Toinen aviomies

Pyöreä

Edessäni oli unen aviomieheni, olimme nuoria molemmat, hyvin vahva psyykkisesti ja fyysisesti ja päivettynyt iho. Hän katsoi jotakuta ja kuunteli puhetta tarkkaavaisesti. Silitin hänen lyhyeksi ajettua niskaansa miettiväisesti ja huomasin hänen kaulassaan pienen puolisenttisen pyöreän arven. Kosketin sitä sormella ja sen reunat tuntuivat kovilta.
Mies ei muistuta ketään tuntemaani. Mihin tämän unen sijoittaisi? En itse tunne olevani vahva.

2

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unen aviomies voisi kuvata jotain haavekuvaa tai tukea, jota tarvitset nyt. Olet ehkä elämäntilanteessa, jossa katsot elämäsi kulkua taaksepäin, pinnan alla on kaipuu läheisyyteen, intohimoon, johonkin joka puuttuu.

      Unen mies kuunteli jonkun puhetta tarkkaavaisesti, ehkä tämä unen mies kehottaa myös sinua kuuntelemaan omaa itseäsi; kenties sitä ns maskuliinista puoltasi, joka usein liitetään itsevarmuuteen, antamiseen, hallitsevuuteen, suhteisiin elämäsi miehiin.

      Unen arpi voi kuvata surullisia muistoja, jotain joka on jättänyt jälkensä. Arpi voi olla myös vertaus syvällä asuvasta epävarmuudesta, joka lukitsee sinut paikoilleen ja estää etenemästä uuteen jaksoon elämässäsi.

      • aloittajalta

        Vastauksessasi on monta sopivaa ideaa, kiitos vaivannäöstä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1612
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1611
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe