Marian aukion festarit, mistä sähkö??

Aimo_Mättö_

12

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeeesusristus

      Ne vedetään marian kirkosta jumalan luvalla.

    • Aimo_Mättö_

      Tämä Lappeenrannan Myllysaaren keikka meni mönkään (CMX ja Kotiteollisuus), kun sulake poksahti heti festareiden alkuun...homma hyytyi täysin
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/3289103/tuuliajolla.

      Nyt tarkkana sulakkeiden ja voimalaitteiden kanssa Marian aukion kekkereissä..

    • Käytettävissä laitteissa on arvokilvet, joihin on kirjoitettu mm. nimellisottotehot sähköverkosta. Nämä tehot laskee yhteen ja jättää pelivaraa jonkun verran ylöspäin, liian niukalle ei kannata mitoittaa.

    • kallenkives

      Moista paskaa jos joutuu kuuntelemaan, toivottavasti ette saa muuta sähköä, kuin salaman tuottaman.

      • snagriii

        Toivottavasti myös eräät etniset tahot toimivat festaria lamaannuttavasti.Allhun snackbarista leikattua kurkkua...


    • mökkiheppu

      En mie sähkön riittämisestä oo yhtään funtsinut tuon festarivkl:n aikana mutt sen verran osallistun kyseiseen tapahtuman seuraamiseen että toivon erittäin, korostan, erittäin sateista ja tuulista säätä kyseiselle viikonlopulle, hih hih hih:)) Itse naatiskelen silloin mökillä, kaukana mokomasta mölinästä, hih hih hih:))

    • Temari

      Nykyiset PA-laitteet ovat puolijohdetekniikkaa, eli ne vievät erittäin vähän sähköä. Ennen piti olla kilovolttien agrikaatit, nyt pärjää suurinpiirtein kahdella mökkiagrikaatilla. Uusimmissa vahvistinkaapeissa on aurikopanelit päällä, joten ne toimivat ilman ulkopuolista virtaa aurikoisella ilamalla.

    • Aimo_Mättö_

      Onko jotain tarkempaa arviota festareiden sähkötarpeesta, tuskin 9 kWh:n saunan kiukaan teholla mitään PA-laitteistoa käytetä? Itse veikkasin tuota Catepillarin siirrettävän sähkövoimalan kapasiteettia. Äänen määräähän mitataan desibelillä.
      Desibeli (tunnus dB) on dimensioton yksikkö, joka vertailee tehosuureiden suhteita logaritmisella asteikolla. Sitä käytetään tavallisimmin kahden signaalin välisen tehosuhteen ilmaisuun sekä vahvistimen tai vaimentimen vaikutuksen ilmaisemiseen. Eli 40 db:n kasvattaminen 80 db vaatii 10 2 = 20 kertaisen tehon.
      Marian aukiolla tarvitaan 16- 24 kpl PA-kaiutttimia, jotka tuottavat 80-120 db ääntä 1600 m2 alueelle=> veikkaan, että yli 400 kWa sähkövoimala tarvitaan.

    • Aimo_Mättö_

      Onko tämä sähköasia jo hoidossa?

    • helluhei1

      Toivottavasti ei ole sama tapahtumanjärjestäjä kun oli vantaalla, missä kaikki meni päin p:tä...

      • helluhei1

        Poistumistiet tukossa eli aivan liian ahtaat. Entä jos olisi esim. tulipalo ja koko sakin poistuminen kestää 1,5 tuntia ? Tai joku olisi kaatunut ryysäyksessä ? Ei sen kummempaa vikaa.


    • Aimo-Mättö_

      Oliko vika sähköissä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      49
      2536
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2529
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2402
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      67
      2200
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1897
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1749
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      1221
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1054
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1045
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      59
      955
    Aihe