Tere. Saittasin tommosella sivulla:
http://www.akvaario.com/kauppa/products.php?g1=541a3e
Käteen jäi ihmetys tuosta, että reippaat 200 l akvoihinkin on sisäsuodattimia. Siis, että muka riittäis ainooksi suodattimeksi. Ei kait se noin voi mennä? Mikä on maksimi akvan koko, jossa pärjää esim. kahdella isolla eheimin aquaballilla? Sanokaahan enemmän tietävät mielipitteenne. Kiitosh.
sisäsuodatin ja akvan koko
7
762
Vastaukset
- Vaari-o
Huomasit varmaan satalitraiseen suositeltavan suodattimen läpivirtaus arvon n. 350l/h
Tuossa varmaankin tarkoitetaan alle kaksisataalitraisiin akvoihin tuota sisäsuodatinta sillä kierto määrä on n. 550l/h jolloinka jakolaskulla saan akvan litrakooksi n. 180l.
Olihan siellä sisä suodattimia joiden virtaus teho oli 1000l/h. Suodatin osia lisäämällä saadaan suodatin massaa suuremmaksi ja näin ollen asennettua suurempaan akvaan virtausteho rajoituksen mukaan.
Mutta se seikka jota itse perään kuulutan on se että sisäsuodattiment vievät aina kalojen uimatilavuutta pois kun koko suodatin on akvaarion sisällä kun taas ulkosuodattimen etu on siinä että suodatus massat ovat kaikki pois akvasta ja se on huollon kannltakin käytännöllisempi ratkaisu,mielestäni. - Helmi*
Kyllä sisäsuodattimillakin pärjää jos ei ole mikään hirvittävän suuri kalasto joka sottaa kauheasti! Omassa 350 litraisessa on molemmissa päädyissä eheimin suuret sisäsuodattimet (jotain 650l/h taisi olla yhden teho?)ja ne ei näy yhtään sieltä kasvien takaa! Eheimillä taisi olla joku iso tehosuodatinkin mutta en haluaisi sitä suuren virtauksen vuoksi. Resunillakin on 1000 l/h kierrättäviä suodattimia mutta virtausta tulisi sitten aika paljon eli olisi kasvit vinossa =/
Mattosuodatinkin on yksi vaihtoehto mutta vaatii vielä suurempaa "piilottelua" ja sisustustaitoa. Ulkosuodatinta en ottaisi enää koska yksi vuoti lattialle ja meni lattia remonttiin. Sitäpaitsi nuo sisäsuodattimet ovat täysin äänettömät ja virtausta saa tasaisesti koko altaaseen. ja ei ole ärsyttäviä vaikeita, rumia letkuja jotka kasvaa sisältä levää...- alkup.
Mäkin oon vakaasti aatellut, että kunhan isomman altaan saan, niin lykkään sinnekin vaan noita sisäpömpeleitä. Vesvahinkovaaran vuoksi. Vakuutus kun ei meillä korvaa ulkosuodattimia (tuli tarkitettua, kun kaverillekin kävi niin...) ja muutos korottaisi hintoja mielestäni ihan liikaa. Ja parempihan se niin on, että pakosta täytyy pitää sitten kalakannat tarpeeksi pieninä; ei tuu ylikansotusongelmaa.
Virtausnopeus ei sitä ratkaisi, riittääkö suodatus.
Toki silläkin on merkitystä, mutta yleensä riittävä kierrätysnopeus on 2x akvan tilavuus per tunti. 200 litraisessa se olisi siis 400L/h.
Sisäsuodattimissa vain on se onkelma, että menevät herkästi tukkoon.
Mattosuodatin ei juurikaan enempää vie akvaariosta uintitilaa, ja onpahan sitä suodatuspinta-alaa vähän eritavalla kuin sisäpöristimissä tai ulkosuodattimissa :D Kyllä kalatkin sitä arvostavat, kun pysyy vesiarvot jatkuvasti hyvinä ;)- Hessu
useimmissa jutuissa lukee että suodattimen koko on sopiva jos vesi kiertää sen läpi 5 krt tunnissa! ja suodattimet on yleensä mitoitettu kaupoissa niin, että 3-5 krt kulkee vesi läpi. Eli enpä oo kuullut että 2 krt kulkis... muuta kuin vaan mattosuodattimessa joka onkin eri systeemillä toimiva.
Jos sisäsuodatin menee tukkoon, se on sitten liian pieni kyseiseen akvaarioon!!
Mulla on 100 litraisessa altaassa 500l/h tunnissa kirrättävä suodatin enkä todellakaan laittas sitä 250 litraiseen =) heh... Hessu kirjoitti:
useimmissa jutuissa lukee että suodattimen koko on sopiva jos vesi kiertää sen läpi 5 krt tunnissa! ja suodattimet on yleensä mitoitettu kaupoissa niin, että 3-5 krt kulkee vesi läpi. Eli enpä oo kuullut että 2 krt kulkis... muuta kuin vaan mattosuodattimessa joka onkin eri systeemillä toimiva.
Jos sisäsuodatin menee tukkoon, se on sitten liian pieni kyseiseen akvaarioon!!
Mulla on 100 litraisessa altaassa 500l/h tunnissa kirrättävä suodatin enkä todellakaan laittas sitä 250 litraiseen =) heh...Mattosuodatin tosiaankin toimii eritavalla: Biologisena suodattimena ;)
Tuollaisessa tarpeeksi hitaassa virtausnopeudessa hyödylliset typpibakteerit viihtyvät! Nehän siis muuttavat ammoniumin/ammoniakin nitriitin kautta nitraatiksi.
Lisäksi, koska siinä on iso suodatuspinta-ala, ei tuota tarvitse pestä.
- Tikruliini93
Kyllä parjää mainiosti vaikka 1 eheim 2012 aquapalilla,jos on sopiva kalasto(ei mitään hirmu isoja sottaajia)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292083
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051906Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841679Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy661555Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331202- 841193
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561152- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023