Mikkelin Kaupunkilehti

entinenlukija

Onko lehden uusi päätoimittaja (jäämistöä Länsi-Savosta) aloittanut sodan valtuutettu Taavitsaista vastaan? Kenen käskystä? Toivakan suvun?

35

1447

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pureluuta

      Kun Toivakka käskee, niin poika tottelee.

      • Kota_päin_muilta_pois

        Uskon samoin.


    • Taruttaja

      Hyppykeppejä. Mukava taas laskea virheet, kun lehti tulee.

    • metsänpoikatapio

      Printtimedian tasohan on Mikkelissä korkea?

    • sitoutumaton2

      Ehkä meillä on nyt asiallinen päätoimittaja?
      Taavitsainen saa kyllä juuri mitä ansaitsee.

      • Kansalainen3

        Honkamaalla mandaatti Toivakoilta. Taavitsaisella kansalaisilta. Joku ero?


      • Anonyymi

        Suvereenia toimittamista on. Päätoimittaja on aina oikeassa. Kysy vaikka.


    • saimixx

      Taavitsainen on oikea ihminen paikallaan. Hyvä Taavitsainen!

    • piiripienipyörii

      SEKAISIN SADUSTA
      29.09.2013 07:24
      39 kommentia
      Tapio Honkamaa
      Mielipide
      Kolumnit
      Sunnuntai

      Tapio Honkamaa
      [email protected]
      Kirjoittaja on Länsi-Savon
      päätoimittaja.
      -----
      Nämä samat naamat pyörivät toimittajina lehdissä ja kaupungin omistamien yhtiöiden suojatyöpaikoissa. Omistajan ohjaus toimii kyllä niin tehokaasti että kiusalliset totuudet vallan sisäpiiristä eivät pääse esille ainakaan Länsi-Savon ja Kaupunkilehden kautta. Keskittyvät lähinnä poliittisten vastustajien mollaamiseen jonkinlaisina trolleina.

      • Maanpetturitoimitus

        Eikös Timo Laitakari olekaan Länsi-Savon päätoimittaja? PS. Länsi-Savon ex-päätoimittaja Tiina Ojutkangas on "suvaitsevainen". Halusin vain muistuttaa asiasta. En suvaitse "suvaitsevaisia".


    • Hosu

      Miten Kaupunkilehti ja Toivakka liittyvät toisiinsa???

      • Hosupois

        Eikö Kaupunkilehden omistaja Ahokas ja Toivakka istu samoissa hallituksissa? Jukurit, Rantakone...? Tuskin siellä pelkästään säästä keskustellaan?


      • Tällä kertaa päätettiin tukea jotain muuta kuin Satua. Edellisellä kierroksella oli meininki ”vähän” eri.


    • Louskuttajaa

      Taavitsainen on miesmuistiin eniten vastapuolen haukkumiseen keskittynyt henkilö. Rakenna siinä nyt sitten konsensusta.
      Taavitsaisen viikkokirjeet koostuvat valtavasta pöyristelystä, mikä sumuttaa ihmisiä tarkkaan harkittujen mainosten viimeisteltyjen kuvien kera, unohtamatta mummojen käsien puristelua ympäri Mikkeliä.

      Vaihtoehtoja Taavitsaisella ei ole nimeksikään, eikä sumutus tehoa eduskunnassa, missä kovasta pyrkimyksestä huolimatta on takarivin edustaja.

      • hokihokki

        Tietyt tahot hermoituivat pari-kolme vuotta sitten Taavitsaisen jäähalli puheista. Eivät ole unohtaneet.


      • satukokki
        hokihokki kirjoitti:

        Tietyt tahot hermoituivat pari-kolme vuotta sitten Taavitsaisen jäähalli puheista. Eivät ole unohtaneet.

        Taavitsaisen puheista on kyllä hermostunut aika useat tahot, viimeksi saamelaiset. Ja kyllä se Taavitsaisellekin on näkynyt kelpaavan jäähallin aitiotarjoilu.

        Hönömaa ei ollut Länkkärin päätoimittajana ollessaankaan mikään Taavitsaisfani, mutta nyt oli kyllä aika luja hyökkäys. Ei sillä on tämä Satu semmoinen populisti että ihan ansaittu hyökkäys. Aika kovaa kieltä kuuluu itsekin käyttävän.

        Sitä vaan ihmettelen että mitä ihmeen hyssyttelyä paikkakunnan medialla on Pietarinpirtin suhteen. Ihan julkisista lähteistä löytyy aivan uskomattomia juttuja vanhusten karkailuista ja lääkityksistä, mutta ei uskalla puuttua Hönömaa eikä Suvakkisavo, ei edes itse "kaikkiin asioihin puuttuja" Taavitsainen.


    • YRITTÄJÄ17

      Eikö Honkamaa toiminut ennen Kaupunkilehden päätoimittajuutta Mikseissä projektipäällikkönä? Tuntuu, että puolustelee nyt entisiä työkavereitaan ja entistä suojatyöpaikkaansa. Olen Taavitsaisen kanssa samaa mieltä, että Miksein asemaa ja olemassaoloa on tarkasteltava kriittisesti. Mitä saatu aikaan, millä panoksella? Tulos näyttää laihalta!
      p.s. en äänestänyt Taavitsaista

      • yksiristikaksipennitmilj

      • hapokasta

        Ei varmasti mitään. Tuskin uusi päätoimittaja uskaltaa mitenkään puuttua aiheeseen.


      • siilotmiljooniksi

        Kaupungin hallituksen kokous 15.5.2017 esityslistan asia § 151 Myllysiilokorttelin rakennusoikeuden luovuttaminen / JL-Rakentajat Oy (liite)
        Hitaasti mutta varmasti etenee.


    • 5678933

      Honkamaa oli entinen Länsi-Savon päätoimittaja, kunnes siirrettiin takavasemmalle.

      • hähtäh

        Mikä on tämä Mikkelin kaupunkilehden ja Yle Mikkelin yhteistyö? Yle Mikkelin uutisia näyttävästi Kaupunkilehden nettisivuilla ja heti alla Mainoksia! Eikö mainonta ja sponsorointi ollut Yleltä kielletty? Muuta päivänpolttavaa uutistahan sivuilla ei ole, vain nämä Ylen uutiset


    • MMMMM-infra

      Puuttumatta mitenkään tapaus Taavitsaiseen.
      Mikkelin kaupunkilehti julkaisi 4.4.2019 kolumnin "Pää pystyyn" (toim. Tapio Honkamaa). Jutussa kerrotaan laveasti Mikkelin talousnäkymistä.

      Jutussa kerrotaan myös uusista kaupunkiin perustetuista yrityksistä mm.
      "Hyvinkin kiinnostava on nopeaan kasvuun tähtäävä uusi yritys Nettilippu, jonka taustalla on kovaa osaamista vuosikymmenien verran. Omistajat uskovat, että tie kansainvälisille markkinoille on hyvinkin mahdollinen."

      Tätä jäin miettimään. Ko. yrityshän on jo kannuksensa näyttänyt Fastway Ticket, jolla kasvua on lähinnä verovelan suuntaan.
      Mikä siitä tekee niin kiinnostavan, että päätoimittajakin asiaan mainitsee? Uusia päättäjiä taustalla, säkkikaupalla rahaa Kiinasta, vai mikä?

      Voisiko päätoimittaja Tapio Honkamaa avata vähän tätä asiaa?
      Journalistin ohjeissa kerrotaan, että journalistin on pyrittävä totuudenmukaiseen tiedonvälitykseen. Lisäksi tiedot on tarkistettava mahdollisimman hyvin.
      Tässä kolumnissa ei oltu tehty kumpaakaan.

      • 5823497

        KUSETUSTA.


    • lipominenseis

      Tässä ei nyt sentään enää kerrottu hyvävelikerhon hiihtokilometrejä kuten viimeisen 2 kk aikana jokaisessa ns. kaupunkilehdessä. Melkoista isojen poikien marionetin meininkiä.

      • ilmaisjakelu

        Tapio kirjoittaa lehteen (Mikkelin Kaupunkilehti) kaiken mitä "isot pojat" kertoo/tahtoo.
        On se semmone "JOURNALISTI"!?


      • jokeripokeri

        Mikkelin kaupunkilehden journalistietiikka on jo aikojen saatossa havaittu eri toimijoiden ulosantisivuna. Päätoimittaja tukee sitä agendaa jotka sille sanotaan, muuta epäolennista ei saa sanoa jottei loukkaisi näiden hyväveli verkostojen päämäärää.


    • hyvinsävedät

      Ei sitä muuten kerhoissa kestä jos ei hyppää merkittävämpien miesten pillin mukaan. Hyvä että jotain hommia löytyi hänellekin, eipähän ole työttömänä kunnan taloutta rasittamassa.

    • ruskeakielilehti

      Kaupunkilehti ei julkaise viskareiden jutussa viskarsseja arvostelevia kommentteja, Satua arvostelevien kyllä, niistä suurin osa varmaan virkassien kirjoittamia.

    • Juggernautt

      Heti alkuun totean, etten ole demari tai kokkari, vaan persu ja helvetin ylpeä siitä.

      Taavitsaisen ja hänen tukijoukkonsa peräänkuuluttamat: objektiivinen journalismi ja viestintuojan ampuminen asettuvat hyvin kyseenalaiseen valoon, kun miettii kuinka Taavitsainen itse ja demarit suhtautuivat persujen lynkkaamiseen siirtolaiskriisin puhjettua.

      Median, joista erityisesti verovaroin rahoitettavan Ylen, jatkuva näkökulmajournalismi ja persujahti eivät häirinneet Taavitsaista millään tavalla, koska edunsaajana toimi Taavitsainen ja demarit.

      Nyt Taavitsaisen saatua lehdistöltä ripauksen siitä, mitä persut on kantanut niskassaan aiheetta 10 vuotta, aloittaa ulinat viestintuojan ampumisesta.

      Että se siitä suoraselkäisyydestä.

    • Anonyymi

      Taso on kieltämättä pelottavan surkea. Varsinkin monet naislääkärit tuntuu elävän jossain aivan omassa höpö höpö-maailmassaan. Virolaisista trolli-lääkäreistä on turha edes sanoa mitään

      • Anonyymi

        Hupsistakeikkaa, piti mennä ummikkolääkärit-ketjuun


    • Anonyymi

      On on. Mutta, mitä sanoo uusi omistaja Keskisuomalainen?

      • Anonyymi

        Törkeää vihapuhetta ja maalittamista! Poliisin on puututtava!!!!


    • Anonyymi

      Tapio on idiootti! Hyväveli-järjestelmän juoksupoika.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      631
      2663
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      418
      2086
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2080
    4. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      75
      1686
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      20
      1649
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      65
      1512
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      127
      1284
    8. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      20
      1121
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      23
      1100
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      998
    Aihe