en pääse ikinä yli

mua on kiusattu niin rankasti nyt aikuisiällä, enkä pysty unohtamaan. tuntuu että olen tosi paha ja huonompi ihminen koska mua on kohdeltu niin. :'(((((( tuntuu että olen ihan arvoton ja mua saakin kohdella miten haluaa. heitän nyt itseni susille koska täältä tuskin tukea saa, ihan sama en jaksa välittää
8243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kaikki pilkkaa ja nauraa mua. tuntemattomatkin kattoo suu virneessä tai muuten tuijottaa. mikä minussa on vialla?! mulla ei ole enää itsetuntoa, minut on tuhottu.

Äänestä

olen aivan epäonnistunut ihminen, haluisin vain tappaa itseni mutta en uskalla tehdä sitä

Äänestä
  • Ota kromia 100-200 mikrogrammaa. Helpottaa ahdistusta. Kokeile...

    Äänestä

Miten se on mennyt noin matalaksi tuo sinun mielesi? :( Älä välitä, niin minullakin on vihamieheni, mutta jos keskittyisin siihen, mitä he minusta ajattelevat, en voisi elää elämääni ollenkaan.

Äänestä

Kannattaisiko jutella ammatti-ihmisen kanssa, hän varmasti ajan myötä tukisi sinua kohti valoisampaa elämää.

Äänestä

Itse olen ap myöskin kohdannut tuollaisia itsetunnon polkemiseen pyrkiviä mulkvisteja. En tiedä, ajattelevatko loppuun asti kun ihmiset ollessaan todella heikoimmilla saattaa sitten pätyä aivan äärimmäisiin ratkaisuihin. Jotkut ehkä nauttii siitä, kun näkee kuinka satuttavat toista. Onkohan ne oikeasti onnellisia. Täällä nyt on porukkaa, joiden tarkoitus ei ole kuin kiusata muita. Itse luen välillä täällä, kun on niin ihania rakkaudellisia ja hempeitä viestejä. Mutta vain ajatuksissa luen, sillä en usko osaavani enää parisuhderakastaa ja luottamuskin olisi vaikeaa ihan irl rakkauskokemusten vuoksi enkä myt tarkoita vaan sitä, että suhde olisi päättynyt tai seurustelua ei olisi tullut, noita on kaikilla varmaan jonkinverran vaan vakavampaa.

Äänestä

sori mutta en usko että olet tosissasi, vaan sepität. Ei ihmisen psyyke toimi niin, että kiusattuna ajattelee olevansa paha tai huonompi. Kyllä se aikuisiällä "kiusattu" lähinnä ajattelee kiusaajan olevan paha ja huonompi. Toki kiusaaminen vaikuttaa ehkä jollain tasolla itsetuntoon, mutta vituttaa tuollainen kömpelö trollailu.

Äänestä
  • haista pitkä paska, en sepitä mitään!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


enkestätätäoloa kirjoitti:

mua on kiusattu niin rankasti nyt aikuisiällä, enkä pysty unohtamaan. tuntuu että olen tosi paha ja huonompi ihminen koska mua on kohdeltu niin. :'(((((( tuntuu että olen ihan arvoton ja mua saakin kohdella miten haluaa. heitän nyt itseni susille koska täältä tuskin tukea saa, ihan sama en jaksa välittää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu