Janakkalan Kunnan Tekninen osasto järjestää Tervakosken koulujen sisäilmasta Tiedotustilaisuuden huoltajille torstaina 18.5 klo 18 Tervakoksen Seurojentalolla.
Turengin koulujen vanhemmille tiedotustilaisuutta EI järjestetä, vaan heille "tiedotetaan" muulla tavoin. Miksi?
Tähän päätökseen on tullut joku "sisäilmalautakunta". Ketä siihen kuuluu?
On monia kysymyksiä joita mielellään esittäisi ihan alan ammattilaisile Turengin kouluista. Tähän nyt sitten ei suoda mahdollisuutta. Miksi eriarvoinen asetelma??
Eikö olisi kaikkein järkevintä pitää ihan yhteinen tiedotustilaisuus sekä Turengin että Tervakosken koulujen tilanteesta, koska selväähän on se että pitää olla tiedottamisessa yhdenvartaisessa asemassa jokainen kuntalainen.
Turengissa on moni oppilas lähdössä esim. syksyllä ylä-asteelle. Varmasti myös ala-asteelle. Moni on valmiiksi altistunut ala-asteella jopa sairastunut pahasti.Monet kysymykset varmasti on Turenkilaisten lasten vanhempien mielissä ja on kyllä perin outoa että jaetaan tällä tavalla kuntaa kahtia näin jo perusasioissa. Tieto on tärkeä asia silloin kun se koskettaa ja varsinkin kun sillä on merkitystä terveyteen. Vanhemmille on oltava mahdollisuus kommentointiin ja kysymyksiin ja siihen on varattava tasavertainen mahdollisuus.
Kunnan tiedottamisesta
2
244
Vastaukset
- scientiapotentiaest
Annettu Helsingissä 10 päivänä huhtikuuta 2015
Kuntalaki
22 §
Osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuudet
Kunnan asukkailla ja palvelujen käyttäjillä on oikeus osallistua ja vaikuttaa kunnan toimintaan. Valtuuston on pidettävä huolta monipuolisista ja vaikuttavista osallistumisen mahdollisuuksista.
Osallistumista ja vaikuttamista voidaan edistää erityisesti:
1) järjestämällä keskustelu- ja kuulemistilaisuuksia sekä kuntalaisraateja;
2) selvittämällä asukkaiden mielipiteitä ennen päätöksentekoa;
3) valitsemalla palvelujen käyttäjien edustajia kunnan toimielimiin;
4) järjestämällä mahdollisuuksia osallistua kunnan talouden suunnitteluun;
5) suunnittelemalla ja kehittämällä palveluja yhdessä palvelujen käyttäjien kanssa;
6) tukemalla asukkaiden, järjestöjen ja muiden yhteisöjen oma-aloitteista asioiden suunnittelua ja valmistelua
29 §
Viestintä
Kunnan toiminnasta on tiedotettava asukkaille, palvelujen käyttäjille, järjestöille ja muille yhteisöille. Kunnan tulee antaa riittävästi tietoja kunnan järjestämistä palveluista, taloudesta, kunnassa valmistelussa olevista asioista, niitä koskevista suunnitelmista, asioiden käsittelystä, tehdyistä päätöksistä ja päätösten vaikutuksista. Kunnan on tiedotettava, millä tavoin päätösten valmisteluun voi osallistua ja vaikuttaa.
Kunnan on huolehdittava, että toimielinten käsittelyyn tulevien asioiden valmistelusta annetaan esityslistan valmistuttua yleisen tiedonsaannin kannalta tarpeellisia tietoja yleisessä tietoverkossa. Kunnan on verkkoviestinnässään huolehdittava, että salassa pidettäviä tietoja ei viedä yleiseen tietoverkkoon ja että yksityisyyden suoja henkilötietojen käsittelyssä toteutuu.
Viestinnässä on käytettävä selkeää ja ymmärrettävää kieltä ja otettava huomioon kunnan eri asukasryhmien tarpeet
Lähde:http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2015/20150410 - Abc2412
Kaikki hyvin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503374Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5572098Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841996Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171960- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431538- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281317KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar501244