Laakkosen tieto-taito on kapeaa kun niin paljon autoja jää "korjaamatta" mutta lasku osataan antaa asiakkaalle!
Olen kuullut että eivät laita muistiin jos autossa on ollut vika ja siihen on löytynyt vika lopuksi mikä sen on aiheittanut. Eli samoilla vioilla arpovat uudelleen ja vaihtelevat eri osia, asiakkaan laskuun..
Ilmeisesti eivät kysy tai pyydä myöskään tarpeellisiä tietoja tai ohjeita Saksasta. Jos edellä mainitut asiat on kunnossa niin silloin asentajilla ei ole taitoa tai heitä ei ole koulutettu.
Harvalla alalla tekemättömästä työstä voidaan antaa lasku, mutta näissä liikkeissa voi. Eli olisi hyvä jos viranomaiset puuttuisivat autoalaan ja tähän ongelmaan. Luulen että Laakkosen ja muiden vastaavien "laitoksien" tietotaito paranisi jos pienenä keppinä olisi että korjaamaton tai väärän vianetsinnän diagnoosin lasku putoaisi omaan taskuun.
Laakkonen ei taida tuntea omia "merkkejä"
5
362
Vastaukset
- Hinurilla
Merkkihuolto on aina ammattitaitoista!
- mielenkiintoisia.vikoja
Ei se taida nykyautoissa enää niin mennä että jos yhdessä autossa on ollut joku vika niin toinen korjaantuisi samalla fixillä vaikka "oireet" olisivat samanlaisia.
En tiedä miten perusteellisesti merkkihuolloissa tehdään vikadiagnooseja mutta ainakin noissa Youtuben vikadiagnooseissa ensinnäkin luetaan vikakoodit ja sen jälkeen tehdään toimintasuunnitelma vian etsimiseksi, esim. joudutaan etsimään ensinnäkin auton sähköjärjestelmän kytkentäkaaviot, kytkemään elektroniset mittalaitteet (Verus, Autel, PicoScope, jne) oikeisiin liittimiin tai johtoihin, ymmärtämään mitä niiden näytölle tulevat käyrät tarkoittavat, tietämään mitkä ovat kunnossa olevien järjestelmien arvot, voltit, jne. ja näiden tutkimusten perusteella tehdään sitten varsinainen toteamus että mikä on vikana.
Esim. jos johtosarjassa jokin johto on jostain kohtaa oikosulussa runkoon niin kytkentäkaavion ja mittalaitteiden avulla voi rajata vian joidenkin liittimien välille jolloin ei tarvitse summassa lähteä repimään johtosarjoja auki.
Pari hyvää Youtube kanavaa jossa käsitellään autoelektroniikan vikadiagnooseja ja monesti diagnosoitavana on oikein vaikeita tapauksia :D
https://www.youtube.com/user/ScannerDanner
https://www.youtube.com/user/motoYam82- ktp322
Laakkosen ja muiden isojen autoliikkiden ongelma on juuri että samoilla vioilla ja korjauksella kaksi eri asentajaa saattaa tehdä aivan erilaiset työt ja toinen voi vaihtaa turhaan osia joita ei tarvitse.
Sitten on sellaista havauttavissa että ei niin kuin uskalleta tehdä vianetsintää kunnolla.
Tietotaito on laskenut kokoajan kun luullaan että vw vikakoodit kertoisi suoraan mikä on vikana. Merkkihuollossa on erittäin paljon tarpeetonta osien vaihtoa.
Vastuuta on tuollaisessa isossa firmassa helppo pakoilla ja toimia hällä väliä meningillä
- merkihuolto
Porvareilla on rahhoo, mitäs ne kyselee turhia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442958Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna222867- 462673
- 552522
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582438Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)462408Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782128On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532121- 692028
- 452022