dd if=/dev/sdX of=/dev/sdY

jokke7789

dd if=/dev/sdX of=/dev/sdY bs=64K conv=noerror,sync

Tämä levyn kopiointi toiselle levylle (X -> Y) on aika pitkäkestoinen. Pystyykö tota nopeuttamaan millään? Auttaako ton "bs=64" luvun nostaminen ja mihin sen voi nostaa aiheuttamatta ongelmia?

9

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olettaisinnäin

      Jätä bs kokonaan pois.

    • Voit nostaa mutta nopeusetu ei ole suuri - riippuu levyn nopeudesta. conv=noerror,sync parametri ei ole tarpeen. cp -a toimii nopeammin. pv auttaa parhaan nopeuden etsimessä.
      Esim pv < /dev/sda > /dev/sdb tai dd if=/dev/sda | pv | dd of=/dev/sdb Noin saat kirjoitusnopeuden näytölle. Ison levyn kopiointi kestää melko kauan. Itse siirsin data 2T levyltä 3T levylle cp -a komennolla. Tuo kopioi hakemistot, aikaleimat, käyttäjäoikeudet ym. Toki kohdelevy pitää osioida ja ja tehdä tiedostojärjestelmät ensin. Jos iso 4T limppu saat varata aikaa... riippuu tietty liitännästä. Rsync verkon yli vielä hitaampi. Tera siirtyi itsellä yllättävän hitaasti.

    • jokke7789

      Joo, 1 TB levy kesti noin 6,5h. Täytyy kokeilla seuraavankerran noita ehdotettuja juttuja jospa auttaisi.

    • jotain-rajaa

      99.9 % levystä on "skeidaa" ? saman "p*kan" voi ladata netistä / muualta?
      Joten mixi kopioida koko skeida?

    • jokke7789

      "99.9 % levystä on "skeidaa" ? saman "p*kan" voi ladata netistä / muualta?"
      No mä olen alottelija linux puolella ja kysyn sulta:
      Jos käyttis on koffattu itselle sopivaksi ja asennettu softat, esim VMware jossa useampi käyttis, win eri versioita sekä linukka eriversioita.
      Onko nopeampi asentaa kaikki uusiksi ja konfata softat vs. tekee ton dd kopsun taustalla?

    • raja-on-koossa

      "Jos käyttis on koffattu itselle sopivaksi"
      NIIN se ei missään olosuhteissa voi olla yli 1 G kokonen?
      Helpompi tehdä tuhat käyttistä kuin yrittää yhteen "p*kaan" sovittaa kaikki?.

      • Anonyymi

        kopsaa kuvat jne google driveeen tai ulkoselle kovolle ja asentaa uuden linukan ja tyhjentää levyn


    • jokke7789

      Mulla meni useampi tunti 18.1 asennuksesta siihen että kaikki oli mielestäni kunnossa ja päivitetty toimiva printteri.
      Waren alta löytyy Win7, Win8.1 ja Win10 sekä muutamia eri Linux versioita.
      Kaikki toimii nyt ihan loistavasti. Eri käyttiksiä myös pystyy ajamaan samaan aikaan tarvittaessa.
      No voisihan tietysti ottaa kaikista backuppit erikseen mutta tolla dd kopsulla kaikki tulee kerralla. Saisi olla tietysti vähän nopeampi.. :)

    • Itse kun kopioin Teran levyn verkon yli salattuna toiselle levylle ja palautin datat uudelle levylle ei päivä riittänyt. dd on varma ja löytyy jokaisesta asennusmediasta. On toki nopeampia jotka eivät kopioi tyhjää tilaa, mutta jos levy melkein täysi hyöty on pieni. Clonezilla on on yksi. Menee senkin asentamisessa aikaa. Miten varmistaa menikö kopiointi oikein? Kahden levyn vertaaminen verkon yli ei ihan helppoa. Samassa koneessa diff tekee sen, mutta kestää sekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      8253
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4541
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4313
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3942
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3430
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      35
      3423
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3338
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3113
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2851
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2614
    Aihe