Ulkoportaat vesieristyksellä vai ilman?

Onko kokemuksia kannattaako betoniset ulkoportaat vesieristää ulkokäyttöön sopivalla vedeneristeellä ennen laatoitusta vai ei?

Toiset väittävät että vesieristetty korkkaa helpommin kun betoni on alapinnaltaan ja aivuiltaan kuitenkin maata vasten ja siten pääsee kostumaan.

Mitä mieltä? Vaihtoehtona olisi joko ardex 8 9 tai sitten suoraan klinkkerilaastilla kiinni. Ehdotuksia muista eristeistä tai kiinnityslaasteista? Portaiden päällä ei ole katosta joten ovat sään armoilla
31552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitä hyötyä olisi vesieristää, jos betoni kostuu muutenkin ja riskinä olisi vielä myöhemmin korkkaus. Ehkä saumausaineen laatuun kannattaa kiinnitää enemmänkin huomiota, ettei ole liian veden imevää. Maasta nouseva kosteus kannattaa tietenkin estää esim muovilla. Joskus oli muuten testattu kiinnityslaasteja ja todettu tavallisen sementtilaastin kestävän pakkasta paremmin kuin erikoislaastit.

Äänestä

Kokemuksen mukaan vesieristys korkkaa eikä laatta kestä ulkoportaissa.

Varmin pinta on tapitettu graniitti. Toinen tapa on kiinnittää graniitti kuituvahvistetulla ja hyvin joustavalla laastilla. Kuituvahvistuksen teen itse leikkaamalla massaan muovinarun pätkiä. Toimii lähes yhtä hyvin kuin tapitus ja käy myös laatoille. Narussa on sama idea kuin tapituksessa.

Äänestä

Ulkoportaat tulisi valaa säänkestävällä betonilla ja portaiden alla sepelikatko estämään maakosteuden nousua.

Itse kiinnitin pesubetonilaatat varaston betoniluiskaan Kiillon superfixillä ja hyvin on laatat pysyneet paikollaan jo 8 vuotta. Saumaukseen käytin Ardexin ulkokäyttöön soveltuvaa laastia, en muista enää mitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KotitarveLaatoittaja kirjoitti:

Onko kokemuksia kannattaako betoniset ulkoportaat vesieristää ulkokäyttöön sopivalla vedeneristeellä ennen laatoitusta vai ei?

Toiset väittävät että vesieristetty korkkaa helpommin kun betoni on alapinnaltaan ja aivuiltaan kuitenkin maata vasten ja siten pääsee kostumaan.

Mitä mieltä? Vaihtoehtona olisi joko ardex 8 9 tai sitten suoraan klinkkerilaastilla kiinni. Ehdotuksia muista eristeistä tai kiinnityslaasteista? Portaiden päällä ei ole katosta joten ovat sään armoilla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu