Mikkelin Kaupunkilehti

entinenlukija

Onko lehden uusi päätoimittaja (jäämistöä Länsi-Savosta) aloittanut sodan valtuutettu Taavitsaista vastaan? Kenen käskystä? Toivakan suvun?

35

1478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pureluuta

      Kun Toivakka käskee, niin poika tottelee.

      • Kota_päin_muilta_pois

        Uskon samoin.


    • Taruttaja

      Hyppykeppejä. Mukava taas laskea virheet, kun lehti tulee.

    • metsänpoikatapio

      Printtimedian tasohan on Mikkelissä korkea?

    • sitoutumaton2

      Ehkä meillä on nyt asiallinen päätoimittaja?
      Taavitsainen saa kyllä juuri mitä ansaitsee.

      • Kansalainen3

        Honkamaalla mandaatti Toivakoilta. Taavitsaisella kansalaisilta. Joku ero?


      • Anonyymi

        Suvereenia toimittamista on. Päätoimittaja on aina oikeassa. Kysy vaikka.


    • saimixx

      Taavitsainen on oikea ihminen paikallaan. Hyvä Taavitsainen!

    • piiripienipyörii

      SEKAISIN SADUSTA
      29.09.2013 07:24
      39 kommentia
      Tapio Honkamaa
      Mielipide
      Kolumnit
      Sunnuntai

      Tapio Honkamaa
      [email protected]
      Kirjoittaja on Länsi-Savon
      päätoimittaja.
      -----
      Nämä samat naamat pyörivät toimittajina lehdissä ja kaupungin omistamien yhtiöiden suojatyöpaikoissa. Omistajan ohjaus toimii kyllä niin tehokaasti että kiusalliset totuudet vallan sisäpiiristä eivät pääse esille ainakaan Länsi-Savon ja Kaupunkilehden kautta. Keskittyvät lähinnä poliittisten vastustajien mollaamiseen jonkinlaisina trolleina.

      • Maanpetturitoimitus

        Eikös Timo Laitakari olekaan Länsi-Savon päätoimittaja? PS. Länsi-Savon ex-päätoimittaja Tiina Ojutkangas on "suvaitsevainen". Halusin vain muistuttaa asiasta. En suvaitse "suvaitsevaisia".


    • Hosu

      Miten Kaupunkilehti ja Toivakka liittyvät toisiinsa???

      • Hosupois

        Eikö Kaupunkilehden omistaja Ahokas ja Toivakka istu samoissa hallituksissa? Jukurit, Rantakone...? Tuskin siellä pelkästään säästä keskustellaan?


      • Tällä kertaa päätettiin tukea jotain muuta kuin Satua. Edellisellä kierroksella oli meininki ”vähän” eri.


    • Louskuttajaa

      Taavitsainen on miesmuistiin eniten vastapuolen haukkumiseen keskittynyt henkilö. Rakenna siinä nyt sitten konsensusta.
      Taavitsaisen viikkokirjeet koostuvat valtavasta pöyristelystä, mikä sumuttaa ihmisiä tarkkaan harkittujen mainosten viimeisteltyjen kuvien kera, unohtamatta mummojen käsien puristelua ympäri Mikkeliä.

      Vaihtoehtoja Taavitsaisella ei ole nimeksikään, eikä sumutus tehoa eduskunnassa, missä kovasta pyrkimyksestä huolimatta on takarivin edustaja.

      • hokihokki

        Tietyt tahot hermoituivat pari-kolme vuotta sitten Taavitsaisen jäähalli puheista. Eivät ole unohtaneet.


      • satukokki
        hokihokki kirjoitti:

        Tietyt tahot hermoituivat pari-kolme vuotta sitten Taavitsaisen jäähalli puheista. Eivät ole unohtaneet.

        Taavitsaisen puheista on kyllä hermostunut aika useat tahot, viimeksi saamelaiset. Ja kyllä se Taavitsaisellekin on näkynyt kelpaavan jäähallin aitiotarjoilu.

        Hönömaa ei ollut Länkkärin päätoimittajana ollessaankaan mikään Taavitsaisfani, mutta nyt oli kyllä aika luja hyökkäys. Ei sillä on tämä Satu semmoinen populisti että ihan ansaittu hyökkäys. Aika kovaa kieltä kuuluu itsekin käyttävän.

        Sitä vaan ihmettelen että mitä ihmeen hyssyttelyä paikkakunnan medialla on Pietarinpirtin suhteen. Ihan julkisista lähteistä löytyy aivan uskomattomia juttuja vanhusten karkailuista ja lääkityksistä, mutta ei uskalla puuttua Hönömaa eikä Suvakkisavo, ei edes itse "kaikkiin asioihin puuttuja" Taavitsainen.


    • YRITTÄJÄ17

      Eikö Honkamaa toiminut ennen Kaupunkilehden päätoimittajuutta Mikseissä projektipäällikkönä? Tuntuu, että puolustelee nyt entisiä työkavereitaan ja entistä suojatyöpaikkaansa. Olen Taavitsaisen kanssa samaa mieltä, että Miksein asemaa ja olemassaoloa on tarkasteltava kriittisesti. Mitä saatu aikaan, millä panoksella? Tulos näyttää laihalta!
      p.s. en äänestänyt Taavitsaista

      • yksiristikaksipennitmilj

      • hapokasta

        Ei varmasti mitään. Tuskin uusi päätoimittaja uskaltaa mitenkään puuttua aiheeseen.


      • siilotmiljooniksi

        Kaupungin hallituksen kokous 15.5.2017 esityslistan asia § 151 Myllysiilokorttelin rakennusoikeuden luovuttaminen / JL-Rakentajat Oy (liite)
        Hitaasti mutta varmasti etenee.


    • 5678933

      Honkamaa oli entinen Länsi-Savon päätoimittaja, kunnes siirrettiin takavasemmalle.

      • hähtäh

        Mikä on tämä Mikkelin kaupunkilehden ja Yle Mikkelin yhteistyö? Yle Mikkelin uutisia näyttävästi Kaupunkilehden nettisivuilla ja heti alla Mainoksia! Eikö mainonta ja sponsorointi ollut Yleltä kielletty? Muuta päivänpolttavaa uutistahan sivuilla ei ole, vain nämä Ylen uutiset


    • MMMMM-infra

      Puuttumatta mitenkään tapaus Taavitsaiseen.
      Mikkelin kaupunkilehti julkaisi 4.4.2019 kolumnin "Pää pystyyn" (toim. Tapio Honkamaa). Jutussa kerrotaan laveasti Mikkelin talousnäkymistä.

      Jutussa kerrotaan myös uusista kaupunkiin perustetuista yrityksistä mm.
      "Hyvinkin kiinnostava on nopeaan kasvuun tähtäävä uusi yritys Nettilippu, jonka taustalla on kovaa osaamista vuosikymmenien verran. Omistajat uskovat, että tie kansainvälisille markkinoille on hyvinkin mahdollinen."

      Tätä jäin miettimään. Ko. yrityshän on jo kannuksensa näyttänyt Fastway Ticket, jolla kasvua on lähinnä verovelan suuntaan.
      Mikä siitä tekee niin kiinnostavan, että päätoimittajakin asiaan mainitsee? Uusia päättäjiä taustalla, säkkikaupalla rahaa Kiinasta, vai mikä?

      Voisiko päätoimittaja Tapio Honkamaa avata vähän tätä asiaa?
      Journalistin ohjeissa kerrotaan, että journalistin on pyrittävä totuudenmukaiseen tiedonvälitykseen. Lisäksi tiedot on tarkistettava mahdollisimman hyvin.
      Tässä kolumnissa ei oltu tehty kumpaakaan.

      • 5823497

        KUSETUSTA.


    • lipominenseis

      Tässä ei nyt sentään enää kerrottu hyvävelikerhon hiihtokilometrejä kuten viimeisen 2 kk aikana jokaisessa ns. kaupunkilehdessä. Melkoista isojen poikien marionetin meininkiä.

      • ilmaisjakelu

        Tapio kirjoittaa lehteen (Mikkelin Kaupunkilehti) kaiken mitä "isot pojat" kertoo/tahtoo.
        On se semmone "JOURNALISTI"!?


      • jokeripokeri

        Mikkelin kaupunkilehden journalistietiikka on jo aikojen saatossa havaittu eri toimijoiden ulosantisivuna. Päätoimittaja tukee sitä agendaa jotka sille sanotaan, muuta epäolennista ei saa sanoa jottei loukkaisi näiden hyväveli verkostojen päämäärää.


    • hyvinsävedät

      Ei sitä muuten kerhoissa kestä jos ei hyppää merkittävämpien miesten pillin mukaan. Hyvä että jotain hommia löytyi hänellekin, eipähän ole työttömänä kunnan taloutta rasittamassa.

    • ruskeakielilehti

      Kaupunkilehti ei julkaise viskareiden jutussa viskarsseja arvostelevia kommentteja, Satua arvostelevien kyllä, niistä suurin osa varmaan virkassien kirjoittamia.

    • Juggernautt

      Heti alkuun totean, etten ole demari tai kokkari, vaan persu ja helvetin ylpeä siitä.

      Taavitsaisen ja hänen tukijoukkonsa peräänkuuluttamat: objektiivinen journalismi ja viestintuojan ampuminen asettuvat hyvin kyseenalaiseen valoon, kun miettii kuinka Taavitsainen itse ja demarit suhtautuivat persujen lynkkaamiseen siirtolaiskriisin puhjettua.

      Median, joista erityisesti verovaroin rahoitettavan Ylen, jatkuva näkökulmajournalismi ja persujahti eivät häirinneet Taavitsaista millään tavalla, koska edunsaajana toimi Taavitsainen ja demarit.

      Nyt Taavitsaisen saatua lehdistöltä ripauksen siitä, mitä persut on kantanut niskassaan aiheetta 10 vuotta, aloittaa ulinat viestintuojan ampumisesta.

      Että se siitä suoraselkäisyydestä.

    • Anonyymi

      Taso on kieltämättä pelottavan surkea. Varsinkin monet naislääkärit tuntuu elävän jossain aivan omassa höpö höpö-maailmassaan. Virolaisista trolli-lääkäreistä on turha edes sanoa mitään

      • Anonyymi

        Hupsistakeikkaa, piti mennä ummikkolääkärit-ketjuun


    • Anonyymi

      On on. Mutta, mitä sanoo uusi omistaja Keskisuomalainen?

      • Anonyymi

        Törkeää vihapuhetta ja maalittamista! Poliisin on puututtava!!!!


    • Anonyymi

      Tapio on idiootti! Hyväveli-järjestelmän juoksupoika.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4372
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2822
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2582
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1556
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1498
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1219
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      184
      1003
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe