Eilen oli mielenkiintoinen artikkeli lehdessä ulkomaalaisten rikollisten määrän voimakkaasta kasvusta Suomen vankiloissa. Yllätys yllätys, viroloiset komeilivat listassa suurimpana ulkomaalaisena vankiryhmänä. Sen jälkeen tulivat muista itä-Euroopan maista tulleet, kuten liettualaiset, venäläiset ja romanialaiset.
Lienee onkin Suomen historian yksi suurimmista onnettomuuksista se, että 20 vuotta sitten virolaisilta lakattiin vaatimasta viisumia Suomeen. Tiesin jo silloin että siitä seuraa ongelmia. Suomen päättäjät eivät silloinkaan kyenneet näkemään eteensä.
Olisi kunnon virolaisillekin hyväksi jos heitä ei heti ennakkoluuloisesti sekoitettaisi Suomessa rikollisiin, siksi Suomen hallituksella pitäisi olla ensisijaisena tehtävänä karsia jyvät akanoista. Esimerkiksi virolaisella naisella joka tulee Suomeen tekemään niinsanottua ei-valkoisen-ihmisen- työtä, johon ei yksinkertaisesti saada suomalaista, tulisi edelleen olla oikeus seilata Suomenlahtea edes takaisin, mutta kaikki muut pitäisi jättää armotta rautaesiripun taakse.
Miten virolaiset näkevät tämän asian?
Vorot ja verot
omanvirainen
0
117
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2318977- 695925
- 255522
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni465397Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv395262Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h925164- 624653
- 434327
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on573646- 493305