Tavjan paluu! Aikoo Tasavallan Presidentiksi TAAS!

NoVoiVTTU

IS: "Raimo Ilaskiven mukaan presidentti Tarja Halonen valmistautuu asettumaan SDP:n presidenttiehdokkaaksi.

Presidentti Tarja Halonen aikoo asettua seuraavissa presidentinvaaleissa ehdolle, ennustaa pitkän linjan kokoomusvaikuttaja, entinen kansanedustaja ja europarlamentaarikko Raimo Ilaskivi Iltalehden blogissaan.

– Hänen kampanjansa on jatkunut jo pitkään, ellette, hyvät lukijat, ole sitä vielä tähän mennessä havainneet, Ilaskivi kirjoittaa.

Ilaskiven mukaan presidenttiehdokkuuteen viittaavat muun muassa Halosen kannanotot ajankohtaisista asioista kuten pakkopalautuksista, näkyvyys mediassa, työ naisten ja lasten terveyttä ja ihmisoikeuksia edistävän työryhmän rinnakkaispuheenjohtajana ja Halosen puheet, joissa entinen presidentti on korostanut siteitään Pietariin, Kairoon ja Washingtoniin."

Onko täällä PS:n edustajia jotka ymmärtävät mitä tämä tarkoittaa?

Vinkkejä:

-turvapaikka kaikille tulijoille
-puolustusvoimain alasajo (saammehan idästä 'turvatakuut')

Jäikö jotain oleellista mainitsematta? Saa jatkaa Tavjan tulevien tavoiteiden osalta varsinkin.

22

299

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asettautumaan

      No ilmankos Tavja on viimeaikoina ollut jukisuudessa kilpaa Maisa Torpan kanssa.
      Tavjan Penakin pääsi lehtiin todistamaan, että kirjailijoilla on yleensä mielenterveysongelmia.
      Veikkaan, että Tavja saisi vaalissa hieman enemmän ääniä kuin Lipponen.
      Seuraavaa hallitusta ennakoiden demut äänestää Saulia ja niin on hyvä.

      Joku viisas sanoi aiemmin, että vain tyhmin demueliitistä lähtee ”Lipposeksi pressanvaaliin.

      • kusetusko

        Tosin uuniperuna kepusta oi miten se kehtaa............Tosin Halonen ei ole ehdolla, eli aloittaja kärsii dementiasta.


      • HahKävelitOmaanMiinaan
        kusetusko kirjoitti:

        Tosin uuniperuna kepusta oi miten se kehtaa............Tosin Halonen ei ole ehdolla, eli aloittaja kärsii dementiasta.

        FAIL!
        Lue ao. viittaus uutisointiin, tampio!


      • Huolestuttavaa ja vastatoimiakin todennäköisesti edellyttävää on Haloskan suunnitelmallinen hakeutuminen SDP:n ja vasemmiston yhteiseksi presidenttiehdokkaaksi.
        Sitä tarkoitusta varten monet myyrät YLE:ssä ja "kansalaisjärjestöissä" pitävät Halosen "presidenttiyttä" alinomaan esillä, milloin milläkin tavalla.
        Niinkin etäinen asia kuin linnunpönttökampanja alistettiin välineeksi näille pyrkimyksille -
        olihan kohderyhmä, vihervasurit poliittisesti täsmäosuva.

        Haloska tietää ainoaksi mahdollisuudekseen putkahduksen presidenttikisaan viime hetkellä.
        Olematta edes alunperin SDP:n ehdokas, nostavat laajat "vastuulliset kansalaispiirit ", siis vihervasurit tämän esiin ja pyytävät vastaehdokkaaksi mielipidetiedusteluissa ylivoimaista presidentti Niinistöä vastaan.
        Hiukan ennen vaaleja Heinäluoma, Haavisto ja Andersson (tai kuka lieneekään) yhdessä näyttävästi vetäytyvät ja kehottavat äänestämään Halosta - vasemmiston ainoata toivoa..

        Halosta vastaan on valtaosa suomalaisista. Yli puolet suorastaan inhoaa tätä pahimpaan onnettomuuteen verrattavana.
        MUTTA vastatoimet eivät ehdi riittävästi kehittyä aivan vaalien alla.
        Sen varaan Haloska itse laskee. Ymmärtäkää tämä, muuten joudutte petetyiksi vaaleissa.


    • Kysynpä_vaan

      Kannattako noita papparainen Ilaskiven (o.s. Hämäläinen) horinoita ottaa ihan tosissaan? Ja onko Halonen kääntynyt persuksi, vai miksi aloitus on tällä palstalla?

      • ihanilkeyttäsinulle

        Aloitus on laitettu tähän sen vuoksi, että avaaja ja moni muukin perussuomalainen asettuu Tarjan taakse.
        Perussuomalaisessa asuu sisäinen demari ja nk. esim avaajaa, on hänen rakkaus Tarjaa kohden tullut kännynnäisesti esiin.
        Avaajallahan on mm. äidinkoton " työhuoneessa", missä hän 24 h / t pv/ viikko päivystää tätä palstaa, seinällä Tarjan kuva ja siinä edessä avaaja tumputtaa.
        Minä ainakin annan ääneni Tarjalle.


      • tavallinenTavja

        Ei vaan Tavjalle!


    • onsekovajahyvä

      veikkaan yli 70% kannatusta tarjalle :)

    • TarjaaTarvitaanTaas

      Halonen on IHMINEN, ei mikään kokoomuslainen tai perussuomalainen idiootti.
      Toivottavasti tulee ehdokkaaksi.

    • Sontaa.Pukkaa

      Kokoomuksen Raimo Ilaskivi (os. Hämäläinen) on huru-ukko, joka päästelee molemmista päistä samaa tavaraa.
      Halonen ei varmasti ryhdy enää pres.ehdokkaksi, se työ tuli tehtyä jo erinomaisesti.
      Ilaskivi, kuten nimenvaihdoskin kertoo, ei ole koskaan elänyt elävässä elämässä oikeasti mukana. Aiempi sukunimi oli liian rahvaanomainen tälle omasta mielestään älykkäälle kokoomuspellelle.

      • pöljämikäpöljä

        huru-ukon puheet on ammuttu alas. pellen maineeseen tuli lisämerkintä.


    • törkeetätaas

      Jos todella Halonen on ehdokkaana, niin täytyy äänestä mitä tahansa, mutta ei Halosta. Se paska nähtiin jo..............

      • varaavalita

        äänestät sitten pekka haavistoa, kun on enää kaksi ehdokasta loppusuoralla jäljellä, eiks niin?


    • rtgbv

      Halosen pää pitäisi ennen mahdollista ehdokkuutta tutkituttaa. Vaikuttaisi olevan jonkinlaisessa kroonisessa sekavuustilassa.

    • Saleonparas

      Niinistö on niin ylivoimainen ehdokas jos hän lähteee valitaanko ensimmäisellä kierroksella luulen että näin tapahtuu nämä kaksi jos olisivat toisella kierroksella jätän äänesämättä niin vastenmielisiä ovat kumpainenkin.

    • askarruttaa

      Jos persujen ehdokkaana on Jussi Niinistö, niin pärjäisikö hän Haloselle?

    • PersuRÖH.RÖH

      Vain PERSUSIKA ivaa toisen ihmisen puhetyyliä!

      • FantsuViherVAS_RKP

        Tavja tavja nännännää.

        P.S. Joko avioiduit rakkaan hauvelisi kanssa? En saanut sun tietoa somessa.


      • FantsuViherVAS_RKP
        FantsuViherVAS_RKP kirjoitti:

        Tavja tavja nännännää.

        P.S. Joko avioiduit rakkaan hauvelisi kanssa? En saanut sun tietoa somessa.

        PLs let mi knou.


    • tavallinenTavja

      Tavjan kannatajivva voppui vokaavit!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1656
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      137
      940
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      784
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      46
      542
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe