Mitä pitää laittaa muistilistalleen, jos ostaa kerros- tai rivitalo-osakkeen?
Mitä kaikkea velvollisuutta siihen "omistamiseen" kuuluu?
Asunnon ostoaikeissa.
2
255
Vastaukset
- Ostelija
Pitää päättää minkälaisen asunnon on ostamassa siltä pohjalta on hyvä rajata vaihtoehtoja. Omistajan velvollisuudet selviävät sitten ajan kanssa aivan isännöitsijän toimestakin.
- älä_osta_pommia
Vastikkeet pitää tietysti maksaa ja ylipäätään kaikki sisäpinnat (pintamateriaalit, katkasijat yms.) ovat osakkaan vastuulla. Osakkaan tehtäviin kuuluu myös puhdistaa lattiakaivojen ja pesualtaiden vesilukot, poistoilmaventtiilit (mutta säätöjä ei saa muutella), lamputkin pitää vaihtaa ihan itse ja omalla kustannuksella. Toisaalta yhteistiloissa ei saa varastoida mitä vaan & missä vaan eikä jätekatokseen saa noin vaan hylätä vanhaa sohvaa yms. Roskatkin pitäisi jaksaa viedä jätekatokseen. Nämä eivät todellakaan ole itsestäänselvyyksiä etenkään vuokralaisille.
Joissain asunnoissa joutuu myös huolehtimaan itse huoneistokohtaisen ilmanvaihtokoneen puhdistuksesta (3 kk välien) sekä ostamaan siihen uudet suodattimet (2 kertaa vuodessa).
Pienissä rivitaloyhtiöissä harrastetaan myös "talkootyötä" eli on "vapaaehtoinen" vuorolista lumitöille vähän kaikelle muullekin. Melkein suosittelisin välttämään näitä yhtiötä. Tyypillisesti touhua pyörittää alkuperäisasukkaista koostuva pappakerho, joka pitää oikeutenaan sanella säännöt alle 30 vuotta talossa asuneille märkäkorville ja joiden mielestä kunnossapito ei saisi maksaa mitään, koska heille riittää, ettei talo sorru ennen kuin heidät kannetaan puupalttoossa pois.
Ostajan kannalta pitäisi olla erittäin tärkeä tieto, millaisia korjauskustannuksia on seuraavien 5 tai 10 vuoden aikana luvassa. Siis PTS. Onko taloa ylläpidetty suunnitelmallisesti vai onko pää tukevasti pensaassa ja vaan odotetaan, mitä ylläriä pukkaa. Kun paikat päästetään todella huonoon kuntoon, jää ainoaksi vaihtoehdoksi raskas = kallis korjaaminen. Lisäksi saattaa useita, kalliita, juttuja osua samaan aikaan tehtäväksi, esim. putki- ja julkisivuremontti.
Kylppärit pitäisi periaatteessa remontoida 25-30 vuoden välein, piha-alueet, julkisivut, tasakatot n. 30 vuoden välein. putkistot 50 vuoden välein.
Taloa, jossa remontit ovat rästissä, ei kannata ostaa. Hinta voi olla hitusen halvempi kuin remontoidussa, mutta remonttien kustannus on yleensä paljon korkeampi kuin remontoidun ja remontoimattoman hintaero.
Joku lattialaminaatin tai keittiökaappien kunto on pikku juttu verrattuna näihin putki- julkisivu yms. remontteihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?6092782- 1071462
Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh671456Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831370- 1381256
- 1141244
- 1011058
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1351023- 48940
- 47881