Jouttuuko linnaan, jos karhun puukolla tappaa?
Kullankaevaja aekonnaan 1950 luvulla otti senaekusella kameralla kuvan hyökkeevästä karhusta ja sitte vasta anpu ohttaan. Siinä ei miehellä lapa vapajanna.
Jos karhun puukolla tappaa...
8
481
Vastaukset
- Näinköhän-teki
Vai otti se kuvan? Kukahan mahto olla tuo kuvaaja?
Todennäköisemmin hautaan joutuu kuin linnaan.
Ei joudu linnaan ei. Eikä taida päästäkään 6.12.
On huomioitava metsästyksen ajankohta ja luvanvaraisuus. Jos on luvallinen aika ja lupa-asiat kunnossa, puuko aseena karhunkaatoon ei olisi niin tuomittavaa, varsinkaan silloin jos olet suorittanut sillä lakien ja asetusten edellyttämän puukonheittokokeen. Puukko on heitettävä rihlatun putken läpi 90 sekunnin sisällä neljä kertaa 75 m:n etäisyydeltä halkaisijaltaan 17 cm:n maalikuvioon osumalla siihen kaikilla neljällä heitolla. Lisäksi kannatta huolehtia siitä, että puukon terä ei ole ns. full metal jacket, vaan siinä on oltava lyijyä, muovia tai reikä kärjessä. Veriuraa ei tässä tapauksessa vaadita, mutta se on suositeltavaa.
Muuten se olisi metsästysrikos jos siinä puukolla onnistuisit, ja seuraamukset sen mukaiset. Sakkoa lankeaisi ja muuta mukavaa. Puukko menetetään tietysti rikoksentekovälineenä valtiolle ja linnaan siitä tuskin pääsisi. Mähkön multiin niin todennäköisesti, kuten ruskisoldat jo totesikin.
PS. 1950- luvun jutun uskon täysin. Ennen oli miehet rautaa ja laivat puuta..
https://www.youtube.com/watch?v=ecg9ZQ_EDAE- Näinköhän-teki
Juupas. Jotkut uskoo Jumalaankin. Nyt ei ollut kysymys siitä uskotko sinä tuon jutun, vaan minä halusin tuon nimen esille. Sitten voidaan keskustella lisää.
- Lurps
Karhu-Korhonen oli kyseinen kullankaivaja.
- Näinköhän-teki
No niinpä oli. Ei muuten ottanut valokuvaa.
- videoija
Kamuttaja on tappanut karhun kirvellä ja tää on tosi juttu siitä on videokin lataan sen ensi viikolla tänne
- ampumalla.tappo
On se kyllä tietääkseni tappanu karhun mutta kiväärillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13713034Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823599Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952874Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?351350Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2681338Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1441279Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121226Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121147- 801031
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923