Kuinkahan paljon tuollainen Nokian Panimon kaljalava maksaisi laivalla, kun kerran maissa hinta on noin 2150 euroa? Paljonko tuossa jää hintaa yhdelle jos laskisi keisseinä? Ja saako noita tuoda kuinka monta omaan käyttöön ilman että tullille tarvitsee selitellä sen enempää?
http://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000005198822.html
http://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000005198822.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Siinä tuhannen euron hujatteilla. Lisäksi kuorma-auton kuljetus.
TV-sarjassa Suomen tulli yhdet toivat Volvolla kunnon lastin. Paino liikaa taka-akselilla eikä tavaran siirto auttanut. Eukon piti lähteä kävelemään ja matkata kotiin ratikalla.
Jos mukana kaksi lavaa, ei kannata selitellä vaan maksaa tulli.
"Paljonko tuossa jää hintaa yhdelle jos laskisi keisseinä?"
Lasketaanpa, lavallahan on siis kuvan mukaan 1080 kpl 0,5 litran purkkeja.
24x0,33L salkkujen kaljamäärä lavalla:
540L / 7,92L = 68,18 kpl
Nettohinta yhden keissin juomille, kun poistaan 1080:n pantit:
(2149,20€ - 162€) / 68,18 = 29,15€
Päälle 24:n pantit:
29,15€ 3.6€ = 32,75€
Eli tavallisina kaljasalkkuina myyntihinnaksi maissa jäisi 32,75€ per salkku. Kyseessä on siten hieman arvokkaampi kalja. Litrahinnaksi jää silloin 3,68€. Kauppiaskin on näköjään laskenut litrahinnan oikein.
Tosin luultavasti 24-päkki pitäisi myydä 1,37€ x 24 = 32,88€ hinnalla, koska lain mukaan yksittäistä juomapakkausta ei saa myydä halvemmalla kuin mitä yhden vastaavan hinnaksi jää monipakkauksessa.
...yksittäistä juomapakkausta ei saa myydä halvemmalla kuin mitä yhden vastaavan hinnaksi jää monipakkauksessa...
Korjaus, siis ei saa myydä kalliimmalla tietenkään. Eli monipakkauksen juomien litrahinta ei saa olla alempi kuin monipakkauksessa olevan yksittäisenä myytävän juoman litrahinta, koska alkoholijuomien myynnissä ei sallita paljousalennuksia.
Tallinkin paatissa 42 ltk. (1008prk.) Sandels olutta hintaan 465,50€ eli 10,87€ per loota.
Tuo 42 salkkua on suunnilleen laillinen määrä per 3 matkustajaa. Ei mene kuin 0,88 litraa yli 110:n. Nostavatko trukilla lavallisen Transitin kyytiin samaan hintaan?
Sandels on kyllä 12,90-13,50 per loota Tallinskin nopeilla paateilla.
Lavallisen+saa+todennäköisesti+neuvoteltua+halvemmaksi+ainakin+jos+sopii+siitä+etukäteen.+Itse+sain+Viikkarilta+tavallista+5,2%+nelosolvia+viimeksi+hintaan+10,50+suoraan+myymälästä.+Ei+ollut+mikään+henkilökohtainen+kustomihinta,+mutta+siinä+10+euron+pintaan+ne+hinnat+alkaen+olutlaatikot+laivoilla+yleensä+on.
Hinnat on tuotemerkistä kiinni. Olvia saa yleensä halvemmalla, kuin Olvin Sandelsia.
Hinnastot löytyy netistäkin, eikä perustallaaja saa niistä mitään tingattua.
Jos on kunnon humalassa (niinkuin yleensä olen) niin myyvätkö? Sisu pastillit kuulemma vievät viinan hajun.
Xylitoli peittää alkoholin maun tehokkaammin, koska on alkoholi myös itsessään.
Sisut, Mynthonit ja vastaavat sopivat paremmin tupakanhajun poistoon hengityksestä.
Lattialle levitellyillä kahvinpuruilla saa peitettyä pahaa hajua sisätiloissa yleisellä tasolla, jos on esimerkiksi oksentanut hyttiin.
Tulitikkua raapaisemalla pystyy puolestaan nopeasti häivyttämään suolikaasun tuoksun. Varovasti sitten tulitikkujen kanssa. Ahdas laivan hytti, tulentekovälineet ja voimakkaan metaaninen kaasu ovat aika vaarallinen yhdistelmä.
"Sisut, Mynthonit ja vastaavat sopivat paremmin tupakanhajun poistoon hengityksestä."
mites poistat tupakan hajun vaatteistas, henkesi voi haista muutenkin paskalta ...
Ylittää "selvitysrajan" joten vaikka toisit yhden kuormalavallisen niintullin pysäyttäessä täytyy antaa selitys miksi tuot niin paljon. Ei sen kummempaa
Yhden voi tuoda huoletta, koska se on pienin myyntierä. Yhdessä on juotavaa noin 3 purkkia päivässä yhden vuoden ajaksi. Purkkiolut säilyy noin vuoden.