Vihapuheet kuopiossa ja vastuu

Lakihan sanoo seuraavasti Euroopan neuvoston ministerikomitean suosituksessa (R 97 20) vihapuhe on määritelty seuraavasti:" Vihapuhetta ovat kaikki ilmaisumuodot, jotka levittävät, lietsovat, edistävät tai oikeuttavat etnistä vihaa, ulkomaalaisvastaisuutta, antisemitismiä tai muuta vihaa, joka pohjaa suvaitsemattomuuteen. Tämä koskee niin aggressiivista suvaitsematonta kansalaismielisyyttä kuin vähemmistöjen, siirtolaisten, ja siirtolaistaustaisten ihmisten syrjintää ja vihamielisyyttä heitä kohtaan.

Jokainen poliisilaitos tutkii omilla säännöillään, mutta onko kokekumuksia millä tavalla tutkiin Kuopion poliisi. On olemassa kokemuksia, jossa erilaiset kansanryhmät tai eri väriset ihmiset ovat saaneet kokea häväistystä ja rankkaa vihpuhetta, mutta kukaan ei välitä siitä?
Laittakaa viestiä tulemaan niin kerään tutkimustuotoksen

Tarkoituksena on saada materiaalia tutkimukseen onko Kuopion poliisi enemmän suvaitsevampi antamaan olla asioiden kuin muualla suomessa. Alueellisesti on varmasti eroja mutta voiko olla jopa ettei niitä haluta käsitellä lainkaan?
31423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Ja ha taas näitä aloituksia.

Äänestä
  • nämä on trollin tekeleitä. Kai tämä on jonkun jätesäkin rustaama. Näitä tehdään jotta ihmiset tarttuvat syöttiin. Kerää tutkimustuotosta.. Tuolla älyllä ei korkeita tutkimuksia saada aikaiseksi.. Aloitus paljastaa aina, tai se että haetaan vuosien takaa aloitus. Henkinen puoli ei ole kunnossa näillä trolleilla. Iältään nämä ovat 45-70 vuotiaita. Miehiä että naisia.

    Äänestä

Onhan se hyvä että joku maahanmuuttajien puolta pitää

Äänestä
  • Kuka?

    Äänestä

  • Miten paljon suomen talous kestää maahanmuuttajia, siis jotka tulevat tänne parempaa elämää hakemaan. Heidän työllistymisensä tuottavaan työhön on varsin olematon sanoisinko synkkä.
    Siis tuottavaan työhön, on paljonkin ns suojatyöpaikkoja mihin heitä voitaisiin sijoittaa. Se toki
    kasvattaa BKT:ä mutta aiheuttaa kuluja suomen valtiolle. Siinä mielessä BKT on huono mittari.

    Ilmiötä voitaisiin verrata Japaniin jonka talous kasvaa kohisten mutta kun siellä korjataan
    tsunamivaurioita. Afrikasta heitä olisi tulossa pari-kolme sataa miljoonaa, miten paljon suvaitsevainen suomalainen on valmis heitä ottamaan ?

    Äänestä

  • tragol kirjoitti:

    Miten paljon suomen talous kestää maahanmuuttajia, siis jotka tulevat tänne parempaa elämää hakemaan. Heidän työllistymisensä tuottavaan työhön on varsin olematon sanoisinko synkkä.
    Siis tuottavaan työhön, on paljonkin ns suojatyöpaikkoja mihin heitä voitaisiin sijoittaa. Se toki
    kasvattaa BKT:ä mutta aiheuttaa kuluja suomen valtiolle. Siinä mielessä BKT on huono mittari.

    Ilmiötä voitaisiin verrata Japaniin jonka talous kasvaa kohisten mutta kun siellä korjataan
    tsunamivaurioita. Afrikasta heitä olisi tulossa pari-kolme sataa miljoonaa, miten paljon suvaitsevainen suomalainen on valmis heitä ottamaan ?

    Japanin talous on polkenut paikallaan vuosikymmeniä. Japanin väestö ikääntyy nopeasti, maahanmuutto on vähäistä. Japanin väestö on kutistunut viidessä vuodessa liki miljoonalla.

    Äänestä

  • tragol kirjoitti:

    Miten paljon suomen talous kestää maahanmuuttajia, siis jotka tulevat tänne parempaa elämää hakemaan. Heidän työllistymisensä tuottavaan työhön on varsin olematon sanoisinko synkkä.
    Siis tuottavaan työhön, on paljonkin ns suojatyöpaikkoja mihin heitä voitaisiin sijoittaa. Se toki
    kasvattaa BKT:ä mutta aiheuttaa kuluja suomen valtiolle. Siinä mielessä BKT on huono mittari.

    Ilmiötä voitaisiin verrata Japaniin jonka talous kasvaa kohisten mutta kun siellä korjataan
    tsunamivaurioita. Afrikasta heitä olisi tulossa pari-kolme sataa miljoonaa, miten paljon suvaitsevainen suomalainen on valmis heitä ottamaan ?

    "Afrikan väkiluvun odotetaan kasvavan vuoteen 2025 mennessä 1,4 miljardiin. Afrikan väestö kasvaa noin 20 miljoonalla vuodessa. Afrikan väkiluku oli vuonna 1950 vain 260 miljoonaa eli kolmannes Euroopan silloisesta väestöstä"

    Montako otetaan Kuopioon? Miljoona, kaksi vai kolme miljoonaa?

    Äänestä

Ei se poliisi huono ole Kuopiossa ! Se päätös menee siten että syyttäjät ovat kuopiossa niin osaamattomia ettei ne halua ajaa asioita jotka eivät ole pakolliisia tai jota hei vain eivät osaa.
Mikäli katsotaan päätöksiä esitutkinnasta syyttäjälle meneviä, niin SJP leiman saa helposti talousrikokset, tekijänoikeusrikokset jotka ovat internettiin liittyviä sekä nämä kunnianloukkaus asiat. Sjp= siis syyttämättäjättämispäätös.
Syyttäjällä on tietysti oikeus jättää syyttämättä mikäli hän niin kokee.
Poliisi siis tutkii asiat mitkä kerkeää, mutta syyttäjä se sitten päättää saako kukaan rangaistusta vai oliko koko poliisiorganisaation tekemä työ turhaa?
On tietysti tutkinnanjohtajallakin pieni rooli millä asenteella hän niitä laittaa, mutta pienempi kuin syyttäjällä.

Äänestä

Mitä mieltä olet savolaisiin kohdistuneesta vihapuheista? Savolaisia saa haukkua ja mollata ihan olan takaa. Tai perussuomalaisiin kohdistuneista vihapuheista?

Äänestä

Täytyy ymmärtää puhua sivistyneitä vihapuheita. Kohdistaa someraivoa oikeisiin kohteisiin. Sehän kuuluu normaaliin ihmisen elämään, että hänellä on someraivoa muita kohtaan ja sitä saavat jopa täysin osattomat kokea. Täytyy pystyä vihaamaan täysin tuntemattomia ihmisiä, ottaa voimakkaasti kantaan asioihin joista ei ymmärrä mitään kun muutkin niin tekevät, mutta oikealla tavalla kohdistaen vihan vaikka johonkin yritykseen tai kun joku mennyt sanomaan jotain varomatonta. Niistä pitääkin olla vihoissaan, oikein kiehua raivosta. Mutta ei mistään pahuudesta, julmuudesta tai vääryydestä maailmassa. Ne painetaan Villasella.

Äänestä

"Reviiri on eläimen elinpiiri, eli alue pesän ympärillä, jota eläin puolustaa tunkeilijoita ja kilpailijoita vastaan. Joskus reviiri on myös laajemmin alue, jolta eläin hankkii ravintonsa. Reviirillä voidaan joskus tarkoittaa rajaa."

Suomalaisten reviiri on Suomi. Mitä tapahtuu jos susien reviirille ilmestyy vieras susi? Susilauma ajaa vieraan suden pois.

Äänestä
  • Mitä tapahtui vuosina 1939 - 1945, kun venäläiset yrittivät tunkeutua suomalaisten reviirille?

    ”Suomi on hyvä maa. Se on paras meille suomalaisille. Se on puolustamisen arvoinen maa ja sen ainoa puolustaja on Suomen oma kansa.” - Adolf Ehrnrooth

    Äänestä

Mitäpä tapahtuu sitten kun savolaiset aloittavat vihapuheet toisiaan kohtaan?
Ei mitään. Jos ei ole tv ryhmä kuvaamassa niin asia ei ole vihapuhe vaan kiivasta kanssakäymistä.

Äänestä

Viha toisia, itsestä erilaisia ihmisiä, heimoja, kulttuuria, uskontoa, tai etnistä taustaa kohtaan on evoluutiossamme. Se on meidän lajimme biologiassa ja syvälle iskostuneena.
Valitettavasti.

Muistanette varmaan, miten kävi neanderthalin ihmisille. Kun meidän lajimme, ja neanderthalilaiset elivät samoilla elinalueilla ja kävivät eloonjäämistaistelua, niin homo sapiens ajoi toisen lajin pois omilta valloittamiltaan seuduilta ja ajoi erittäin ahtaalle. Syitä neandertalin ihmisen katoamiseen oli toki muitakin. Mutta yksiä syitä olivat se meidän lajissamme sisällä olevasta karsastamisesta erilaisen näköistä ja olemuksellista, tai kulttuurisesta ihmistä kohtaan.
Risteytymisiäkin toki tiedetään tapahtuneen. Mutta ei suuremmassa mittakaavassa.
Neandertalin ihminen omana lajinaan kuoli sukupuuttoon. Mutta ei tietenkään täysin. Osa maapallolla elävistä ihmisistä kantaa edelleen tämän toisen ihmislajin genomia.

Pääsemmekö koskaan eroon erilaiseksi katsomiemme ihmisten, ryhmittymien, tai heidän edustamiensa uskontojen vierastamisesta, syrjimisestä, tai rasismista?

Kyllä, jos kykenemme muistamaan, että me kaikki tällä maapallolla olevat ihmiset olemme tavallaan sukua keskenään. Olemme kaikki ihmisiä, erilaisesta ulkonäöstä, etnisestä, uskonnollisesta, tai kulttuurisesta taustasta huolimatta.
Mikäli kykenemme katsomaan ja näkemään toisen aivan samanlaisena ihmisenä, mitä itse on, ei ole mitään syytä vihata, tai pelätä tuota erilaiseksi ensin ajattelemaani, tai näkemääni ihmistä.

Vihalle, rasismille tai suvaitsemattomuudelle ei ole koskaan olemassa oikeutusta.
Joka niin tekee, löytää niiden harjoittamiselle aina vaikka tuhat tekosyytä.

Monella olisi syytä miettiä enemmän niitä syitä, miksi vihaa, suoltaa vihatekstiä, leimaa tiettyjä kansanryhmiä, levittää vihapuhetta ja vihailmiötä, tai on joitakin kohtaan suvaitsematon.

Maahanmuuttoa kohtaan saa esittää kriittisyyttä ja esittää mielipiteensä, Kunhan se pohjautuu faktoihin ja ovat asiallisesti tehtyjä.

Äänestä
  • Amen!

    Äänestä

  • Erittäin asiallinen ja kiihkottoman avarakatseinen kommentti! Löytyy täältä Savosta näköjään suvaitsevaisuuttakin ilahduttavassa määrin!

    Äänestä

  • Rasismia on toki ollut nähtävissä joissakin puolueissa ja joidenkin politiikkojen argumentoinnissa. Joten rasismia, oli se sitten peiteltyä, tai suoraan sanottua on nähty paljon mediassa ja somessa.

    Jotkut politiikassa käyttävät maahanmuuttovastaisuutta ja avointa rasistista asennetta yhtenä keinona saada itselleen edessä olevissa vaaleissa itselleen kannatusta ja ääniä. Avoimella maahanmuuttovastaisuudella, tai sitten rasismilla on helppo ratsastaa ja saada sillä tavalla itselleen julkisuutta ja kannatusta. Onhan hyvin tiedossa, että monet eivät kannata avoimien rajojen politiikkaa ja eivät olisi halunneet, että tänne otetaan vastaan pakolaisia.

    Populismi ja sen käyttö on maailmassa kasvanut. Kuten varmaan hyvin muistanette USA: n viimeksi olleet ja kohta koittavat Ranskan presidentinvaalit.

    Äänestä

  • neuvokasta kirjoitti:

    Erittäin asiallinen ja kiihkottoman avarakatseinen kommentti! Löytyy täältä Savosta näköjään suvaitsevaisuuttakin ilahduttavassa määrin!

    Mitä ilahduttavaa tuossa oli?

    Äänestä

Kuopiossa syyttäjä syyttää jos syyttää. Minä en ainakaan tykkää jos tänne tulee ulkopuoliset viemään asunnot, työpaikat ja vielä kauniit suomityttäremme. Menkööt Helsinkiin, siellähän niitä on jo muutenkin paljon eivätkä eroon pääse vaikka olisivat kuin laittomasti maassa.

Äänestä
  • Niimimerkille onko.tämä.vihapuhetta. En usko, että sanomisesi on mitään varsinaista vihapuhetta. Se ei täytä ainakaan mitään rikoksen käsittävää määritettä. Kirjoituksesi on sinun ilmaisemasi mielipide, että olet asiasta kyseistä mieltä. Ja koska et käytä sellaisia lauseita, joissa kehottaisit ketään väkivaltaan, tai käytä loukkaavaa kielenkäyttöä, niin kirjoituksesi on hyväksyttävissä.

    Äänestä

  • Mitään töitä vie. Kela maksaa ylläpidon kohdusta hautaan. Taikaseinästä saa rahaa.

    Äänestä

Ei vihapuhe sinällään ole rikos. Jos ihmisen kohdistaa someraivoa johonkin, niin se kertoo vain kyseisen ihmisen yksinkertaisesta typeryydestä kun valittaa jostain asioista sekä on johonkin asiaan tyytymätön tai esittää kärkeviä mielipiteitä asioista, jotka eivät häntä oikeasti edes liikuta.

Meissä jokaisessa asuu vihapuhe. Se vain toisilla saa liian rajuja muotoja ja muistuttaa meitä siitä sota-ajasta jolloin olimme natsisaksan liittolaisia ja natsikoja.

Äänestä

Ennen elettiin velalla et saadaan hyvinvointi yhteiskunta pidettyä pystyssä nyt otettiin muslimipakolaiset maahan joka maksaa paljon enemmän jos heistä ei ylimääräistä harmia olisi niin harva valittaisi tai harvempi ainakaan mutta valitettavasti meillä on täällä sellaista porukkaa joka ei kunnioita mitään mitä täällä on rakennettu sotien jälkeen. Puhutaan vihapuheen kriminalisoimisessa totaalisesti ketä oikeesti kiinnostaa mitä puheista seuraa?

Äänestä
  • 1939 - 1945 yritti veli venäläinen tulla ilman passia Suomeen. Suomalaiset eivät juosseet pakoon kuten nämä Irakista tulleet käpykaartilaiset ja rintamakarkurit.

    Raukat jättivät vaimonsa ja lapsensa kotimaahansa juostessaan karkuun Suomeen.

    Äänestä

  • mammanpoikia kirjoitti:

    1939 - 1945 yritti veli venäläinen tulla ilman passia Suomeen. Suomalaiset eivät juosseet pakoon kuten nämä Irakista tulleet käpykaartilaiset ja rintamakarkurit.

    Raukat jättivät vaimonsa ja lapsensa kotimaahansa juostessaan karkuun Suomeen.

    Mitenkä Suomen pojille kävisi jos lähtisivät sodan syttyessä ruotsin laivalle? Veikkaan että niskapersotteella lähettäsivät takaisin Suomeen sotimaan että saisivat pitää hurrit onnelansa niinkun viimesodan aikana kävi. Suomen selän takana on hurrien onnela.

    Äänestä

  • Viime sodat ovatkin menneet meidän kannalta aivan vitulleen. Olemme hävinneet joka ainoan eikä se meidän sotahistoria natsien kanssa sotiessa ole yhtään sen hienompi kuin ruotsalaisten. He myivät vain rautaa natseille hyötyen siitä kun me kahjot veljeilimme niiden kanssa niin että veli venäläinen suuttui.

    Eikä hävityillä sodilla mitään voiteta eikä itsenäisyyttä säilytetä. Saman olisi saavuttanut sotimatta kun olisi jättänyt natsivehkeilyt vähemmälle. Miksi meiltä olisi viety itsenäisyys ilman sotaa kun sitä ei viety vaikka hävisimme sodat sekä jouduimme tunnustamaan sotasyyllisisyytemme sekä rikokset ihmiskuntaa vastaan kuten natsit. Meidän sotaurhoollisuus vain natsihurmiossa rakennettua suur-Suomea, joka jäi unelmaksi.

    Äänestä

  • Mitähän koulua olet käynyt ja milloin? Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen.

    Katso karttaa. Neuvostoliitolla ja Ruotsilla ei ole yhteistä rajaa.

    Molotov–Ribbentrop-sopimus

    "Molotov–Ribbentrop-sopimuksen solmimisen yhteydessä laadittiin salainen lisäpöytäkirja, jossa Itä-Eurooppa jaettiin Saksan ja Neuvostoliiton etupiireihin. Latvia, Viro ja Suomi määriteltiin lisäpöytäkirjassa kuuluviksi Neuvostoliiton etupiiriin."

    Äänestä

  • Ja kun Suomi kuului Neuvostoliiton etupiiriin, niin tänne ei olisi pitänyt tulla saksalaisia joukkoja valmistelmaan hyökkäystä Neuvostoliittoon kuten jo ennen Talvisotaa tapahtui. Neuvostoliitto kielsi Suomea laskemasta Saksalaisia tänne ja lupasi että jos Saksa hyökkää Suomeen ja valloittaa sen, siitä tulee kyllä loppu. Neuvostoliitto tarjosi meille apua, mutta meidän täysin kahjot päättäjät ajoivat meidät Saksan syliin ja niin sotaan.

    Saksan ja Neuvostoliiton sopimukset eivät muutenkaan pitäneet. Hitler vain hämäsi niillä ettei Venäjä olisi tiennyt hyökkäysaikeista eikä salamasodan aloittaminen olisi mennyt pieleen jos rajalla olisi ollut jo joukkoja vastassa. Saksa pääsi hyökkäämään täysin sotaan valmistautumattomaan maahan ja siksi alku oli niin loistokas. Stalin sai kyllä varoituksia että Saksa valmistelee hyökkäystä, mutta kun olivat Hitlerin kanssa kavereita, ei uskonut varoituksia ja Hitler selitti jutut Englantilaisten propagandana jolla pyritään rikkomaan Saksan ja Neuvostoliiton välit.

    Historian tunteminen auttaa tietämään mitä tapahtunut eikä muut länkytykset, joilla vain osoittaa typeryytensä.

    Äänestä

Mutta kokeilkaapa laittaa tänne kuopiolaisen syyttäjän nimi joka ei puolusta ketään niin alkaa se omia kunnioitaan heti puilustamaan

Äänestä

Vihapuhe on niin yleistä. Kirjoitellaan ilkeästi jos jääkiekkojoukkue ei pärjää eikä voita SM-kultaa ja haukutaan maajoukkueen valmentaja jos hävitään joku ottelu. Suomen kansa on vain niin sivistymätöntä, niin tupauunoja ettei sille voi mitkään poliisivoimat yhtään mitään.

Äänestä

Kyllä se voisi kun olisi laki ja rangaistukset selviä
Nyt poliisi tutkii mutta syyttäjät ovat niin velliperseitä ettei ne mitään uskalla syyttää

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vihapuheetkuopiossa kirjoitti:

Lakihan sanoo seuraavasti Euroopan neuvoston ministerikomitean suosituksessa (R 97 20) vihapuhe on määritelty seuraavasti:" Vihapuhetta ovat kaikki ilmaisumuodot, jotka levittävät, lietsovat, edistävät tai oikeuttavat etnistä vihaa, ulkomaalaisvastaisuutta, antisemitismiä tai muuta vihaa, joka pohjaa suvaitsemattomuuteen. Tämä koskee niin aggressiivista suvaitsematonta kansalaismielisyyttä kuin vähemmistöjen, siirtolaisten, ja siirtolaistaustaisten ihmisten syrjintää ja vihamielisyyttä heitä kohtaan.

Jokainen poliisilaitos tutkii omilla säännöillään, mutta onko kokekumuksia millä tavalla tutkiin Kuopion poliisi. On olemassa kokemuksia, jossa erilaiset kansanryhmät tai eri väriset ihmiset ovat saaneet kokea häväistystä ja rankkaa vihpuhetta, mutta kukaan ei välitä siitä?
Laittakaa viestiä tulemaan niin kerään tutkimustuotoksen

Tarkoituksena on saada materiaalia tutkimukseen onko Kuopion poliisi enemmän suvaitsevampi antamaan olla asioiden kuin muualla suomessa. Alueellisesti on varmasti eroja mutta voiko olla jopa ettei niitä haluta käsitellä lainkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu