Onko olemassa ohjelmaa jolla voi etsiä tietyn kuvan netistä.
Kuvan löytäminen netistä
kuvanmuokkaus
10298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tarkoitatko tilannetta, jossa sinulla on kuva tai linkki siihen ja haluat katsoa onko sama kuva jossakin muuallakin? Esimerkiksi feikkiprofiilikuvat jne.
Ainakin tineye tekee tuon. Facebookin kuvia se ei välttämättä löydä.
Kirjoita googleen mitä kuva esittää, esim " Kiss in Helsinki" ja paina kuvahaku. Tai kissa laivalla "The cat in the boat" ja kuvahaku.
Ihan tuo googlen kuvahaku on kätevä. Kirjoitat vaan mitä haluat. Esim Porsche Cayenne tuo esiin kaikki Cayennet, tosin usein muitakin malleja saattaa eksyä mukaan.
Ja jos mietit että sinulla on jokin kuva ja haluat tietää sen levinneisyydestä, niin googlen kuvahaku auttaa tässäkin. Hakurivin vieressä näet kameran kuvan, tästä aukeaa pikkuikkuna johon voit valita syötätkö kuvan osoitteen joka on jo internetissä, vai haluatko ladata kuvan omalta koneeltasi. Jälkimmäinen on kätevä kun haluat varmistaa ettei kukaan ole varastanut ottamiasi kuvia jakaakseen niitä netissä.
Normi-Googlen oikeasta yläkulmasta on klikattava "kuvahaku" ja sen jälkeen haet eri nimityksillä.
Tosin löytyy niitä hyvin Bingistäkin, kohdasta "kuvat"
http://www.bing.com/
Entä jos haluaa selvittää onko joku oma kuva levinnyt verkossa?
DrBigG ylempänä kirjoitti:
"Ja jos mietit että sinulla on jokin kuva ja haluat tietää sen levinneisyydestä, niin googlen kuvahaku auttaa tässäkin. Hakurivin vieressä näet kameran kuvan, tästä aukeaa pikkuikkuna johon voit valita syötätkö kuvan osoitteen joka on jo internetissä, vai haluatko ladata kuvan omalta koneeltasi. Jälkimmäinen on kätevä kun haluat varmistaa ettei kukaan ole varastanut ottamiasi kuvia jakaakseen niitä netissä. "
Sarjassa naiviuden riemukulkua. Heh, viisasta syöttää oma kuvansa Googlen kuvahakuun, varsinkaan jos ei kuviaan nettiin edes halua ;-)
Mutta ongelma on se, että vaika _itse_ ei kuviaan nettiin tai edes pilvipalveluun laita, niin tuttavapiirin käytöksestä ei kukaan voi mennä takuuseen.
Pelkkien paperikuvien aikaan ei toisten eri tilanteissa ottamisa kuvissa esiintyminen haitannut, nyt on tilanne täysin pänvastainen.
Itse en mieluusti halua edes vastata mailiin, joka tuka tulee Google-mailista, puhumattakaan että haluaisin sen kautta lähetettävän kuvia joissa esiinnyn. Kerran Googlen hallussa, aina Googlen servereillä, kaikki, aivan kaikki.
Muttä lähitulevaisuudessa tulee kasvojentunnistukseen perustuva hakumahdollisuus ja silloin elämänsä FB:n & Co nettiin syöttäneillä on "hauskaa" kun suunnilleen kuka tahansa voi salapoliiseilla ja saada selville missä kaikkialla henkilö on esiintynyt, nettiin laitetuista luokkakuvista alkaen.
Tähän kun lisätään "Google-netti-lasit" vaikkapa kaupunngilla liikuessa kasvojentunnistuksen hakuun yhdistettynä, niin saa paljon infoa livessä vaikka naapuripöydässä kahviaan juovasta tuntemattomasta henkilöstä.
"Hienoa" tämä teknologian kehitys ... Orwell-84 oli täysin oikeassa ja aina pahemmaksi vain menee ... ja naivit massat vain taputtavat käsiään ...
Hyvä kommentti. On tulossa laki jonka ansiosta voi poistaa tietonsa jostain rekisteristä. Se tuo kuluja kaupalle ym. Joku asiakasnumero voi olla monessa paikassa.
Bing ja Google osaavat hakea kuvia.