Olen menossa Pekingiin nyt keväällä ja olen lukenut, että ilma on tosi saastainen. Onko kellään kokemuksia kuinka astmaatikko selviää siitä?
Peking ja saasteet
5
947
Vastaukset
- yyyyyyyyy
jos oot selvinny bangkokista niin pekin ei oo mitaan sen rinnalla normaalisti. ero kapenee jos on talvipaiva ja ihmiset lammittavat kivihiilella. ota laakkeet mukaan mutta mielestani ilma ei ole niin huono on kuin kuvitellaan, itse en noteerannut kovin pahaksi, en ole astmaatikko.
- Boss
Pekingissä on edelleen useissa asumuksissa lämmitysmuotona hiili ja se yhdistettynä liikenteen aiheuttamiin saasteisiin ei ole hyvä yhdistelmä astmaatikolle. Itse pärjäsin suhteellisen hyvin, kun ilma oli kylmä ja tuulinen pari-kolme vuotta sitten helmikuussa.
Lääkitystä pitää varata mukaan riittävästi ja toivoa, että pieni tuulenvire on matkallasi mukana. - Shanghaista
Ilman laatu riippuu monesta tekijasta, mihin aikaan kevaalla olet menossa? Lammitetaanko sillon viela asuntoja? Joku kertoi jo tasta kivihiilesta. Pilvisella ja tyynella saalla saasteet jaavat kaupungin paalle ja ilma voi olla todella huonoakin. Tuulisella saalla taivas taas on ihan kirkkaan sininen ja ilma kohtalaisen raikasta.
Kevaisin Pekingissa on hiekkamyrskyja, jos vahan pahempi osuu kohdalle, niin sitten kuvittelisin astmaatikolla olevan vaikeuksia, en itse ole, joten en tieda. Lievimmillaan hiekkamyrsky on vaan todella kovaa tuulta ja polya lentaa, kovimmillaan tulee sitten hiekkaakin tuulen mukana ihan kohtalaisesti.- Jaska
Matka siirtyikin nyt helmikuun puolelle, eli kaipa he vielä lämmittelee mökkejään. Mutta toivottavasti on edes hiukan tuulista.
- Freeze
Jaska kirjoitti:
Matka siirtyikin nyt helmikuun puolelle, eli kaipa he vielä lämmittelee mökkejään. Mutta toivottavasti on edes hiukan tuulista.
Ainakin muutama viikko sitten tuuli todella kylmästi. Jotenkin tuntui, että aina iltaa kohden tuuli voimistui. Takseissa on todella voimakas pinttyneen tupakan (=joku paikallinen mahorkka)haju ja se teki minut huonovointiseksi matkalla lentokentältä hotelliin, matka ruuhkassa tuntui ikuisuudelta! Paitsi astmalääkkeet niin myös allergialääkkeet kannattaa ottaa mukaan, hotelleissa on kokolattiamatot. Ja kaikkien muidenkin kuin astmaisten kannattaa varautua hyvin erilaiseen hajumaailmaan kuin koti-Suomessa. Esim. Pearl Marketissa haju on pöyristyttävä. Mutta kaikkeen tottuu - tai oppii sietämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23874- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51821Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me117816Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733