Onkohan aikasempi ls-asiakkuus este sijaisperheeksi ryhtymiselle. Asiakkuus päättyi 2vuotta sitten kun vanhin lapssemme täytti 18v. Muista perheeni lapsista ei ole ollut asiakkuutta. Harkitsemme sijaisperheeksi rytymistä ja sos. toimi tarkistaa taustat vaikka ei ole enää ls-asiakkuutta, onkohan aikaempi asiakkuus esteenä. Toimeentuloasikkaita emme ole ja muuten asiamme ovat kunnossa.
Onko aikaisempi ls asiakkuus este
5
240
Vastaukset
- jovainon
On este. Miten kykenette toimimaan sijaisperheenä, jos ette pärjänneet omankaan kanssa?
- eikerromitään
Tuo argumentti ei kelpaa. Eräs entinen sijaisvanhempi piti yllä julmaa hierarkiaa, jonka huipulla olivat omat lapset ja juurella, arvatkaa ketkä?
- muttahyvinsujuu
Höpsönpöpsön :)
Luehan mitä aiheesta on oikein kirjoitettu:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/4292518/sij-lapsi-sijaisvanhempana
- eiarmoa
Kuulemma erityistä tukea tarvitseva sijoitettu lapsi oli kaikkein pohjimmainen (itkuinen yms.).
- kiertäkääkaukaa
Ainakin, jos sijaisvanhemmalta on otettu kaltoin kohtelun vuoksi lapset pois - tuollaiseen paikkaan ei minkään kunnan tule enää sijoittaa ainoatakaan lasta (ei tuki-, ei kriisi-, ei sijais- , ei leiritoiminta- yms.) Juuri tuollainen huono paikka voisi hyvin mieluusti ottaa vaikka vanhuksia, jotta voisi taas esitellä sädekehäänsä ja sen valheellista säihkettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1375798
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962599- 1342517
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102090- 121443
- 621148
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101062- 51922
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101835- 76835