Joshuan voitto

Tämä on ihan oma näkemykseni vaan.

11 erään asti lievässä Liskon hallinassa. Tämä tiedettiin Joshuan kehänurkkauksessa. Pistevoittoa tuskin olisi tullut. Oli pakko pistää kaikki peliin ja hakea riskillä tyrmäystä. Lisko ei tähän uskaltanut vastata vaan tuudittautui puolustuskanalle ja se oli sitten siinä.

Simo Rantalainekin sanoi että Rohkeus puuttui. Ikähän sen aiheuttaa.
9168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Rantalainen ei ole sanonut tästä matsista yhtään mitään julkisuuteen, hän on puhunut aiemmista matseista puhuen Klitsckosta pelkurina mikä on ihan hörhön höpinää, eilinen voi kyllä asian
todistaa, 41 v, lähtee vieraskehään, aikamoista mörssäriä vastaan joka on kaikki tyrmännyt ja lyö tämän lattiaan ja antaa vielä tuollaisen vastuksen ja näytöksen ammattinyrkkeilymaailmalle, ei voi kyllä pelkuriksi sanoa todellakaan.

Rantalaisen jutut voi jättää omaan arvoonsa, aika menee nyt kirjansa virheitä korjaillessa.

Äänestä
  • Onhan se Klitschkon tyyli sinänsä "pelkurimainen", etteihän hän halunnut lähteä kunnon reiluun iskunvaihtoon Joshuan kanssa. Mutta pahahan siinä on lähteä, kun tietää sen leikin häviävänsä varmuudella. Pitää itse kunkin pyrkiä pelaamaan omilla vahvuuksillaan. Jos tietää häviävänsä lyöntimyllyssä, niin onko pelkuruutta vältellä siihen lähtemistä? Viisaudeksikin voisi sanoa..

    Äänestä

Mitähän olet katsonut? Tuohan oli parasta raskassarjan ottelua pitkään aikaan, eihän nyrkkeily ole mitään mättämistä, kaksi äijää seisoo vastakkain ja mättää toisiaan kuin halonhakkaajat.
Sekö on kaunista nyrkkeilyä? Nyrkkeily on taktiikka ja taitolaji.
No, miksi Joshua pakitteli sitten itse melkein joka erässä välillä kun vastustaja hyökkäsi?
Katsoppas uudestaan tuo matsi.

Äänestä

Paska matsi..Tylsä.

Äänestä

Mitä enemmän Klitshkoa seurasi, sitä enemmän huomasi, että kyseessä on vanha mies, joka ei kertakaikkiaan jaksa nuorta leijonaa vastaan - ei ihme, että suosiolla luopui tuomarin lopettaessa matsin. Hän vältti nöyryyttävän KOn, kun ei jatkanut.
Kuudennen erän täysosuma taisi olla hyvää tuuria, mutta eipä se Joshua kauaa kanveesissa vanhentunut. Nopeasti nousi.
Jotkut ihmettelivät, miksei Klitshko (muka) tykittänyt lisää - latasi toki, mutta meni ilman huitomiseksi, kun Joshua väisteli nopeasti; eipä juuri ollut "sekaisin kuin seinäkello", kuten jotkut väittivät.
Klitshko oli ihan loppu 11. erässä.

Äänestä

Joshuahan oli yhdessä vaiheessa niin pihalla ettei varmaan edes tiennyt missä oli. Oli pelkkää onnea ettei tullut Klitschkon tyrmäämäksi. Toki voi sanoa ettei Klitschkokaan hyvä ollut kun ei onnistunut viimeistelemään ihan pihalla olevaa Joshuaa.

Raskassarja on sellainen että yksikin hyvä osuma voi tiputtaa, tällä kertaa se sattui Joshualle. Joshua ei kuitenkaan ollut mitenkään selvästi parempi ja taisi Klitschko johtaa pisteissäkin. Toivotaan että tulisi uusinta.

Äänestä
  • Ei se oikein pihalla ollut, kun väisteli ne Klitshkon jatko-iskut niin terävästi. Vladimirin iskuissa ei näytä oikein olevan poweria, kun Joshua vain käväisi lattiassa. Joten vähän muutakin kuin "onnea" siinä tarvittiin.
    Klistshko oli jotenkin surkastuneen oloinen - oliko laihduttanut ? ei ollut aiemman jyskyn olemuksinen, ainakaan minun silmääni.
    Robbe olisi saattanut pärjätä tuolle VK:lle monta erää.

    Äänestä

  • B00ings kirjoitti:

    Ei se oikein pihalla ollut, kun väisteli ne Klitshkon jatko-iskut niin terävästi. Vladimirin iskuissa ei näytä oikein olevan poweria, kun Joshua vain käväisi lattiassa. Joten vähän muutakin kuin "onnea" siinä tarvittiin.
    Klistshko oli jotenkin surkastuneen oloinen - oliko laihduttanut ? ei ollut aiemman jyskyn olemuksinen, ainakaan minun silmääni.
    Robbe olisi saattanut pärjätä tuolle VK:lle monta erää.

    WK oli ainakin kevyempi kuin vuosiin. Saattoi olla fiksuakin, kun ei voimalla olisi kuitenkaan pärjännyt.

    Joshua ei niinkään ollut sekaisin, vaan nääntynyt. Mutta kyllä siinä Klitshkon olisi pitänyt pystyä parempaan. Tosin siinä olisi sitten ehkä väsyttänyt itsensäkin, mutta riskiä on pystyttävä ottamaan, ellei ole suvereenisti parempi.

    En usko iän tässä niinkään ratkaisseen, tuskin WK nuorenakaan olisi tuon paremmin pärjännyt. Tosin vähän joissain kohdissa ehkä reaktiot olivat hitaat ja kaatoa puuttui lyönneistä.

    Uusinnassa Klitshkon mahdollisuudet ovat olemassa, mutta hyvin pienet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


FuryFani kirjoitti:

Tämä on ihan oma näkemykseni vaan.

11 erään asti lievässä Liskon hallinassa. Tämä tiedettiin Joshuan kehänurkkauksessa. Pistevoittoa tuskin olisi tullut. Oli pakko pistää kaikki peliin ja hakea riskillä tyrmäystä. Lisko ei tähän uskaltanut vastata vaan tuudittautui puolustuskanalle ja se oli sitten siinä.

Simo Rantalainekin sanoi että Rohkeus puuttui. Ikähän sen aiheuttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu