salkoon vetänyt.sitäkin kyllä ihmettelen,kun merellä on tapana tervehtiä ja moottoriveneellä ohi ajaa tai vastaan niin eipä tätä käden heilautusta paljon näy.
....näkyny moista keksintöä kuin pari kertaa ja
kuitenkin ajavat lähes alituiseen leikkisästi sanottuna kuin pullopersesiat. Nämä kokemukset Espoon edustalta.
ne on kaikki homo-sika-paskoja. Ajetaan joka kerta ihan vierestä, et niiden isiltäperityilä rahoilla ostetuissa keppiveneissä viinit kaatuilee. Eikä taatusti moikata niitä vaan ruikitaan vettä metrin päästä kurvaamalla. Johan lopettavat paskapuheensa olevansa muita parempia.
Moottoriveneet rules.
Kyllähän niitä silloin tällöin näkee käytettävän. Asia ilmeisesti koetaan turhaksi jos kyse on jonkin kapeikon läpiajamisesta?
mutta siellä kapeikossahan niitä juuri tarvittaisiin,koska siellä täytyy tarkkaan ja täsmällisesti tietää väistämissäännöt kun on ahdasta! isoilla selillä niillä ei juuri ole merkitystä..
Itse ostin kimppaveneen (50%) säästämilläni kesätyö/opintotuki rahoilla. Kolme vuotta meni säästäessä. Ei siis perintö veneestä tietoakaan. Purkkari oli ainut vaihtoehto siksi että ei opiskelijalla ole varaa menoveteen. Löpöllä kulkevaan menopeliin varsinkaan. Sinänsä minulle on sama mikä vene on alla kunhan vesille pääsee.
Kartion köytöstä sen verran että salkoon se on hinattu aina kun ollaan pitempää etappia moottorilla sekä purjeilla taivallettu. Silloin on jäänyt nostamatta kun satamasta vesille päästyä ollaan purjeita nostamassa ja moottori vielä käy. Ei mielestäni iso rikos jos kartiota ei nosta minuutin/kahden takia. Ei minulla muuta.
P.s: Alkaako se bensan hinta noin harmittamaan kun ei enää pysty asiallisesti aiheesta keskustelemaan??
taisit haistaa juttujen yhteydet nimimerkistä päätellen.. kaikki joilla lanttu leikkaa löytyy täältä moottorivene puolelta,mä luulen että perintöpursilla ajelevat kärsivät tyhmyydestään ja siksi vetävät kipparilakkia ja purjehduspukua niskaansa näyttääkseen edes vähän tosiveneilijältä..
Jos todella on, kuten väitit, niin mitä h-vettiä sinä täällä teet!!
Saa hävetä moottoriveneilijänä olemista silmät päästään, kun lukee asiattomuuksiasi tuolla purkkaripuolella!
Jos haluat käydä omaa murkkuikäisten sotaasi mastovenemiehiä vastaan, niin tee se laiturilla, reilusti kasvotusten. Älä k-pää pilaa meidän muiden mainetta. Meillä riittää sosiaalisia kykyjä asialliseen debattiin myös purjehtijoiden kanssa. Ja ainakin tähän asti tasavertaisina ja rakentavasti.
Jos se on kateuttasi, niin minkäs sille sitten mahtaa. Se ei todellakaan koske meitä yli 30-jalkaisen omistajia.
Jeppajee
onneksi kohta tulee tuo rekisteröityminen niin loppuvat ainakin puoleen nämä morkkaamiset yms. Eiköhän se edes pikkuisen rajoita?!? tätä räyhäämistä/kehumista olemattomilla hevosvoimilla :-)
No tulee se kevätkin... toivottavasti pian.. :-)
Olette – arvon moottoriveneilijäveljet oikeassa: Kärjellään seisovan kartion käyttö meidän purjehtijoiden keskuudessa on luvattoman laiskaa.
Ymmärrän ja pidän täysin oikeutettuna, että ottaa päähän, jos itse noudattaa asetuksia ja kiertää purjeet ylhäällä kulkevan aluksen ja takaa sille esteettömän kulun - vain huomatakseen, että konehan sillä pösilöllä puksuttaa, mutta on olevinaan niin purjehtijaa.
Olen tähän samaan asiaan ottanut jo kantaa tuolla Purjehdus-osastolla, joten ei siitä sen enempää. Pahoittelen kanssapurjehtijoitteni puolesta.
Yleistykset eivät kuitenkaan ole suotavia. Kyllä meitä “kartionkäyttäjiäkin” löytyy.
Kun itselläni on kokemuksia myös rahtilaivojen komentosilloilta (niihin viittaan nimimerkillänikin), katson aktiivisesta purjehtijaurastani huolimatta olevani myös ainakin pikkuisen moottoriveneilijäkin. Niin ollen rohkenen tässäkin puheenvuorossani peräänkuuluttaa suvaitsevaisuutta ja yhteishenkeä meidän kaikkien merta arvostavien ja sillä liikkuvien kesken.
Jos ei joku purjein liikkuva aina ole tervehdykseen vastannutkaan, se ei automaattisesti tarkoita, että teko on ollut tahallinen. Aina ei vain havaitse. Jos taas tervehtimiseen jättää tiedostetusti vastaamatta, on kyseessä jonkinasteinen asennevika. Vähän samantyyppinen vamma kuin noilla “mikellä ja makella”.
Me mahdumme sinne kaikki, niihin kapeikkoihinkin. Sen pahimman sattuessa olemme kuitenkin taatusti auttamassa toinen toisiamme. Ei sitä siinä vaiheessa kysellä avun tarvitsijan asenteita!
Merellisissä merkeissä, uljasta veneilykautta toivottaen!
kyllä fiksuille päivä viimein hymyilee vaikka jokaisella meistä on luurankomme..ei moottoriveneily vs. purjeveily mikään erikoinen ilmiö ole,ainahan ihmiset harrastavat vastakkainasettelua; turku vs. helsinki, eteläsuomi vs. pohjoissuomi, suomi vs. ruotsi,audi vs. bmv.... näitä on lukemattomia. kaverini sanoi joskus:"ihminen on paska" taitaa olla totta toinen puoli. moro
Terve,
Hankin tuon keppiveneeni viime suveksi ja todellakin, jätin sen kolmion nostamatta saalinkiin - ja kyllä se minua vaivasikin.
Sinun kannaltasi katsottuna olen kuitenkin niin hitaasti liikkuva alus (vrt. pyöräilijää n 20km/h moottoritiellä 120km/h! purjevene 5-6 solmua moottorivene vähint. 20 solmua yleensä 30) että joudut joka tapauksessa huomioimaan ohitustilanteen melko varhaisessa vaiheessa enkä usko minäkään vaaratilannetta aiheuttaneeni. Ajaessani koneella purjeet ylhäällä - en milloinkaan muuta kurssiani "arvaamattomasti" minkä tahansa veneen lähestyessä kuten purjehtiessani olen toisinaan rannan tai karin lähestyessä pakotettu tekemään.
Syy miksi en kolmoita nostanut oli että en kevään tohinoissa ajatellut kuinka ja minkälaisen kolmion kanssa parhaiten tulisi toimeen. Mistään en ole löytänyt purjeystävällistä kolmiota, onko joku muu? Tulevalle kaudelle aionkin tehdä sellaisen itse solumuovista ... siitä uskoisin saavani sellaisen ettei se vahingoita purjeita kuten tuo veneen mukana tullut peltinen purjeenviiltäjä joka on useimmilla vain katsastusta varten.
Kone oli tilapäisesti purjeiden apuna todellakin vain noustakseni hieman paremmin tuuleen ja säästääkseni näin yhden luovin - veneeni kulkee muutoin aina paremmin purjein kuin koneella, vauhdinlisää en saa kuin tuossa yhdessä tapauksessa - tiukassa kryssissä.
Kohtaamistilanteet:
Tervehdin alkuun aina kaikkia veneilijöitä - vastatervehdyksiä tuli pääasiassa vain kanssapurjehtijoilta ...kumma juttu? Aikaa myöten sitä alkoi säästelemään heilautuksissa, eikä ne kaikki purjehtijatkaan näemmä tervehdi - ainakaan jos on veneillä selvä statusero - minun vanha ja hänen uusi iso!
Lisäksi huomauttaisin että eihän sinne moottoriveneen tummien lasien taakse edes näe heiluuko siellä käsi vai mikä..:(
Vauhdin hiljentäminen kohdatessa - näitä kohteliaita oli muutama, suuret kiitokset heille! Se auttaa ainakin siinä että jää aikaa varoittaa muita (kajuutassa?) ja nämä ehtivät ottaa jostain kiinni esim kun ollaan kapealla väylällä ja moottorivene pääsee yllättämään ts. tulee lähelle ennenkuin itse sen havaitsee lukiessaan karttaa tai jonkin muun syyn takia.
Meillä ainakin lapset ja vaimo usein lueskelevat eivätkä tällöin seuraa menoa ympärillä - jos kipparikin miettii jotain muuta niin kyllä siinä muutaman kerran pääsi pikaliippari aika lähelle ja varoitusaikaa tai reagointiaikaa ei paljoa jäänyt mutta eipä siinä kuitenkaan sen pahempaa sattunut - MUTTA SUURELLA ILOLLA TERVEHDIN KAIKKIA MOOTTORIVENEILIJÖITÄ JOTKA VAUHTIA HIDASTAMALLA MUUT, MYÖS PURJEHTIJAT HUOMIOIVAT.
Yleensä ottaen oli että mitä upeampi ja isompi moottorijahti niin sen kohteliaampaa oli käytös - tosin pari poikkeusta löytyi myös.
Vaatetuksesta ja vaimoista sanoisin että kummastakin joukosta löytyy - purjehtijat näyttäis enempi käyttävän vanhoja laskettelu / talvipalttoita, -haalareita ainakin siis merellä. Purjehdusvaatteet ovat kyllä laadukkaita materiaaleiltaan ja tekevät olon merellä nautittavaksi - itselläni on vain sellaiset "henkselihousut" ne pitävät tuulen ja veden eikä niissä kastu sisältäkäsin, takki on vanha "kulahtanut" laskettelupusero alkukauden kylmyyttä vastaan.
Tavallisia vanhoja K-kengän purjehduskenkiä käytän koska ne ovat kannella pitävämmät kuin lenkkarit.
--niin ja vaimo, sekin on jo "vanha" mutta meillä menee hienosti, hänestä on hyvää vauhtia kehittymässä oikea purjehtija. Muiden vaimot ovat myös olleet mukavia.. juttuihin on aina tultu, joskus paremmin kuin kipparin itsensä.. :)
Kaikenkaikkiaan mennyt kausi oli upea ja kohta koittaa jo seuraava - hyvää kauden odotusta kaikille.
T. Aloittelija edelleen
eikö kannattaisi pyytää vaimo apuun kirjoja lukemasta ahtaissa paikoissa joissa reagointiaika??? jää lyhyeksi,hänestähän oli hyvää vauhtia tulossa oikea purjehtija. tilanteet kannatta ennakoida niin että silmät eivät ole kartassa silloin kun on "tarkat" paikat ja jos kyvyt eivät riitä niin koittaa välttää tälläisiä paikkoja tai tosiaankin pyytää se vaimo sieltä 7-päivää lehteä lukemasta tositoimiin kannelle!pikkasen tekisi mieli kritisoida tuota moottoriveneen nopeutta, onhan niitä 5-6 solmua kulkevia putputtejakin aika määrä tuolla väylillä joiden nopeus on lähes sama purkkarin kanssa.sen takia olisi kiva tietää hyvissä ajoin väistämissäännöt siellä ahtaissa sunteissa. "törmäillään.." moi
Muista nyt kuitenkin, että liukuvan veneen aalto kasvaa kun vauhtia pudotetaan. Tietysti ajettaessa alle 5-6 solmua allonmuodostus on melko vähäistä; sillä nopeudella ei kyllä pysty ohittamaan järjellisesti Toki turvallisuussyistä hiljentäminen muuten on usein paikallaan
Minä annan ainakin kaiken kunnian veneilijöille jotka hiljentävät vauhtiaan keppi veneen kohdatessa. Ainakin minulle se on merkki siitä että veneiljä on huomannut toisen ja on valmis väistämään. Joskus oikein hirvittää kun koppivene tulee kohti ~30 solmun vauhtia eikä ole tietoa mikä sillä on mielessä. Ja jos vain mahdollista niin olisi hyvä jättää väliä enemmän kuin sen 10 metriä. Viimekesänä sai jänniittää kun eräs Targa kuski ajeleli täysi hööki päällä vierestä, vielä useamman kerran.
Minua ei noi perä-aallot haittaa, aallothan kuuluu merelle. Kuka aaltoja pelkää pysyköön mailla tai menköön risteilylle vinking-silja-yms-lineillä. Turvallisuus ennen kaikkea! Kevään odotusta kaikille!
Ei noita purjeveneiden kolmioita kovin usein näe, mutta ei niitä aina tule kytistettyäkään. Ei sillä ole väliä onko mastossa kolmio vai ei, väistää pitää joka tapauksessa!Pieni käden heilautus kuuluu merelle kun kohdataan, oli kyseessä sitten m-vene tai p-vene, ei tämä tietenkään mikään pakko ole, mutta ystävällinen ele kuitenkin. Mielestäni yleisesti kaikki veneilijät ovat ihan fiksuja, mutta tietysti joukkoon mahtuu niitä ei ihan fiksuimpiakin, ajetaan kovaa, ohitetaan läheltä ja tehdään äkkinäisiä suunnan muutoksia, ja tämä ei fiksu ryhmä on vaaraksi itselleen ja ennen kaikkea muille!
Mutta veneillään fiksusti ja rauhassa!
taidat olla purjeveneilijä itsekkin jos väität että väistämissäännöt eivät muutu jos "kolmio" on ylhäällä!? siteeraten; väistää pitää joka tapauksessa! oikeastaan totta,mutta kysymys kuuluu sitten että kumpi väistää!! toivottavasti tarkotit sitä!! muuten purjeveneilijän leima otsaan ja koulun penkille sääntöjä lukeen ennen merellelähtöä,perussäännöt tulee kaikkien osata jopa purjehtijoiden,vaikkei kauas rannasta menekkään!! bensankatkuista/vauhtihurmoista kevättä kaikille joilta löytyy yli 250hv! nähdään nauvossa.
Minulla ei todellakaan ole purjevenettä, ja tarkoitin tuolla väistää pitää joka tapauksessa, sitä että jos purjevene menee koneella muutaman solmun tuntivauhtia ja takaa/vastaan tulee moottorivene yli kahdenkymmenen solmun tuntivauhtia niin on aika loogista jos m-vene väistää p-venettä. Ja kesällä sitten Nauvossa!
totta kai se on loogista että silloin väistetään kun ohitetaan tai kohdataan keulat vastakkain!!! kyse on siitä kuka silloin väistää kun purjevene tulee esim. vasemmalta ja sillä on kolmio ylhäällä,silloin purjevene väistää ja se täytyy tietää tuolla ahtaissa väylissä.turhaan tonotat noita itsestään selvyyksiä vaan pureudu tosiongelmiin!! joo nauvossa nähään...
Stadin edustalla en ole nähnyt enää aikoihin
kenenkään käyttävän merkkiä.
10 vuotta sitten sitä jopa näki käytettävän.
Olisiko jengi laiskistunut?
Jep. Sama huomio täällä. Taitaa kolmiot olla nykyisin niin painavia että niitä ei mastoon jaksa nostaa...