Millainen multa on parasta jukkapalmulle? Ilmeisesti ei ainakaan musta multa, sillä jukkapalmuhan kuolee helposti jos multa jää liian märäksi (korjatkaa jos olen väärässä)?
Luin jostain, että kannattaa käyttää multaa johon on lisätty lecasoraa tai hiekkaa tms, mutta mistä tiedän mikä multa on sellaista? :D Esim.altakastelumulta mahtaa olla sellaista, (??) mutta voiko sitä laittaa normaaliin ruukkuun?
Ei, en tiedä asiasta ja ei, en löytänyt monenkaan tunnin googlailun jälkeen vastausta.
Paras multa jukkapalmulle?
4
4245
Vastaukset
- kyselemisiin
Kirjoita hakukenttään kukkamulta, niin johan löytyy tietoa.
- Ruukunnostelija
No suomenkielellä jos olet etsinyt, niin eipä varmaan muuta löydy kuin kansantaruja/jotain ihme soopaa..
Tässä lyhyt johdatus kasvien täydelliseen multaan ja kasteluun:
Täydellinen multa on sellaista monen ei orgaanisen ja kalliin härpäkkeen sekoitusta ja kasteluvälit ovat tällöin todella lyhyitä, koska tällaisessa mullassa vesi ei tosiaankaan seiso liian kauaa juuria hapattamassa. Kun kasvi kastellaan (kaktustyylisten annetaan mennä rutikuiviksi ja banaaneja pidetään jatkuvasti täysin kosteina), se kastellaan täysin saturoituneeksi ja sen jälkeen annetaan kuivahtaa lajityypille sopivasti. Sopivan kuivumistarpeen (myös valontarpeen) voi päätellä lukemalla kasvista (mm. luontainen kasvuympäristö) ja sitten käyttää vähän omaa järkeä lisäksi.
Itse käytän Pirkan kestomultaa ja joillekin harvoille Pirkan kaktusmultaa. Sen olen havainnut parhaaksi kokeilemistani valmispusseista. Ja tosiaankin Mustaa multaa en laittaisi sellaisenaan millekään omalle kasvilleni. Tärkeämpää on opetella lukemaan mullan kosteutta (ruukkua voi nostella ja arvioida painoa, upottaa sormi sinne multaan ym, ym) ja kastella silloin kun on sen aika. Ei kuluneen ajan mukaan, vaan silloin kun on syytä. Valoisuus, ilmankosteus, .. vaikuttavat veden kulutukseen ja haihtumiseen ruukusta.
Ei omakohtaista kokemusta jp:stä, kun en pidä kyseisestä kasvista, mutta tässä sille hoito-ohjeet:
Nosta ruukusta pois, ota entiset mullat täysin pois (jätä kasvin juuret :), ei haittaa jos muutamia katkot multaa irroittaessa), laita Pirkan kestomullat ja kastele täysi läpikotaisin, laita aurinkoisimpaan kohtaan asunnossasi. Anna kuivahtaa hieman pinnasta ennen seuraavaa kastelua (mullan ensimmäisen kastelun jälkeen tämä voi kestää pitkäänkin, odota rauhassa) ja kastele sen jälkeen multa jälleen läpikotaisin. Kun kasvu hidastuu/loppuu syksyn ja talven mittaan, niin mullan annetaan kuivahtaa hieman enemmän ennen kastelua, mutta kun kastellaan niin kastellaan kunnolla läpikotaisin.
PS: Tuo hoito-ohje on täsmälleen sama useimmille huonekasveille. Ainut mikä pitää osata arvioida itse (ja mihin luonnollisesti auttaa kokemus) on tuo "hieman". - Ruukunnostelija
Ai niin, unohdin mainita vastauksessani muutaman tärkeän asian. Altakastelumulta on aikalailla samantapaista kuin kestomulta, joten jos se miellyttää niin varmaan on ihan ok. En ole kokeillut kun kestomulta on luultavasti hieman parempaa tarpeisiini ja aika varmasti halvempaa. Mutta altakasteluruukut ovat hölmö ratkaisu: oikeanlainen kastelu on niissä hankalampaa, ainakin sen oikeanlaisen kastelun opettelu on niitä käyttämällä hankalaa. Kasville hyvä ruukku on sellainen jossa on pohja täynnä reikiä ja kastellessa voi reilusti valutella vettä läpi aina muutaman kuukauden välein että ylimääräiset suolakertymät käyttämättömästä lannoitteesta poistuvat. Tätä ei yksinkertaisesti voi tehdä altakasteluruukussa! Altakasteluruukku on ratkaisu kun halutaan kasvi kitumalla olemaan jossain nurkassa sisustuselementtinä vuosikausia kasvamatta ja sen hoito mahdollisimman vähän ajatusprosessia vaativaksi. Itse en sellaisia hirvityksiä koskaan aio käyttää.
- poltinkarva
Jukkapalmu kannattaa istuttaa saviruukkuun. Kasvualustaksi voi ostaa Mustaa Multaa, johon sekoitetaan runsaasti hiekkaa ja hiukan lehtimultaa (jonkun puskan juuresta). Evääksi vähän kanankakkapellettejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996592KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3666166Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603043Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112514Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082165- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341315- 731237