dd if=/dev/sdX of=/dev/sdY

jokke7789

dd if=/dev/sdX of=/dev/sdY bs=64K conv=noerror,sync

Tämä levyn kopiointi toiselle levylle (X -> Y) on aika pitkäkestoinen. Pystyykö tota nopeuttamaan millään? Auttaako ton "bs=64" luvun nostaminen ja mihin sen voi nostaa aiheuttamatta ongelmia?

9

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olettaisinnäin

      Jätä bs kokonaan pois.

    • Voit nostaa mutta nopeusetu ei ole suuri - riippuu levyn nopeudesta. conv=noerror,sync parametri ei ole tarpeen. cp -a toimii nopeammin. pv auttaa parhaan nopeuden etsimessä.
      Esim pv < /dev/sda > /dev/sdb tai dd if=/dev/sda | pv | dd of=/dev/sdb Noin saat kirjoitusnopeuden näytölle. Ison levyn kopiointi kestää melko kauan. Itse siirsin data 2T levyltä 3T levylle cp -a komennolla. Tuo kopioi hakemistot, aikaleimat, käyttäjäoikeudet ym. Toki kohdelevy pitää osioida ja ja tehdä tiedostojärjestelmät ensin. Jos iso 4T limppu saat varata aikaa... riippuu tietty liitännästä. Rsync verkon yli vielä hitaampi. Tera siirtyi itsellä yllättävän hitaasti.

    • jokke7789

      Joo, 1 TB levy kesti noin 6,5h. Täytyy kokeilla seuraavankerran noita ehdotettuja juttuja jospa auttaisi.

    • jotain-rajaa

      99.9 % levystä on "skeidaa" ? saman "p*kan" voi ladata netistä / muualta?
      Joten mixi kopioida koko skeida?

    • jokke7789

      "99.9 % levystä on "skeidaa" ? saman "p*kan" voi ladata netistä / muualta?"
      No mä olen alottelija linux puolella ja kysyn sulta:
      Jos käyttis on koffattu itselle sopivaksi ja asennettu softat, esim VMware jossa useampi käyttis, win eri versioita sekä linukka eriversioita.
      Onko nopeampi asentaa kaikki uusiksi ja konfata softat vs. tekee ton dd kopsun taustalla?

    • raja-on-koossa

      "Jos käyttis on koffattu itselle sopivaksi"
      NIIN se ei missään olosuhteissa voi olla yli 1 G kokonen?
      Helpompi tehdä tuhat käyttistä kuin yrittää yhteen "p*kaan" sovittaa kaikki?.

      • Anonyymi

        kopsaa kuvat jne google driveeen tai ulkoselle kovolle ja asentaa uuden linukan ja tyhjentää levyn


    • jokke7789

      Mulla meni useampi tunti 18.1 asennuksesta siihen että kaikki oli mielestäni kunnossa ja päivitetty toimiva printteri.
      Waren alta löytyy Win7, Win8.1 ja Win10 sekä muutamia eri Linux versioita.
      Kaikki toimii nyt ihan loistavasti. Eri käyttiksiä myös pystyy ajamaan samaan aikaan tarvittaessa.
      No voisihan tietysti ottaa kaikista backuppit erikseen mutta tolla dd kopsulla kaikki tulee kerralla. Saisi olla tietysti vähän nopeampi.. :)

    • Itse kun kopioin Teran levyn verkon yli salattuna toiselle levylle ja palautin datat uudelle levylle ei päivä riittänyt. dd on varma ja löytyy jokaisesta asennusmediasta. On toki nopeampia jotka eivät kopioi tyhjää tilaa, mutta jos levy melkein täysi hyöty on pieni. Clonezilla on on yksi. Menee senkin asentamisessa aikaa. Miten varmistaa menikö kopiointi oikein? Kahden levyn vertaaminen verkon yli ei ihan helppoa. Samassa koneessa diff tekee sen, mutta kestää sekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      177
      2537
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      56
      2090
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      5
      2081
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2014
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      104
      2007
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      34
      1979
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      62
      1327
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      122
      1156
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1087
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      958
    Aihe