Ottaako kirkko vastuun siitä, että rippikoulun käyneestä lapsesta kasvaa ääriuskovainen, joka räjäyttää pommin moskeijassa, tarkoittaen tappaa mahdollisimman monta islaminuskoista.
Kirkon vastuu
16
309
Vastaukset
- Terv.Faktat
Montako tällaista tapausta on tapahtunut?
- yg76yt5
Tutkippa historiaa. Googlekkin on kunnossa...
- ujhtbfr
Tiedätte, että Kreikan kielen "anomia" sanalla tarkoitetaan lain rikkomista; RIKOSTA,
eikä rikollisen kristinuskon eksytyksessä käyttämää sanaa "syntiä."
Joten rikollisiksi aivopestyjä uskovaisia eksytetään uskomaan että jos tekee
syntiä, niin sen olis muka Jeesus sovittanut VAIKKA se todellisuudessa on RIKOS!
Tuolla tavalla, kristinusko kouluttaa/aivopesee saatanaa ja sen "herra jumalaa" palvelevia Jeesuksen Nimeen ja Hänen syntien sovituksen uskolla uhrejaan RIKOKSIA tehneiksi rikollisiksi.
Joten, tämän Jeesuksen antama uskomisen kielto on tärkeä ymmärtää.
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
uskontunnustus ja sen antaneiden kaltaisuudesta...
FAKTAT VOITTE TARKISTAA...
järjettömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
Ymmärtämättömyydenne:
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Ihmisyydestänne luopuminen:
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
saatana ja herra jumala uudeksi jumaliksi:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
(syntinen=rikollinen) yg76yt5 kirjoitti:
Tutkippa historiaa. Googlekkin on kunnossa...
Monessako tapauksessa Suomessa rippikoulun käynyt on radikalisoitunut ja räjäyttänyt itsensä moskeijassa?
- YKÄ.gt
Suomessa on toistaiseksi vähän moskeijoita. Lähitulevaisuudessa asiat voivat olla toisin. Ottaako kirkko vastuun, jos vahinko käy?
YKÄ.gt kirjoitti:
Suomessa on toistaiseksi vähän moskeijoita. Lähitulevaisuudessa asiat voivat olla toisin. Ottaako kirkko vastuun, jos vahinko käy?
Jos vaikka vastaisit kysymykseeni.
- Mennään.järjestyksessä
yuggis_ kirjoitti:
Jos vaikka vastaisit kysymykseeni.
Vastaa ensiksi aloituksessa tehtyyn kysymykseen.
Mennään.järjestyksessä kirjoitti:
Vastaa ensiksi aloituksessa tehtyyn kysymykseen.
Ensiksi:
Se ei ole kysymys, sillä sen perässä on piste, ei kysymysmerkki. Tämä on opetettu jo kakkosella.
Toiseksi:
Sitä ei ole koskaan tapahtunut, eli miten vastausta siihen voisi tietää?
Kolmanneksi:
Mikset vaadi muslimiseurakuntia ottamaan vastuuta? Onko muslimiterrorismi kristittyjä kohtaan siis hyväksyttävämpää kuin kristittyjen terrorismi muslimeja kohtaan?- Ykä.gt
Taas näitä pisteleikkejä.
Sitä ei vielä ole tapahtunut suomessa. Ilkivaltaa moskeijiita kohtaan on. Ulkomailla kristityt ovat räjäytelleet moskeijoita.
Ottaako kirkko vastuun siitä jos joku äärikristitty räjäyttää moskeijan?
""Mikset vaadi muslimiseurakuntia ottamaan vastuuta? ""
- Sä voit itse tehdä tämän vaatimuksen, vai hyväksytkö kaikki muslimien teot? Ykä.gt kirjoitti:
Taas näitä pisteleikkejä.
Sitä ei vielä ole tapahtunut suomessa. Ilkivaltaa moskeijiita kohtaan on. Ulkomailla kristityt ovat räjäytelleet moskeijoita.
Ottaako kirkko vastuun siitä jos joku äärikristitty räjäyttää moskeijan?
""Mikset vaadi muslimiseurakuntia ottamaan vastuuta? ""
- Sä voit itse tehdä tämän vaatimuksen, vai hyväksytkö kaikki muslimien teot?Miksi sitä tapahtuisi Suomessa? Ja missäs päin maailmaa tällaista on tapahtunut (linkkiä kiitos(lähi-itää tms EI lasketa, se on täysin erilainen sekä kulttuuriltaan että uskonnoltaan kuin Suomi))?
Koska väitin hyväksyväni ne? Sinähän tässä väität KRISTITTYJEN räjäyttäneen moskeijoita, mutta et puhu mitään muslimien toisilleen tekemistä iskuista tai heidän kristittyihin kohdistuneista vainoistaan.- yanne
yuggis_ kirjoitti:
Monessako tapauksessa Suomessa rippikoulun käynyt on radikalisoitunut ja räjäyttänyt itsensä moskeijassa?
Lue uskontunnustukses ja ota opiksi
yanne kirjoitti:
Lue uskontunnustukses ja ota opiksi
Olet paska väittelijä.
Enkä koskaan sanonut olevani uskovainen.
- hajoon
yuggis on separi
- joojepjoo
Rippikoulu on vastalääkettä uskonnolliselle radikalismille. Ainakin Suomessa on ollut. Rippikoulunhan on käynyt varmaan 85-95% suomalaisista ja ihan helposti suomalaisia ei saa uskonolliseen kiihkoon toisinuskovia vastaan. Aika suvaitsevaa meininkiä meillä siinä suhteessa. Ne, jotka pitää Suomessa yllä rasismia, muukalaisvihaa ei perustele vihaansa kristinuskolla. Netissä kirkosta erotaan ehkä eniten siitä syystä, että se ymmärtää ja suvaitsee liikaa muslimeja ja turvapaikanhakijoita
- huomannut
Suomi24 ottaa vastuun. Totuuden kirjoittajat joutuu banniin jotta nuoret eivät saisi tietoa ihmisyydestä. Ilmeisesti poliittinen oikeisto ja kirkko tekevät yhteistyötä. Ainakin yksi kirjoittaja on tässäkin keskustelussa mukana joka sen on pajastanut.
Ei ihmisen tarvitse olla komministi mutta ilmeisesti uskovaisen pitää olla vakoisten asialla ja kirkon valkoinen enkeli eksyttäjänä.
Häpeä suomi24selle!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2196252Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1805812Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai155424BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2514321Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j734087- 2663902
Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1393462Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1283279HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok212986Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan22449