Voisiko täältä saada vinkkejä tai tietoa. Googlaamalla ei löydy. Mazda6 on kyseessä ja sen kaasupoljin. Mistä johtuu, että se jumittuu jotenkin välillä. Jumittuu ainoastaan sitä painaessa, ei aina mitta usein. Tuntuu et se "törmää" johonkin ja joutuu painaa kovempaa. Onko vakavaa? Toki vien huoltoon, mut Kui pian sitä täytyy tehdä? Onko siis vakava juttu vai voiko ajaa jokin verran?
Kaasupoljin
8
664
Vastaukset
- Uutta.ja.ihmeellistä
Ehkäpä kaasuvaijeri vaihtoon.
- skfksfkljfkdld
Saattaa myös olla että kaasuläpän kotelo on likaantunut ja läppä jumittaa lian vuoksi. Varmuuden vuoksi voi tutkia myös itse kaasupolkimen "saranoinnin" josko itse poljin takertelee hiekan tms. takia.
En edes tiedä onko siinä enää edes kaasuvaijeria vai sähköinen yhteys polkimen ja kaasuläpän välillä? skfksfkljfkdld kirjoitti:
Saattaa myös olla että kaasuläpän kotelo on likaantunut ja läppä jumittaa lian vuoksi. Varmuuden vuoksi voi tutkia myös itse kaasupolkimen "saranoinnin" josko itse poljin takertelee hiekan tms. takia.
En edes tiedä onko siinä enää edes kaasuvaijeria vai sähköinen yhteys polkimen ja kaasuläpän välillä?Kaasuläppä oon tänään putsannut. Vaijeri näyttää hyvältä :) saa nähdä poistuiko vika :) kohta kyytiin :)
ExN38 kirjoitti:
Kaasuläppä oon tänään putsannut. Vaijeri näyttää hyvältä :) saa nähdä poistuiko vika :) kohta kyytiin :)
Kyllä se kaasiläpän ja sen putken putsaaminen kannatti :) ei takkuile enää 😂💪🏽 Kyl me naisetkin jotai osataan näköjään 😁
- skfksfkljfkdld
ExN38 kirjoitti:
Kyllä se kaasiläpän ja sen putken putsaaminen kannatti :) ei takkuile enää 😂💪🏽 Kyl me naisetkin jotai osataan näköjään 😁
Ketkä "me"? Ole vaan nainen ihan itseksesi, minä olen mies :P
skfksfkljfkdld kirjoitti:
Ketkä "me"? Ole vaan nainen ihan itseksesi, minä olen mies :P
No joo joo, mut Mä oon vaan niin tohkeissani nyt 😂 Kun oon ihan ensimmäistä kertaa nähnyt auton moottorin ilman kantta ja vielä ihte sorkin sen 😂
- srsrhsrr
Ihan yleinen tyyppivika tuo että kaasuläppäkotelo likaantuu pakokaasukierrätyksestä ja alkaa jumittaa etenkin kun auto on seissyt, esim yön yli. Kannattaa melkein opetella tekemään itse kun sitä saa muutaman vuoden välein puhdistaa. Ei ole hankala homma ja googlettamalla löytyy ohjeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku665655Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti943011- 2772646
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362469Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä232359Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2611780Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai601378Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131243- 881185
- 901166