Mitä mahtaisi maksaa?

jfk1967

Olen harkinnut postimerkkikokoelman hankkimista (Suomi 1856-1917). Erilaisia
variantteja varmaan löytyy loputtomasti ja kuntokin vaikuttaa arvoon, mutta mistähän hintaluokasta puhutaan, jos kokoelma sisältää tuolta aikaväliltä päätyypit ja mahdollisesti myös eri värisiä. Ensimmäiset soikiomerkit olisivat mukana.

Merkeistä olen kiinnostunut leimattuna. Minulla on jo postikorttikokoelma kyseiseltä ajalta, jossa kortit sisältävät merkit/leiman.

Mahtaisiko olla turhan vaikeaa kerätä ao. merkkejä oman kotikaupungin (Turku) leimalla?

1

373

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KerääItse

      Turku-leimoja on paljon liikkeellä - ei paha keräilykohde.

      Valmis kokoelma voi maksaa liki mitä tahansa. Jo pelkästään soikiomerkin hinnat vaihtelevat 50-5000€ välillä riippuen leimauksesta ja merkin laadusta.
      Kelvollisen laatuinen kokoelma (päätyypit) lienee jossain 1000-3000€ välillä, mutta toki saat maksaa huomattavasti enemmänkin jos haluaa laatua.

      Itse olen kerännyt 70-luvulta lähtien eikä kokoelma ole edelleenkään täydellinen. Eikä se haittaa millään tavalla, ostan puuttuvia variantteja jos kohdalle tulee ja hinta on sopiva. Ei ole pakottavaa tarvetta täydentää kokoelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      31
      1192
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      963
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      614
      916
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      676
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe