2v lapselle harrastusta Turussa?

Tuulae

Koitan etsiä 2v tytölle kivaa aktiviteettia, mutta ei tunnu löytyvän kuin vasta iäkkäämmille lapsille. Ei haittaa jos kyseessä on laji jossa vanhempi tekee mukana, mutta äiti-lapsi tanssia tai jumppia ei nyt etsitä.
Joitakin lakeja on 3v ylöspäin vasta.

Erityisesti jalkapallosta näyttää olevan innostunut tällä hetkellä! Jos joku tietää Turussa (tai järkevän ajomatkan päässä) seuran missä olisi 2 vuotiaille jo futista (tai perhefutista) niin ilmoitelkaa. Myös jos löytyy seura, johon otetaan poikkeuksellisesti nuorempi mukaa jos on motorisesti lahjakas.
..muutkin tämän tyyliset joukkuelajit ollaan kyllä valmiita kokeilemaan jos löytyy tuonikäiselle.. :)

3

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siihen on syy, että niitä löytyy iäkkäämmille lapsille...

      Olen vakaasti sitä mieltä, että tuon ikäisen lapsen paras harrastus on puuhailla kotona kaikkea kivaa äiskän ja iskän kanssa, leikkiä jne. Ja miksei sukulaisissakin ja tuttujen luona. Lisäksi voi mennä leikkipuistoon muiden lasten seuraan.

      Ohjattujen harrastusten aika on vasta myöhemmin.

    • Tuulae

      Niin... kyllä sitä 7 päivää viikossa puuhaa monta tuntia kaikkea isin ja äidin kanssa ja siinä sivussa niitten muutaman sukulaisen joka paikkakunnalla asuu.

      Kerta viikossa noin tunnin ajan samanikäisten lasten kanssa palloilu ei mielestäni ole pahaksi, etenkin kun lähipiirissä niitä saman ikäisiä ei juuri ole. Tyttö kuitenkin innostuu uusista jutuista paljon ja tykkää muiden lasten seurasta..

    • Uintiumppa

      Tykkääkö uida? Tarjolla varmaan taaperouintia? Varmaan ottavat myös joihinkin perhejumppiin aika pieniäkin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe